Evlilik Hazırlıkları

Evlilik, aile kurmanın en temel adımlarından biri. Geleneksel bir evlilik süreci gerçekleştirmek isterseniz, evlilik aşamalarını adım adım takip edebilirsiniz. Evlilik denince akla ilk gelen düğün olsa da düğünden önce pek çok basamak bulunuyor. Düğün, iki çiftin birlikteliğini sevdikleri ile kutlama törenidir. Kulağa çok kolay bir eylemmiş gibi gelse de aslında çeşitli aşamalardan geçmesi gerekiyor. Evlenme teklifi, kız isteme, nişan gibi evlilik hazırlıkları sürecinde ihtiyacınız olabilecek şeyleri sizin için rehber haline getirdik.

1. EVLENME TEKLİFİ

Tektaş

Bu kısım daha çok erkek tarafını ilgilendiren aşamalardan. Her ne kadar evlilik iki kişinin ortak kararı olsa da adet gereği evlenme teklifini genellikle erkek eder.

Tektaş Yüzük

Evlenme teklifinin en önemli detaylarından biri de tektaş yüzük. Her genç kızın hayallerinden biri olan tektaş yüzük modellerini satın almadan önce araştırma yapmalı. Pırlantanın kesimi, parlaklığı, yüzüğün madeni gibi birçok detayı bulunan tektaş yüzükler hakkında daha fazla bilgi almak için Tektaş Yüzük Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? yazımızı inceleyebilirsiniz.

Evlenme Teklifi Konsepti

Tektaş yüzüğü seçtikten sonra ise sıra geldi en güzel evlenme teklifi konseptini hazırlamaya. Mutlu bir hayata ilk adımı atma teklifini tasarlarken son derece özenli olmalı ve sevgilinizin kalbini kazanmalısınız. İlginç evlenme teklifi fikirleri ile evlenme teklifi edebileceğiniz gibi şık bir restoranda yemek yiyerek de evlenme teklifi edebilirsiniz. İstanbul’un eşsiz manzarasına karşı evlenme teklifi etmekten yanaysanız, İstanbul’da Evlenme Teklifi Edebileceğiniz 11 Romantik Restoran yazımızdan faydalanabilirsiniz.

2. KIZ İSTEME/SÖZ HAZIRLIKLARI

Kız İsteme

Gelenekleri ve Adetleri Öğrenin

Ailelerin yeni yeni tanıştığı bu süreçte hem gelin için hem de damat için heyecan dorukta. Kız isteme törenlerinin farklı kültürel adetleri bulunuyor. Geleneksel bir kız isteme töreni gerçekleştirecekseniz ailelerin kültürlerini öğrenmelisiniz. Her kültürün farklı adetleri olduğu için net bir bilgi vermek doğru olmaz. Fakat kız isteme töreninin olmazsa olmazı arasında söz çiçeği ve söz çikolatası bulunuyor.

Tuzlu Kahveyi Unutmayın

Bir de damada tuzlu kahve ikramı kız isteme töreninin adetleri arasında. Damada tuzlu kahve ikramı yaparken damat fincanı kullanarak kız isteme töreninize eğlence katabilirsiniz. Kız isteme töreni aslında gençlerin birbirine söz verdiği anlamına geldiği için genellikle söz töreni ile birlikte yapılır. Tektaş yüzük de kızın sözlü olduğunun simgesi anlamını taşır ve sağ ele takılır.

3. NİŞAN HAZIRLIKLARI

Nişan Hazırlıkları
Yüzük
Nişan Saçı

Nişan günü yaklaşıyor. Yapılacak pek çok hazırlık var. Nereden başlayacağınızı düşünüyorsanız öncelikle nasıl bir nişan istediğinize karar vermelisiniz.

Nişan Mekanı

Evde aile arasında bir nişan töreni seçeneklerden birisi. Diğer bir seçenek ise dışarıda bir mekan seçmek. Restoranlar, kır bahçeleri, otel salonları ve pek çok yer daha nişan mekanınız olabilir. Nişan mekanını seçerken bütçe ve kişi sayısını göz önünde bulundurabilirsiniz.

Nişan Konsepti, Süslemeler

Nişan mekanını seçtikten sonra sıra konsepti belirlemeye geliyor. Seçtiğiniz konsepte uygun süslemeler ve detaylar ile nişan mekanınızı renklendirebilirsiniz. Peçeteler, çiçekler, dekoratif öğeler ve fotoğraflar seçenekler arasında.

Nişan Pastası

Tabii ki nişanın olmazsa olmazlarından birisi nişan pastası. Nişan pastanızı da konsepte uygun olarak hazırlatabilirsiniz.

Nişan Yüzükleri

Geldik nişanın en önemli aşamasına. Tabii ki nişan yüzükleri. Nişan yüzüğü alternatifleri arasından seçim yaparak birkaç hafta öncesinde hazırlayabilirsiniz.

Nişan Tepsisi

Alyanslarınızı seçtiyseniz nişan tepsinizi de hazırlamanızda fayda var. Nişan tepsisini çiçeklerle süsleyebilirsiniz.

Nişan Bohçası

Ailelerin kültürlerine ve geleneklerine göre nişan bohçası da bir seçenek oluyor. Eğer aileniz nişan bohçası yapmayı düşünüyorsa siz de bu süreçe dahil olarak nişan bohçası hazırlıklarına yardım edebilirsiniz.

Nişan Elbisesi

Nişan için en önemli detay ise nişan elbiseleri. Gelinin giyeceği nişan elbisesi gelinin zevkine ve nişanın tarzınıza göre seçilebilir. Damat ise gelinle uyumlu bir kravat takabilir. Böylece nişan kıyafetleri tamamlanmış oluyor.

Nişan Saçı

Gelin için en önemli aşamalardan birisi nişan saç modelleri arasından seçim yapmak. Dalgalı saçlar, topuz ya da çiçeklerle bezenmiş saçlar, nişan saç modelleri arasında ilk sıralarda.

4. ÇEYİZ HAZIRLIKLARI

Çeyiz

Çeyiz Alışverişi

Yeni bir aile kurmak için her şeye sıfırdan başlamak gerekiyor. Çeyiz de bu aşamada son derece önemli. Çeyiz eşyaları arasında mutfak gereçleri, beyaz eşyalar, mobilyalar gibi birçok detay bulunuyor. Çeyiz alışverişi yaparken kendinize bir çeyiz listesi hazırlayarak ihtiyaçlarınızı belirleyebilir ve sonrasında listeden neyi aldığınızı, neyin eksik kaldığını kolayca takip edebilirsiniz. Geleneklere göre çeyiz alışverişinde bazı eşyaları kız tarafı alırken bazılarını da erkek tarafı almakta.

Çeyiz Bütçenizi Belirleyin

Çeyiz alışverişi yapmadan önce evlilik bütçenizi belirlemeli ve bütçenize uygun olan eşyaları satın almalısınız. Böylece limitlerinizi belirlemiş olacak ve ihtiyaçlarınızı tamamlamış olabileceksiniz.

5. DÜĞÜN HAZIRLIKLARI

Nikah Şekeri
Düğün Hazırlıkları
gelinlik
gelin-arabasi
kravat

Evlilik hazırlıklarının en önemli ve en detaylı aşamasını düğün hazırlıkları oluşturuyor. Düğün ya da nikah için her detayı planlamak da gelin ve damada düşüyor.

Nikah İşlemleri

Öncelikle aylar öncesinde nikah işlemlerine başlamak gerekiyor. Tarihin belirlenmesi ve nikah işlemleri için hazırlıkların yapılması sonucunda nikah tarihi alınıyor. Bu süreçte nikah mı, düğün mü, yoksa ikisinin bir arada mı yapılacağı da planlanmalı. Bazı çiftler nikah ve düğünü ayrı ayrı yapmayı seçiyor. Bazı çiftler ise yalnızca nikah töreni yaparak dünya evine giriyor.

Nikah Elbisesi

Ayrı bir nikah töreni olacaksa gelin için nikah elbisesi seçimi önemli. Nikah elbisesinin yanında gelin çiçeği ve elbise ile uyumlu bir gelin saçının da belirlenmesi gerekiyor. Nikahtan birkaç hafta önce kuaför rezervasyonu yapmakta da fayda var.

Nikah Şekeri

Nikahtan aylar öncesinde nikah şekeri modellerine göz atılarak misafirlere hediye edilecek olan doğru nikah şekeri seçimi de yapılmalı.

Davetli Listesi

Düğünden aylar önce planlanacak olan detaylardan en önemlisi davetli listesi. Kimlerin davet edileceği, akrabalar, ailelerin yakınları ve tabii ki arkadaşların listesi çıkarılmalı.

Düğün Davetiyesi

Düğün davetiyesi seçildikten ve hazır olduktan sonra herkesin adına iletilmeli. Eğer yemekli bir düğünse misafir listesi eksiksiz olmalı ve 1 hafta öncesinde kimlerin geleceği netleştirilmeli.

Düğün Mekanları

Düğün mekanları son derece çeşitli. Düğün salonları, kır düğünü mekanları, otel balo salonları, restoranlar ve daha pek çok seçenek sizi bekliyor. Düğün mekanı tercihinde bütçe de büyük role sahip. Aylar önceden düğün mekanınızı seçmeniz istediğiniz tarihte düğün yapabilmeniz açısından önemli. Düğün mekanı seçenekleri için Yaz İçin Düğün Mekanları yazımıza göz atabilirsiniz.

Düğün Konsepti

Düğün mekanınızı seçtiyseniz konsept fikirleri düşünebilirsiniz. Renkler, tasarım ve uyum önem taşıyor. Masa örtüleri, peçeteler, düğün pastası, çiçekler ve nikah masası birbiri ile uyumlu olabilir. Düğün arabasını da unutmayın. Gelin arabası süslemelerini de önceden belirlemekte fayda var.

En Önemlisi: Gelinlik

Aylar öncesinden seçilecek diğer bir detay da tabii ki gelinin en önemli eşyası olan gelinlik. Gelinlik son derece özel ve kıymetli bir giysi. Dolayısıyla gelinin doğru gelinliği seçmesi çok önemli. Gelinlik modelleri arasından seçim yapılmalı ve gelinlik provaları ile süreç tamamlanmalı. Vücut Tipine Göre 11 Gelinlik Önerisi yazımıza bakabilirsiniz. İslami evlilik yapacak olanlar tesettürlü gelinlik modellerine göz atabilirler.

 

Gelin Ayakkabısı ve Gelin Çiçeği

Gelinlik seçiminin ardından bununla uyumlu olacak gelin ayakkabısı, gelin çantası ve gelin çiçeği de seçilmeli. Gelin buketi ile mekan konsepti de uyumlu seçilebilir.

Gelin Saçı ve Makyajı

Düğün tarihi yaklaşırken gelin saç modellerine göz atılarak uygun model seçilmeli. Kuaför için haftalar öncesinde rezervasyon yapılmalı ve gelin makyajı hakkında bilgi edinilmeli. Ayrıca manikür ve pedikür için de fiyat bilgisi alınmalı.

Duvak ve Taç

Gelinin en önemli aksesuarlarından birisi duvak. Sade bir duvak seçilebilir ya da gelin tacı ile duvak isteğe göre bir arada kullanılabilir.

Kravat

Damadın da aylar öncesinden damatlık modellerine göz atmasında ve bir seçim yapmasında fayda var. Damadın kravatı da konsept ile uyumlu seçilebilir.

Düğün Müzikleri

Düğünden birkaç hafta öncesinde belirlenecekler arasında düğün müzikleri bulunuyor. Düğün giriş müzikleri, halaylar, dans müzikleri önceden belirlenmeli ve liste olarak mekana verilmeli. Düğün müzikleri önerilerimiz için Düğünlerin Olmazsa Olmaz 11 Şarkısı yazımıza göz atabilirsiniz.

6. KINA GECESİ HAZIRLIKLARI

Kına Gecesi

Kına Gecesi

Kına gecesi, gelinin evine ve arkadaşlarına veda ettiği gecedir. Bu gecede geline kına yakılır ve şarkılar eşliğinde danslar edilir. Evlenip yuvadan ayrılmadan önceki son geceniz olduğu için doyasıya eğlenebileceğiniz, sevdiklerinizle bir arada olabileceğiniz bir gece düzenlemek oldukça iyi bir fikir. Kına gecesini eğlenceli hale getirmek için öncesinde kına gecesi şarkılarını belirlemiş olmanız gerekiyor.

Kına Malzemeleri

Geleneksel bir kına gecesi yapacaksanız bindallı, çarık gibi kına gecesi malzemelerinden satın alabilirsiniz. Kına gecesinin olmazsa olmazı olan kına tepsisini, kına duvağını ve mumları unutmamak gerekiyor. Kına gecesinde genç kızların takması için çeşitli taçlar alarak geceyi daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.

7. FOTOĞRAF ÇEKİMİ HAZIRLIKLARI

Düğün Fotoğrafları

Düğün Fotoğrafçısı ile Anlaşın

En mutlu gününüzü ölümsüzleştirmek için fotoğraf çekimini unutmayın. Düğün gününüzde devamlı yanınızda olacak ve her anınızı kayıt altına alacak bir fotoğrafçı ile anlaşmanız, sonrasında bu özel günün tüm detaylarına erişmenize imkan sağlıyor. İşinin uzmanı olan düğün fotoğrafçıları ile dilediğiniz gelin damat pozlarını verebilirsiniz.

Düğün Pozlarını Belirleyin

Yaz düğünü ise dış mekan düğün fotoğrafı çekimi yapabilirsiniz. Dış mekan fotoğraflarda ışık olduğu için yüzünüz daha net çıkacaktır. Deniz kenarı, orman, göl, plaj gibi yerlerde dış çekim yapabilirsiniz. Kış düğünü yapıyorsanız da iç mekan çekimi yapabilirsiniz. En güzel düğün fotoğraflarını çektirmek için biraz araştırma yapabilir ve düğün günü en güzel pozları verebilirsiniz.

8. BALAYI HAZIRLIKLARI

Balayı Hazırlıkları
Balayı Tatili

Düğün hazırlıkları epey yorucu. Söz, nişan, çeyiz, düğün planlaması derken hem gelin hem de damat yorucu bir süreçten geçiyor. Bu sürecin en eğlenceli aşaması da tabii ki balayı. Tüm süreç boyunca yorulan çiftler balayı tatili sırasında hem gezip hem de dinlenme fırsatı buluyor. Siz de sevdiğiniz kişiyle geçireceğiniz bu en özel tatili planlarken heyecanlı olabilirsiniz. Balayı hazırlıklarına düğün hazırlıkları ile aynı zamanda başlayabilirsiniz.

Balayı Yeri

Balayı hazırlıkları öncelikle balayı yerinizi seçmekle başlıyor. Çiftler birlikte balayı yerini seçerken nasıl bir tatil yapmak istedikleri devreye giriyor. Bazı çiftler tüm sürecin yorgunluğunu atacakları dinlendirici bir tatil seçiyor. Deniz, kum ve güneş seçeneklerinin bir arada olduğu pek çok balayı paketi bulunuyor. Bazı çiftler ise bu tatili geziler ile değerlendirmeyi seçiyor. Hem yurt içi hem de yurt dışında pek çok balayı turu seçeneği bulunuyor.

Uçak Biletleri

Balayı yerinizi ve balayı tatilinizi planladıysanız sıra uçak biletlerini almaya geldi. Eğer balayı paketi satın aldıysanız uçak biletiniz de paketin içerisinde olabilir. Paket tatillerden satın almadıysanız uçak biletinizi de birkaç ay önceden rezerve ederek daha uygun fiyatlara almış olursunuz.

Pasaport ve Vizeler

Balayı tatili için yurt dışını seçtiyseniz pasaport ve vizeleri unutmayın!

Balayı Valizi

Balayı günü geldiğinde düğünden dolayı epey yoğun olacaksınız. Bu nedenle 1 hafta önceden balayı valizinizi hazırlayabilirsiniz. Yanınıza mevsime uygun eşyalar, pasaportunuz ve kimliğinizi almayı unutmayın.

İyi tatiller, ömür boyu mutluluklar :)

Yorum Yapın, Görüşlerinizi Paylaşın

Siz de evlilik hazırlıkları hakkındaki görüşlerinizi ve yorumlarınızı eklemeyi unutmayın!