Evlerinde Yenilik İsteyenler İçin Ev Dekorasyon Önerileri

ev dekorasyon

Kendi beden ve ruh sağlığını iyileştirmek adına yapılan yeniliklerden biri de ev dekorasyonunu değiştirmektir. Evlerde yapılan ufak değişikliklerle hem göze hitap eden hem de fonksiyonel alanlar oluşturmak mümkün. Siz de bu yıl yaşadığınız evde ufak çaplı yenilikler yaparak sizi daha iyi yansıtacak bir alan oluşturmayı hedefliyorsanız, ihtiyacınız olan ev dekorasyon ilhamını bu yazıda bulabilirsiniz.

ev dekorasyon

Yaşadığınız Yeri Güzelleştirecek Dekorasyon Fikirleri

Evinizde yapacağınız değişiklikleri bir bir sıralamadan önce bütçenizi ve ev için yapabileceklerinizi göz önünde bulundurmalısınız. Ev sahibi veya kiracı oluşunuz, özellikle hangi alanı değiştirmek istediğiniz ve bu değişimleri kendi başınıza yapıp yapamayacağınız (ör: yeni bir avizenin elektrik bağlantısını yapabilmek) gibi detaylar evinizde yapacağınız her uygulamayı etkileyecektir. Eğer yapacağınız değişiklikler küçük çaplı olacaksa, boya rengi veya dekoratif objelerle her ortamın havasını kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Bir evin farklı alanları için sizlere dekorasyon ve ufak aksesuarlarla yapabileceğiniz yenilikleri listeledik:

ev dekorasyon

İlk Adım Sizi Yansıtsın: Antre Dekorasyonu

Antre dekorasyonu, eve girdiğiniz anda dışarıdaki problemleri dışarda bırakmanıza yardımcı olan sakinlikte ve ihtiyacınız olan temel eşyaları depolayabilecek kadar fonksiyonel olacak şekilde yapılmalı. Kişisel tarzınızı yansıtmaya ve ev dekorasyonunda değişiklik yapmaya bu alandan başlamak evin genel havasını belirlemenize yardımcı olur. İşte antrenizi ufak dokunuşlarla baştan yaratabileceğiniz birkaç öneri:

 1. Aynalarla küçük alanlara boyut katın.

Özellikle apartman dairelerinde antreler çok büyük alana sahip olmayabiliyorlar. Bu sebeple var olanı en iyi şekilde değerlendirmek için bir aynadan destek alabilirsiniz. Aynalar bulundukları alanı daha büyük ve ferah gösterirler. Siz de ayakkabılık, konsolun üzerine veya portmanto kapısına bir ayna takarak evden çıkmadan kendinizi görebileceğiniz bir alan oluşturabilirsiniz.

 1. Depolama çözümleri ile dağınıklıktan kurtulun.

Eve attığınız ilk adımda birkaç çift ayakkabı ve montları görmek gözünüzü yorar. Antrenize alacağınız bir boy dolap, ayakkabılık veya montlarınızı tertipli bir şekilde asabileceğiniz askı sistemi bu dağınık görüntünün oluşmasına izin vermez. Böylece ilk adımdan itibaren ferah bir ortama girdiğinizi hissedersiniz.

 1. Dekoratif kaselerle kişisel eşyalarınıza bir alan oluşturun.

Ev veya araba anahtarı, cüzdan, telefon, gibi kişisel eşyalarınızı eve girdiğiniz anda bırakabileceğiniz bir alan oluşturarak hem kaybolmalarını hem de evin dağılmasını önleyebilirsiniz. Burada tarzınıza göre metal, pirinç veya ahşap dekoratif ürünler arasından ihtiyacınıza göre bir seçim yapabilir, kasenizi konsol veya ayakkabılık üzerinde konumlandırabilirsiniz.

ev dekorasyon

Her Evin Kalbi Mutfak Nasıl Güzelleştirilebilir?

Ev halkını besleyen ve daimi bir üretim yeri olan mutfak, özellikle eski binalarda çok estetik bir görüntüye sahip olmayabiliyor. Tezgah arası, mutfak tezgahı ve mutfak dolapları gibi demirbaşları sıkıldıkça değiştirmek ve yerine yenisi yaptırmak mümkün değil. Bu sebeple mutfak alanlarını yenilemek uygun fiyatlı ve pratik yöntemlere kalıyor:

 1. Mutfak dolaplarını boyayın.  

Mutfağını büyük bir bölümünü kaplayan dolapların rengini değiştirerek alanı yeniden yaratabilirsiniz. Eğer tüm dolapları boyamak zaman ve işçilik açısından zor olacaksa, sadece dışarıdan görünen bölümleri yani dolap kapaklarını ve açık raf ünitelerini boyamak da daha hızlı bir seçenek. Dolap materyaline uygun boya seçildikten sonra sadece birkaç günde yepyeni bir mutfağa kavuşabilirsiniz.

 1. Dolap kulplarını değiştirin.

Birkaç yıl öncesinin trendlerine göre seçilmiş mutfak dolabın kulplarını daha modern görünümlü opsiyonlarla değiştirerek kolayca yenileyebilirsiniz. Dolap kapaklarını rahatlıkla açıp kapatmanızı sağlayacak yeni kulplar mutfağınızın genel renk temasını değiştireceği gibi daha ergonomik bir mutfak deneyimi yaşamanıza da yardımcı olurlar.

 1. Aksesuarların gücünü kullanın. 

Mutfak kapısını araladığınızda gözünüze çarpan renklerden pek memnun değilseniz, mutfağınızda kullandığınız aksesuarları değiştirebilirsiniz. Yiyecek ve içeceklerle alakalı minik tablolar, torşon askıları ve kesme tahtaları mutfaklara renk katmak için sık sık kullanılan mutfak dekor ürünleri arasında.

ev dekorasyon

En Çok Vakit Geçirilen Oda: Salon 

Yemek yenen, televizyon izlenen, sohbet edilen ve misafir ağırlanan alan olan salonda kuşkusuz tüm aile bireyleri sık zaman geçirirler. Eğer mobilyalarınızı değiştirmek istemiyorsanız bu alanı dekoratif objelerle zenginleştirebilir ve farklı odak noktaları oluşturabilirsiniz.

 1. Bitkilerle salonunuza hayat verin.

Salonun güneş gören bölgelerine konumlandıracağınız canlı bitkiler alana yeşil rengi getirerek daha sakin bir enerji oluştururlar. Bu bitkilerin saksılarını da yine seramik, pirinç, metal gibi farklı materyallerden seçebilir ve salon dekorasyonu içinde genel bir uyum yakalayabilirsiniz.

 1. Sanatsal yönünüzü tablolarla vurgulayın.

Salonlar genellikle evlerin en geniş odalarıdır. Bu odalarda fonksiyonel olarak ihtiyaç duyulan mobilyalar haricinde dekoratif amaçlı aksesuarlar da sık sık kullanılıyor. Geniş duvarları süslemek için kişisel zevkinize göre hareket edebilirsiniz. Eğer takip ettiğiniz bir sanatçı varsa onun eserini, hoşunuza giden posterleri veya çerçevelettiğiniz aile fotoğraflarını bir galeri duvarı yapmak için bu alanda değerlendirebilirsiniz.

 1. Ambiyansı dengelemek için dekoratif mumları kullanın.

Raflarda, orta sehpaların üzerinde veya konsollarda yer vereceğiniz mumlar ile salonunuza renkli bir dokunuş katabilirsiniz. Tealight, silindir veya kavanoz gibi farklı ebatlara sahip olan mumlarla sezona göre değişiklik yapmanız da mümkün olacaktır. Örneğin şamdanlarınızdaki mumları yılbaşı döneminde kırmızı-yeşil ağırlıklı, yazın canlı renklerde ve akşam yemeklerinde beyaz tercih edebilirsiniz.

ev dekorasyon

Dinlenme ve Enerji Depolama Alanı: Yatak Odası

Yatak odası, olabildiğince sakin ve dingin bir dekorasyona sahip olduğunda uykuya dalmak kolaylaşır. Bu odada kullanılan renk ve objeler gözleri çok fazla yormayan tasarımlara sahip olmalı. Sakin bir dekorasyon, kişisel zevklerinizi yansıtmanıza elbette engel değil. İşte üç adımda yatak odanızı size özel bir alan haline getirmenin yolları:

 1. Doğru aydınlatma seçimi ile odanızdaki enerjiyi belirleyin.
  Yatak odaları dinlendirici mekanlar olduklarından fazla parlak aydınlatmalara ihtiyaç duyulan alanlar değillerdir. Sarkıt, lambader, abajur gibi farklı aydınlatma seçenekleri ile loş ve gözleri dinlendiren bir ortam oluşturabilirsiniz.
 1. Duvar kağıdı ile odanızda bir odak noktası oluşturun.

Duvar dekorasyon için önemli bir alandır. Duvar kağıdı, kiracı dostu dekorasyon alternatiflerinden biri. Tüm odanız yerine sadece bir duvara, örneğin yatak başının bulunduğu duvara duvar kağıdı kaplayarak hem zevkinizi yansıtabilir hem de odanızdaki enerjiyi değiştirebilirsiniz.

 1. Kişisel eşyalarınızı dekoratif bir şekilde sergileyin.

Yatmadan önce çıkardığınız takılar, parfümleriniz veya makyaj malzemeleriniz için dekoratif objelerden faydalanabilirsiniz. Takı askılığı, tepsi, kase gibi dekoratif objeler gözünüze hitap ederken odanızın daha derli toplu durmasını da sağlar.

ev dekorasyon

Evin En Hijyenik Alanı: Banyo

Banyo, uzun süre vakit geçirilen bir alan olmadığı için dekorasyon sırasında göz ardı edilebiliyor. Evin tamamına uyum sağlaması ve her kullanıldığında evde yaşayanlara huzur vermesi için birkaç küçük dokunuş ile dönüştürülebilir.

 1. Lavabo ve duş bataryalarını değiştirin.

Banyo, büyük ölçüde fayanstan oluşan bir alan olduğu için değişiklik yapılması zor olabilir. Genellikle kiracıların da mecbur olmadıkça yenilemedikleri bir kısımdır. Lavabo ve duş takımlarını modernize ederek geçmişte takılı kalmış bir banyoyu güncelleyebilirsiniz.

 1. Difüzörler sayesinde banyonuz her zaman güzel koksun.

İster pille çalışan, ister çubuklu oda kokuları ile banyonuzun güzel ve temiz kokmasını garantileyebilirsiniz. Böylece hem kendiniz, hem de misafirleriniz için banyoyu çok daha keyifli bir alan haline getirebilirsiniz.

 1. Bir havlu dolabı edinin.

Her ne kadar adı havlu dolabı olsa da, banyonuzda yer vereceğiniz bir boy dolap ile temizlik malzemelerinizi ve yedek havlularınızı gözlerden uzak bir şekilde depolayabilir ve banyonun daha derli toplu görünmesini sağlayabilirsiniz.

Önceki YazıSonraki Yazı