French Press

French Press

Kahve tutkunları için vazgeçilmez bir kahve demleme tekniği: French Press! Pekiyi French Pressi bu kadar popüler yapan şey nedir? Her şeyden önce narin ve kullanışlı mekanizması sayesinde French Press, en pratik ve en lezzetli kahve fincanlarına imza atabiliyor. Ayrıca French Press kullanımı için karmaşık talimatlar içeren bir rehbere de ihtiyacınız yok; hem kullanımı hem temizlemesi çok kolay. Mükemmel bir French Press kahvesi demlemek için tek yapmanız gereken sizin için hazırladığımız bu rehberi okumak. Enfes kahve kokusu burnunuza gelmeye başladı bile, değil mi?

French Press Nedir?

French Press Nedir

French Press makinesi olarak da bilinen French Press, çoğunlukla camdan üretilen ve plastik ya da çelik tutacaklara sahip, silindir şeklinde bir bardaktan oluşur. Aparatın içerisinde bir adet piston bulunur. Elekli ve ızgaralı bir yapıya sahip olan bu piston French Press filtre kahve demlerken sıvının yüzeyde kalmasını, öğütülmüş kahvenin ise dibe çökmesini sağlar. Aslında French Press kahve yapımı da temelde bu işlemden ibarettir. Demlemek istediğiniz kahvenin miktarı ve kahve çekirdeklerinizin öğütülme boyu, suyun yüzeye çıkma hızını etkileyen en önemli faktördür. French press kahvesi demlerken önemli olan bir diğer faktör de demlenme süresidir.

French Press Nasıl Kullanılır?

Kahve miktarı, öğütülme boyu ve demlenme süresi her zaman birbiri ile bağlantılı olmamakla birlikte French Pressten çıkan kahvenin kalite ve lezzetini etkileyen yegane etmenler değildir. French Press ile az ya da çok miktarlarda kahve yapabilir, kahvenizi dilediğiniz şekilde öğütebilir ve demlenme süresini isteğinize göre 10 saniye ya da 10 gün tutabilirsiniz. French Pressin sağladığı bu özgürlük alanı aslında French Press kullanımını keyifli ve eğlenceli yapan en güzel şey.

French Press Nasıl Temizlenir

French Press size muazzam lezzette bir kahve deneyimi yaşatmakla kalmaz, kahve demleme süreci kolaylaştırmanıza da yardımcı olur. French Press kahve yapmak için ihtiyacınız olan malzemeler sadece öğütülmüş kahve, kaynar su ve tabii ki başrol oyuncumuz bir adet French Pressten ibaret.

French Press kullanırken dikkat etmeniz gereken ilk nokta kahve-su oranıdır. Fazla su tatsız ve zayıf bir kahve ile sonuçlanabileceği gibi yetersiz oranda su sertlikten acılığa dönen bir tat ile karşılaşmanıza sebep olabilir. Neyse ki French Press kahve ölçüsü bir sır değil; mükemmel lezzete ulaşmak için başvurmanız gereken ölçü çok basit. 1 bardak su ve 1 yemek kaşığı çekilmiş kahve, 1 fincan French Press kahvesine eşit. Daha fazla kahve  demlemek istediğiniz takdirde tek yapmanız gereken suyu ve kahveyi bu oranda artırmak.

French Press İçin Ne Tür Kahve Kullanılır?

French Press kullanımında istediğiniz türde kahve çekirdeği kullanabilirsiniz. Ancak bilmeniz gerekir ki taze çekilmiş kahve çekirdekleri ile önceden öğütülmüş (yani paketlenmiş) kahvenin verdiği tat arasında dünyalar kadar fark var. French Press, kahve çekirdeklerinden sızan doğal yağların çok büyük bir kısmını olduğu gibi suya aktarır, bu yüzden de French Press için henüz çekilmiş çekirdeklerin kullanılması tat kalitesini ciddi oranda etkiler. İşin kimyası ise şöyle: Çekirdeklerin kavrulma sürecinde karbondioksit çekirdeğin içine hapsolur, bu da kahve yağlarının muhafaza edilmesinde önemli rol oynar. Çekirdekler ne kadar eski olursa o kadar fazla karbondioksit kaçar, böylece demleme sürecinde elde edeceğiniz doğal yağ oranı da azalır.

French Press Kahvesi

French Press için kahve önerisi almadan önce kullanacağınız kahvenin kalın şekilde öğütülmüş olması gerektiğini bilmelisiniz. Bu sayede maksimum düzeyde aromayı korumuş olur ve fincanınıza ufak kahve parçacıklarının kaçmasını engellemiş olursunuz. Eğer ince öğütülmüş kahve tercih ederseniz kupanızda tozumsu kahve parçaları ile karşılaşma olasılığınız çok yüksek. İnce çekilmiş kahve çekirdeklerinin French Pressten ziyade AeroPress makinesiyle espresso yapımında ya da Pour Over (Kahve üstünden su dökme) yönteminde kullanılması tavsiye edilir.

French Press Nasıl Yapılır?

French Press Nasıl Yapılır

Gelelim işin en eğlenceli kısmına: French Press kahve yapımı. Eğer paketlenmiş kahve kullanmak yerine çekirdeklerinizi kendiniz öğütmek isterseniz (ki optimum lezzet için bunu tavsiye ederiz) aşağıdaki malzemelere ihtiyacınız olacak:

 • 8 fincanlık French Press
 • Taze kavrulmuş kahve çekirdekleri
 • Otomatik kahve öğütücü
 • Yemek kaşığı ya da ölçek
 • Su ısıtıcı
 • Zamanlayıcı
 • Fincan

French Press Nasıl Kullanılır

 1. 4 fincan ya da 950 ml. kadar suyu kaynatın. Kaynattıktan sonra suyu 30 saniye kadar bekletin ki ilk sıcağını alsın ve kahvenizi yakmasın.
 2. Su ısınırken bir yandan 4 yemek kaşığı (ölçek ile 60 gram) çekirdeği otomatik kahve öğütücünüzde öğütün. Sadece kullanacağınız kadar kahve öğütmek her zaman en iyi taktiktir; böylece kahveniz her daim taze olur. Ortaya çıkan kahve kıvam ve ebat bakımından kaya tuzunu andırmalı.
 3. French Pressin içinde sıcak su gezdirerek kahve öncesi onu ısıtın.
 4. French Presse öğütmüş olduğunuz kahveyi ekleyin ve zamanlayıcınızı 4 dakikaya ayarladıktan sonra suyun yarısını kahvenin üzerine boşaltın. 1 dakika boyunca kahvenizin “filizlenmesini” sağlayın.
 5. 1 dakikanın sonunda geriye kalan suyu da ekleyerek French Pressi piston ile kapatın, ama pistonu indirmeyin. 3 dakika boyunca kahvenizi demleyin.
 6. Zamanlayıcınız attığında sadece elinizin ağırlığından faydalanarak pistonu yavaşça aşağı indirin. Aromalı ve lezzetli bir kahve deneyimi için hemen servis yapın.

French Press Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

 • Kahvenizi demlemeden önce French Pressi sıcak su ile çalkalayıp ısıtın.
 • Eğer kahvenizi hemen içmeyi planlamıyorsanız kahveyi bir karafa dökün. Eğer kahve French Pressin içinde gerektiğinden fazla kalırsa acı bir tada bürünür.
 • Kahve-su oranınızı her daim dengede tutun.
 • French Press temizlerken aparatı ikiye ayırın ve kalan kahve parçacıklarını çöp kutusuna boşaltın. Her bir parçayı bulaşık süngeri ile temizledikten sonra kurumaya bırakın.
 • Islak kullanmayın ve bulaşık makinesine atmayın.

French Press Nereden Alınır?

French Press kullanmayı da öğrendiğinize göre sizin için en uygun olan French Pressi alma zamanı geldi. İşin aslı şu ki yukarıda belirtmiş olduğumuz taktikleri uyguladığınız ve önemli püf noktalara dikkat ettiğiniz sürece satın alacağınız French Pressin markasının ya da modelinin pek bir önemi yok. French Press alırken dikkat etmeniz gereken en önemli ve belki de tek özellik, aparatın ısıyı nasıl muhafaza ettiğidir. Cam French Press çeşitleri çok daha zarif duruyor ve pek çok kahveseverin favorisi olarak biliniyor. Öte yandan çelik French Pressler cam olanlar kadar şık durmasada ısıyı koruma konusunda çok daha başarılı. French Press çeşitlerini buradan incelemeniz mümkün.

Sırada kahve tutkunlarının vazgeçemediği kahve markaları var.

 

Önceki YazıSonraki Yazı