Soğuk Havada Spor Yapmak

Spor salonunda saatler geçirmektense açık havada spor yapmayı tercih edenlerdenseniz fit ve sağlıklı bir vücudu korumak için kışın da bu rutininize devam etmeniz gerekiyor. Soğuk havada spor yapmak ve kışın da açık hava aktivitelerinizi sürdürebilmek için önerilerimize kulak vermeniz yeterli.

İlk kural, vücudunuzu iyi ısıtmaktan geçiyor. Spora başlamadan önce yaptığınız ısınma hareketleri kış mevsiminde daha büyük önem taşıyor. Bu süreyi biraz daha uzun tutarak kaslarınızın soğuk havada yapacağınız egzersizlere de hazır hale gelebilirsiniz ve olası sakatlanmaları önlemiş olursunuz.

Isınma Hareketleri

Kıyafetlerinize de büyük iş düşüyor. Pamuklu kumaştan kıyafetler veya yünlü kazaklar terle birlikte ıslanacağı için vücudunuzu da nemli bırakacaktır. Bunun yerine özel kumaşlardan üretilen ve teri vücudun dışına atan termal kıyafetler seçmelisiniz. Üzerinizeyse mutlaka kapüşonu olan ve sizi rüzgardan koruyacak bir rüzgarlık almalısınız.

Spor Giysileri

Sadece çok terlediğiniz sıcak havalarda değil, soğuk havalarda da bol su içmek büyük önem taşıyor. Soğuk havada yapılan egzersizlerde dehisrasyon yaşamamak için 15-20 dakikada bir su içebilir ve vücudunuzun sıvı ihtiyacını karşılayabilirsiniz.

Su İçmek

Soğuk havada spor yaptığınız için doğan ısınma ihtiyacını çok sıcak suyun altında gidermeyin. Vücudunuzu ani ısı değişimlerinden korumak için yavaş yavaş ısıtmalısınız. Ilık su ile duş aldıktan sonra kuru giysiler giymeyi ihmal etmeyin.

Duş Almak

Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu daha fazla ısınma ihtiyacını doğru şekilde beslenerek de dengeleyebilirsiniz. Bu noktada yapılacak en doğru şey spordan yarım saat önce karbonhidrat ağırlıklı beslenerek enerji depolarınızı doldurabilirsiniz.

Karbonhidratlar

 

Önceki YazıSonraki Yazı