Müzik Türleri Nelerdir?

Müzik Türleri

En klasik deyişle, müzik ruhun gıdasıdır. Hangi tarzda olursa olsun hepimiz günü biraz müzik dinlemeden kapatmayız. Peki ama neler dinliyoruz? Rock dinlediğimizi zannederken pop, blues dinlediğimizi zannederken R&B mi? Elbette birçok müzik türü mevcut ama temel müzik türleri arasındaki farklar için yazımıza göz atabilirsiniz.

1. Blues

Müzik Türleri Blues

Amerika’yla özdeşleşen blues müziği aslında ta 400 yıl öncesine, Afrika’ya dayanan bir müzik türüdür. İngilizcede “blue”nun hüzünlü anlamıyla da birleşen müzik aslında Amerika’daya 17. yüzyıldan itibaren köle olarak Amerika’ya getirilen siyahi halkın özgürlük mücadelelerinin bir parçası olmuş, onların acılarını anlatmaya yardım etmiştir. Kölelik resmen kaldırılsa da blues müzik türleri arasındaki yerini koruyor. B.B. King, Ray Charles, Eric Clapton ve Janis Japlin’i blues türünde sayabiliriz.

2. Klasik Müzik

Müzik Türleri Klasik

Müzik türleri arasında kültür seviyesiyle en çok bağdaştırılan klasik müzik, klasik batı müziği olarak da anılır çünkü Batı Avrupa kökenlidir. İlk besteler Rönesans zamanında Romen Diyojen’in katkılarıyla ortaya çıkmıştır. Çalgıları yaylı çalgılar (keman, çello, viyola, kontrbas, klavsen), üflemeli çalgılar (flüt, klarnet, obua, vb) ve vurmalı çalgılardır (zil, tef, trampet, üçgen, vb). Beethoven, Bach, Vivaldi, Mozart, Handel, say say bitmez. Sizi Vivaldi’nin Dört Mevsim’iyle başbaşa bırakalım:

3. Halk Müzikleri (Folk, Country, Etnik)

Müzik Türleri Halk Müzikleri

Amerika’da folk music ve country music ayrı müzik türleri ama dünyayı genel olarak ele aldığımızda onlar da halk müziği olarak kalıyor. Afrika, Pasifik adaları, Güney Amerika, Orta Doğu veya Uzak Doğu için de etnik müzik kavramı kullanılıyor ama onlar da halk müziği. Halk şarkıları çıktıkları coğrafyanın yerel tınılarını ve sözlerini kullanan şarkılar olarak tanımlanabilir.

4. Elektronik Müzik

Müzik Türleri Elektronik

Elektronik müzik de diğer müzik türleri gibi aslında ama burada enstrümanlar elektromekanik enstrümanlar (elektro gitar vb.) ve elektronik müzik aletleri (synthesizer, bilgisayar, vb.). Elektronik müzik oldukça genelleyici bir tür. Acid, dub, dance, house ve trance gibi birçok alt türü var. Vokal kullanılmayabilir, kullanıldığında da sesle oynanabilir.

Armin van Buuren’in Within Temptation solisti Sharon del Adel’in vokalini kullandığı In and Out of Love:

5. Hip-hop (Rap ve R&B dahil)

Müzik Türleri Hiphop

Hip-hop’ı müzik türleri arasında saymak hatalı ama bu hatayı bilerek yaptık. Hip-hop bir yaşam tarzı. 70’lerin sonunda Amerika’da ortaya çıkıyor ve aynı blues gibi zorluklar içinde yaşayan siyahilerin kendini ifade etme biçimi haline geliyor. Rap ve R&B’nin yanı sıra breakdance ve graffitiyi de bu yaşam tarzının içinde sayabiliriz. Rap, eleştiri içeren sözlere sahip bir müzik türüdür. R&B ise caz, rap, gospel ve blues karşımı bir türdür.

6. Caz

Müzik Türleri Caz

Siyahlar olmasa müziğin hali nice olurmuş dedirten müzik türleri maddelerimizden biri de caz. Amerika’nın güney eyaletlerinde 1900’lerin başlarından itibaren başlayan, kökeni yine eski Afrika olan, saksafon gibi üflemeli çalgılarla özdeşleşen ve günümüzde popülerliğini hala koruyan bir tür. Rap gibi doğaçlama ve atışma yönü de var. Swing, soul, asit caz gibi birçok alt türü de mevcut.

Tabii ki bir klasik ile devam ediyoruz.

Louis Armstrong – What a Wonderful World:

7. Pop

Müzik Türleri Pop

Pop müzik aslında listedeki diğer müzik türleri gibi ayrı özellikleri olan şarkıları değil popüler şarkıları ifade eder. 1940’lardan beri kullanılan bu terim, bize daha çok kolay tüketilebilen hafif parçaları hatırlatsa da askında bir rock veya rap parçası da pop olabilir. Yabancılarda en ünlü örnekler Michael Jackson ve Madonna. Bizde de Tarkan ve Sezen Aksu sayılabilir.

8. Rock

Müzik Türleri Rock

Müzik türleri her zaman keskin sınırlarla ayrılmaz. Rock müzik de aslında popüler müziğin alt türlerinden biri sayılır ama elektro gitar, bas gitar, bateri ve klavye ağırlıklı melodileriyle onu pop müzikten ayırırız. 1950’lerde Amerika’da rock’n’roll olarak ortaya çıktıktan sonra hard rock ve heavy metal gibi türlere de ayrıldı. Örnek olarak Queen ve Elvis Presley’i saymamak olmaz.

9. Çocuk Müzikleri

Müzik Türleri Çocuk

Bahsettiğimiz müzik türleri, özellikle de klasik müzik elbette çocukların dinleyebileceği parçalar içeriyor ama çocuklar için özel yapılan şarkılar apayrı. Sözleri ve melodileriyle tamamen çocuklara hitap eden bu şarkıların aslında pedagojik denetimden geçmesi bile lazım. Ali Babanın Çiftliği muhtemelen her dilde kendine yer bulan bir şarkı. Bunun dışında Küçük Kurbağa, Kırmızı Balık gibi birçok örnek verilebilir.

Barış Manço – Arkadaşım Eşek:

10. Dini Müzik Türleri (New Age de dahil)

Müzik Türleri Dini

Yine tam olarak müzik türleri arasına dahil edemese de ayrı bir kategori olarak ele alınabilecek dini müzikler; ilahiler, kilise şarkıları, hatta New Age müzikler gibi belli bir inanışı temsil eden parçalardır. Genelde kutsal bir kitabın göndermelerini içeren sözlere ve ruhani melodilere sahiplerdir. Afrika kökenli kiliselerde daha hareketli performanslar görmek mümkün.

11. Enstrümantal Müzik

Müzik Türleri Enstrumental

Enstrümantal müzik de genelleyici bir madde. Elektronik müzik, klasik müzik gibi müzik türleri enstrümantal sayılabilir. Sahnelerde çalan film müzikleri de genellikle enstrümantaldir. Yann Tiersen ve Yanni bu türün en çok dinlenen isimlerinden ikisidir. Müzik ile ilgili aradığınız tüm ürünleri kategorimizde bulabilirsiniz!

Hazır konu müzikten açılmışken müzik aletlerinin kısa tarihlerine göz atmaya ne dersiniz? O zaman sizi şu yazımıza doğru alalım!

Önceki YazıSonraki Yazı