Düğün Salonu Yerine Kullanabileceğiniz 11 Orijinal Mekân

Düğün ve düğün salonu deyince akla ilk olarak cıstak cıstak göbek atılan yerler gelir. Birçok kişinin hayali açık havada kır düğünüdür ama öyle bir yerde de akrabaların katılımıyla düğün yine aynı formata bürünür. Yurt dışında yaygın olan ilginç düğün mekanları arasından bir liste hazırladık. Bunların birçoğu şimdilik Türkiye’de yok ama ileride düğün salonundan farklı düğün yerleri arayışına geçerseniz size fikir verebilir.

1. Düğün Salonu Yerine Müze Ortak Alanları

Devasa müzelerde özel sergiler veya toplantılar için ayrılmış alanlar düğün salonu olarak kullanılabilir. Buralar çok fazla insanı kaldırmayacağı için az kişiyle butik bir düğün daha uygun olacaktır. Tabii bir de saatler konusunda da muhtemelen kısıtlı olacaksınız.

2. Düğün Salonu Yerine Dönüştürülmüş Binalar

Düğün Mekanları

Aspendos Tiyatrosu’nun düğün salonu olarak kullanılması tarihi özelliklerinden dolayı imkansız ama tarihi sayılmayan, dönüştürülmüş binalar düğün için ideal olabilir. Eski bir ev, eski bir fabrika, hele de tuğla görünümü varsa şaşaalı bir düğün töreni için düşünülebilir.

3. Düğün Salonu Yerine Ulusal Parklar

Düğün Mekanları

Özellikle Amerika gibi devasa milli parkları bulunan ülkelerde parkın izin verilen bir bölümü düğün salonu haline getirilip keyifli törenlere sahne olabiliyor. Güzel havalar için kır düğünlerine hoş bir alternatif olabilir ama etrafa zarar vermemek kaydıyla.

4. Düğün Salonu Yerine Seralar veya Botanik Bahçeleri

Soğuk ve elverişsiz havalar için de kapalı düğün salonu olarak seralar veya botanik bahçeleri kullanılabilir. Bu yerlerin bir avantajı, düğün salonu süsleme aşamalarından olan çiçek dekorasyonunun kendiliğinden gelmesi. Bitkilerin arasında düğün töreni yapmak sadece gelin ve damat için değil konuklar için de rahatlatıcı olacaktır.

5. Düğün Salonu Yerine Tarihi Kütüphaneler

Yurt dışındaki görkemli, tarihi ve devasa kütüphaneler de düğün salonu olabilecek mekânlardan. Bilhassa akademisyen, yazar ve kitap kurtları düğün törenlerinde kütüphaneleri tercih edebilirler. Düğün teması yaratmaya da oldukça müsait.

6. Düğün Salonu Yerine Vapurlar veya Tekneler

Bu düğün salonu alternatifi Türkiye’de de var. İstanbul’da düğün törenleri için özel olarak dekora edilmiş vapurlar için belediyeden tarih alınabilir. Tek bir yere sabitlenmeden geze geze, püfür püfür bir düğün herkesin keyifli vakit geçirmesini sağlayacaktır.

7. Düğün Salonu Yerine Antikacılar

Düğün Mekanları

Cihangir’deki mini mini antikacılardan düğün salonu olmaz ama yurt dışında geniş antika dükkânları düğün salonu olarak kullanılabiliyor. Vintage mobilyalar ile göze de hitap eden bu yerlerde düğün salonu yapılacaksa gelinin de vintage gelinlik ile konsepti tamamlaması hoş olacaktır.

8. Düğün Salonu Yerine Ağaç Evler

Düğün Mekanları

Ağaç evler çocukların olduğu kadar yetişkinlerin de hayali. Yetişkinler için inşa edilmiş bir ağaç ev düğün salonu olarak da kullanılabilir. Üstelik tahta köprüden geçerek ağacın üstündeki bu eve ayak basan gelin ve damat birbirlerine “ayaklarını yerden keseceğim” mesajı da vermiş olur.

9. Düğün Salonu Yerine Tiyatro Salonları

Yurt dışında bazı tiyatro salonları düğün salonu olarak kapılarını açabiliyor. Düğün yapmak isteyen çiftler tiyatrolarla iletişime geçmeden önce tiyatro sezonu olup olmadığına da bakmalı. Özellikle tarihi bir tiyatro, şaşaalı perdeler ve oymalı dekorasyonlar düğüne bir balo havası katabilir.

10. Düğün Salonu Yerine Kumsal

Düğün Mekanları

Yaz aylarında evlenecek çiftler için belki de en güzel düğün salonu alternatifi kumsallardır. Yumuşacık kumsal, masmavi bir deniz ve hafif bir meltem… Böyle bir düğünün kötü geçmesine imkân yok. Ayrıca, kumsallar ayakkabı konusunda özellikle gelini epey rahatlatır.

11. Düğün Salonu Yerine Sokak (Türkiye’ye Özel)

Düğün Mekanları

İzmir gibi bazı şehirlerde yasaklansa da Ankara ve başka Anadolu şehirlerinde sokak düğünü hâlâ çok yaygın. Bir yandan samimi olan bir yandan da komşuları rahatsız eden bu yöntemin en büyük avantajı düğün salonu fiyatları konusunda kara kara düşünmeyi gerektirmemesi.

Her şey eksiksiz olmalı: İşte Düğün Rehberi 2017 karşınızda!

Önceki YazıSonraki Yazı