Kombu Çayı

Kombu Çayı

Son yıllarda yükselişe geçen doğal ve sağlıklı beslenme trendlerinin en popüler alanlarından biri de faydalarıyla insanı hayretlere düşüren çay çeşitleri olarak karşımıza çıkıyor. Bu çay çeşitleri arasında sayabileceğimiz ve hem lezzetiyle hem de sağlığa yararı ile göz dolduran bir çay var ki mutlaka denemelisiniz. Bu çayın adı, Kombucha çayı; ya da belki de siz onu Kombu çayı olarak duydunuz. Kombu ya da Kombucha (kombuça diye okunuyor), yaz veya kış, her koşulda dilediğiniz kadar tüketebileceğiniz bir çay. Kombu çayı, Kombucha adlı mantarın şekerli siyah ya da yeşil çay içinde fermente edilmesi ile elde ediliyor. Yani bildiğimiz çay yapraklarından yapılan bir çay değil temel olarak. Asya’da ilaç olarak kullanılan Kombu çayı faydaları ile çok konuşulan, sağlıklı ve organik beslenmek isteyenler için gözde içeceklerden biri.

Kombu Çayı

Kombu çayı nasıl yapılır?

1. Öncelikle ihtiyacınız olan bir kombucha mantarı. (Yukarıdaki resimde gördüğünüz üzere mantar bir disk halinde büyüyor.)

2. Diğer malzemeler ise, 3 litrelik bir cam kavanoz, üç litre içme suyu (çeşme suyu olmaması gerekiyor), 1,5 su bardağı doğal toz şeker (esmer şeker de kullanabilirsiniz).

3. 3 litre suyu çelik bir tencereye boşaltın ve kaynatın. Su fokur fokur kaynadıktan sonra 1,5 su bardağı şekeri ilave edin, plastik olmayan (tercihen çelik) bir kepçeyle karıştırın ve 5 dakika daha kaynatın.

4. Ardından ocağı kapatın ve şeker-su karışımına üç yuvarlak poşet siyah çay (altı poşet sallama siyah çay ya da altı yemek kaşığı toz çay da olabilir) atın. Kimileri Yaseminli ya da normal yeşil çay ile de yapıyor, siz de damak tadınıza göre bu alternatifleri deneyebilirsiniz.

5. Tencerenin kapağını kapatın ve çayın 20 dakika kadar demlenmesini bekleyin.

Kombu Çayı

6. Sonra çay poşetlerini tencereden çıkarın ve çayın ılımasını bekleyin. Hazırladığınız şekerli çay dilinizi yakmayacak şekilde ılıdıktan sonra cam kavanozun içine boşaltın.

7. Kombucha mantarını kavanozun içine koyun. Eğer daha önceden yaptığınız kombu çayı varsa ya da edindiyseniz, eski hazır kombu çayından 2 su bardağı kadar da kavanoza ekleyin. Bu ekleme, fermentasyonu hızlandıracaktır.

8. Kavanozun kapak kısmına bir tülbent bağlayın; kavanozun kapağını kapatmayın. Ardından çok sarsıntı yaşamayacak ve doğrudan güneş almayacak kavanozunuzu yerleştirin.

9. 4 ila 10 gün arası bekleyin (tat yoğunluğuna bakabilirsiniz arada) ve ardından çayınızı uzun cam bir şişede şişeleyebilir ve içebilirsiniz.

Kombucha çayının faydaları nelerdir?

Kombu Çayı

Kombu çayı faydaları bakımından oldukça bereketli bir çay. Öncelikle içerdiği demir sayesinde kendinizi daha enerjik hissetmenizi sağlıyor. Probiyotik içeriği sayesinde bağırsaklarınızda yaşayan bakterilerin gelişip çoğalmasını sağlayarak daha iyi bir sindirim sistemine kavuşmanızı kolaylaştırıyor. Detoks programınız için biçilmiş kaftan olan kombu çayı karaciğerin kendi kendisini temizlemesinde de yardımcı. Eğer eklem ağrılarından mustaripseniz, kombucha çayının faydaları arasında eklem ağrılarını dindirmek de var. Vücuttaki hücre yenilenmesine de katkıda bulunan kombu çayının cilde faydalarını da göz ardı etmemek gerek. Daha parlak ve pürüzsüz bir cilt için kombu mantarından maske bile uygulayabilirsiniz.

Kadınlarda adet öncesi dönemde meydana gelen rahatsız edici belirtilere de iyi geldiği söylenen kombu çayının kanserin oluşmasına engel olan bileşenlere sahip olduğu da birtakım araştırmalarda dile getirilmiş durumda. Soğuk kış günlerinde kombu çayı tüketmenin faydalarından biri de güçlü bir bağışıklık sistemini destekliyor olması. Böylece bu kış hastalıklar sizden uzak duracak.

Kahvenin Bilinmeyen 11 Faydası adlı yazımızı okudunuz mu?

Önceki YazıSonraki Yazı