Geleceğin Meslekleri

Geleceğin Meslekleri

Lise yıllarınız boyunca çok çalıştınız. Oyun mu ödev mi diye sorduklarında istemeyerek de olsa hep ödev şıkkını işaretleyip devam ettiniz. Üniversiteye giriş sınavlarına girdiniz ve istediğiniz puan elinizde diyelim. Bu kısımdan sonrası artık sizin için bir dönüm noktası. Mesleğinizin ne olacağına, hayatınızın geri kalan çok büyük bir kısmında ne yapacağınıza karar vermelisiniz. Elbette öncelikle mutlu olacağınız meslekleri düşünmeye başladınız. Bu yazıda sizin için derlediğimiz 11 meslek, sizi hem maddi hem de mesleki doyuma ulaştırabilir. Üstelik bu mesleklerden birini seçtiğinizde, üniversiteden sonra işsiz kalma, ne yapacağını bilememe, uzmanlaştığınız alanın dışında bir iş kolunda çalışma gibi dezavantajları bertaraf edebilirsiniz. İşte karşınızda geleceğin meslekleri!

1. Enerji Sistemleri Mühendisliği

Enerji Mühendisliği

Yaşadığımız çağın en önemli meselesi sürdürülebilir ve temiz enerji kaynakları bulmak, üretmek ve kullanımını yaygınlaştırmak. İşte burada en büyük iş enerji sistemleri mühendisi olan arkadaşlarımıza düşüyor. İdealist bir enerji sistemleri mühendisi olup çevre odaklı işlere imza atarak yeşil enerji sistemleri geliştirmek için çalışabilirsiniz.

2. Uygulama Geliştirme Uzmanı

Uygulama Geliştirme

Hemen her şeyin mobil olduğu milenyumda dijital teknolojilere odaklanan meslekler de geleceğin meslekleri arasında yer alıyor. Oyunlardan haber sitelerine, alışveriş portallarından sosyal paylaşım sitelerine pek çok alan uygulama geliştirme uzmanlarıyla birlikte çalışıyor. Bilgisayar mühendisliği ya da yazılım mühendisliği bu mesleğe geçiş için en uygun bölümler.

3. Bilgi/Veri Güvenliği Analisti

Veri analizi

Dünyanın dijitalleşmesi elbette farklı güvenlik sorunlarını da beraberinde getirdi. Hem kamu kuruluşları hem de şirketler bilgi güvenliklerini sağlamak için veri güvenliği analistleri istihdam etmeye başladı. Gün be gün gelişen bu alan için bilgisayar bilimi, programcılığı veya teknolojiyle ilişkili başka bölümlerden mezun olmak aranıyor.

4. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanlığı

Fizik Tedavi Uzmanı

Sağlık alanında yıldızı sönmemek üzere parlayan bir meslek de fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanlığı. İyi bir maaş kazanacağınız gerçeği de eklenince, bu meslek de geleceğin meslekleri arasında yerini alıyor.

5. Pazarlama Araştırması – Analisti

Pazar Araştırması

Geleceğin meslekleri arasında beşinci sırada olan pazarlama analistliği şirketler için olmazsa olmaz. Gittikçe rekabetçi hale gelen iş dünyasında doğru pazarlama stratejilerine ihtiyaç duyan şirketlere, tüketici davranışlarını ve pazar koşullarını inceleyerek şirketlere yardımcı oluyorsunuz.

6. Biyoteknoloji

Biyoteknoloji

Sağlık ve tarım alanlarında biyoteknoloji oldukça kritik bir pozisyona sahip. Biyoteknoloji uzmanlığı, sağlık ve tarım sektörlerindeki hızlı ilerlemeler nedeniyle geleceğin meslekleri arasında. Araştırma geliştirme, ilaç geliştirme, moleküler tarım gibi alanlara ilgi duyanlar için oldukça zevkli ve kârlı bir meslek.

7. Finans Analistliği

Finans Analisti

Finans sektörünün en gözde pozisyonlarından biri olan finans analistliği de geleceğin mesleklerinden biri. Uluslararası finans büyüdükçe finans analistlerine olan ihtiyaç da aynı hızda artıyor. Bankacılık ve Finans bölümlerinin yanı sıra İktisat, Maliye vb. bölümler de bu mesleğe giden yolda size anahtarlar sunabilir.

8. Avrupa Birliği Uzmanlığı

Avrupa Birliği

Kariyerinizi Türkiye ve AB ilişkileri üzerine kurmak, diplomasi ve politikayla iç içe olmak istiyorsanız, Avrupa Birliği Uzmanlığı da sizin için gelecek vadediyor. Üretilen her türlü politikanın AB ile bir şekilde ilişkilendiği göz önüne alındığında, özellikle kamu kuruluşlarında AB uzmanlarına daha çok ihtiyaç olacak.

9. Diyetisyenlik

Diyetisyen

Beslenme de çağımızda oldukça problemi hale gelmiş bir alan. Herkes doğru beslenmenin yollarını bulma peşinde. Diyetisyenlik ve beslenme uzmanlığı hem kamu kuruluşlarında hem de özel sektörde en gözde meslekler arasında.

 10. Proje Yöneticisi

Proje Yöneticisi

Hem şirketlerde hem de sivil toplum kuruluşlarında üretilen projeleri yönetecek birileri lazım değil mi? Proje üretmenin iş yapmak ve ilerlemekle eş tutulduğu son yıllarda, bu kariyer alanında ilerlemek geleceğinizi garanti altına almak anlamına geliyor.

11. Sağlık Yönetimi

Sağlık Yönetimi

Kamu hastanelerinde ya da özel sağlık kuruluşlarında yönetici pozisyonlarında çalışan kişiler sağlık yöneticisi olarak adlandırılıyorlar. Sağlık ihtiyacının ve bu alandaki gelişmelerin asla sona ermeyeceği göz önüne alındığında sağlık yönetimi mesleğini de gelecek vadeden meslekler arasında saymak yanlış olmaz.

Başarılı bir kariyere ulaşmak için bu ipuçlarından faydalanabilirsiniz.

Önceki YazıSonraki Yazı