Kariyerinizde Başarılı Olmak İçin Edinmeniz Gereken 11 Alışkanlık

Başarılı Olmak İçin Gereken Alışkanlıklar

İş hayatı ve kariyer: Hayatımızı birbiriyle etkileşen bağımsız kümelerden oluşan bir bütün olarak ele alırsak, kariyer planı ve bu plana uymak için harcadığımız çaba diğer kümeleri de etkileyecektir kuşkusuz. 2017’de “kariyerim bu sene her şeyden önce gelsin” diyenlerin kulak vermesi gereken birtakım başarı sırları var. Başarıya giden yol, hep imrendiğiniz başarı hikâyeleri olan başarılı insanlar gibi birtakım alışkanlıklara sahip olmak ve bu alışkanlıkları korumak. Başarılı olmak için derlediğimiz 11 alışkanlıktan ilham alabilirsiniz. Unutmayın, alışkanlıkların gücü hafife alınmamalı.

1. Kariyerinizde başarılı olmak için ayrıntılara takılın!

Başarılı Olmak Ayrıntılar

Kariyer deneyimlerimizde ve hayatımızın diğer alanlarında hep “ayrıntıya bu kadar takılma” deseler de, 2017’de kariyeriniz için kendinize bir iyilik yapıp küçük şeylerin peşine düşün. Ayrıntıları fark eden kişilerin iyi ve titiz işler çıkardığı bir gerçek. Böylece daha fazla inisiyatif kullanabilecek kadar güvenilen bir kişi olacaksınız.

2. Başarılı olmak için iş birliği!

Başarılı Olmak İş Birliği

Ofis ortamında içe kapanık olmanın pek anlamı yoktur çünkü yapılan iş neticede ortak bir amaca hizmet eder. Kariyer yapmak ve iş hayatında başarılı olmak için iş arkadaşlarınızla aranızda sağlam köprüler kurmayı, bir takım olarak çalışmayı önemseyin.

3. Başarılı olmak için yeteneklere odaklanın, unvana değil.

Başarılı Olmak Yetenek

Kariyer çabası içinde olan çoğu kişinin düştüğü en temel yanlış gerekli donanıma sahip olmaksızın unvan peşinde koşmak olabiliyor. Gerçekçi olmak önemli… Yeni yetenekler kazanmak uzun vadede size garantili kariyer olanağı sağlayacaktır çünkü iş hayatında masaya ne koyuyorsanız, o olursunuz.

4. Başarılı olmak için kendinize eleştirel bakmayı öğrenin.

Başarılı Olmak Öz Eleştiri

Başarılı olmak ve iyi bir kariyer sahibi olmak için eleştirel bir bakış geliştirmeniz oldukça önemli. Sürekli eleştiri yapıp olumsuzluklara odaklanmanız değil kastımız. Yaptığınız işleri detaylı biçimde analiz edip, güçlü ve zayıf yanlarını tespit edin. Kariyerinizde başarılı olmak için görevlerinize ve üretimlerinize başka açılardan bakmanız önemli. Bunu yaparken kişisel gelişim kitaplarından destek alabilirsiniz.

5. Başarılı olmak için anlamlı riskler almayı alışkanlık haline getirin.

Başarılı Olmak Risk

Elbette gözü kapalı bir risk alma meselesinden bahsetmiyoruz. Yetiştirmeniz gereken bir projede ya da yaratıcı bir süreç içinde, konfor alanınızdan çıkarak kalıplaşmış iş yapma alışkanlıklarınıza meydan okumaktan söz ediyoruz. Başka iş yapma biçimleri düşünüp, uygulamak için risk alın.

6. Başarılı olmak için soru sormaktan çekinmeyin.

Başarılı Olmak Soru Sormak

Çoğumuz soru sormanın bilgi eksikliği olarak görüneceğini ve iyi bir izlenim bırakmayacağını düşünebilir. Ancak tam tersi… İş ilanları hakkında bilgi almaktan ya da yapacağınız işin detaylarını öğrenmeye çalışmaktan çekinmeyin. Kariyerinizde başarılı olmak için önce ne yapacağınızı bilmeniz gerekir.

7. Başarılı olmak için iş hayatında iletişim konularına önem verin.

Başarılı Olmak İletişim

İş hayatında iletişim ve networking meseleleri başarılı olmak için sandığınızdan daha fazla önem taşır. Etkili iletişim demek, yaptığınız kariyer planı doğrultusunda hızlı adımlar anlamına gelir. Sosyal olmaktan, anlamaya çalışmaktan, hak vermekten ve sevdiğiniz işleri takdir etmekten kaçmayın.

8. Başarılı olmak için dikkat ve disiplin gerekir.

Başarılı Olmak Disiplin

Söz konusu kariyer olduğunda başarı şansa bırakılmayacak denli sizin elinizde biçimlenen bir şeydir. Önceliklerinizi belirleyin ve disiplinle önceliklerinize odaklanın. Önce kolay adımlar atmak yerine, gerçekten arzu ettiğiniz işlerin peşinden dikkat ve disiplinle koşun.

9. Başarılı olmak için elde edeceğiniz sonuçlara odaklanın.

Başarılı Olmak Sonuçlar

Bunu şöyle açıklayalım: Başarılı olmak için düşünme tarzınızı değiştirin. Sorunlara ve engellere odaklanmak yerine, sonuç odaklı davranın. İçinde bulunduğunuz durumda sonucu henüz göremiyorsunuz diye, kendinizi sonuca ulaşmanızı engelleyen geçici problemlerin sıkıntısına kaptırmayın.

10. Başarılı olmak için şık bir CV şart!

Başarılı Olmak İyi Bir CV

Pek çok aday arasından öne çıkmanızı sağlayacak olan şey, iş ilanları için hazırladığınız CV’dir. Arzuladığınız kariyer öncelikle iyi hazırlanmış bir özgeçmişin, niyet mektubunun ve CV’nin ucunda durur. CV’nizde sizi diğerlerinden ayıracak niteliklerinize mutlaka vurgu yapmalısınız.

11. Başarılı olmak için her zaman iyi hazırlanın, araştırmanızı çoktan yapmış olun!

Başarılı Olmak Araştırma

Eğer bir iş başvurusunun arifesindeyseniz, başvuru öncesinde yapacağınız işi ve başvuracağınız pozisyonu iyice araştırın. Bu araştırma hem işin size uygun olup olmadığını gösterecek, hem de görüşmeye çağrıldığınızda müstakbel işverenlerinizi etkilemenin kapısını aralayacaktır. İyi çalışılmış bir başvuru sonucunda “Aramıza hoşgeldiniz!” sözünü duymamak biraz zor.

İş seçimi kariyer için çok önemli. Geleceğin mesleklerini seçmeniz sizi bir adım önde tutacaktır!

Önceki YazıSonraki Yazı