Hint Filmleri

Hint Filmleri

Sinema dünyasında bitmeyen bir yarış var: Hollywood Bollywood’a karşı. Çoğu kişi Hollywood’un Bollywood’u her alanda yeneceğini düşünse de Hint filmleri özellikle 2000’li yılların başlarından bu yana büyük bir atak gerçekleştirdi. Hindistan sineması geliştikçe günden günde daha iyi yapımlar ortaya çıkmaya başladı. Bu yazımızda da sizin için en iyi Hint filmleri listesi hazırladık. 2000’li yılların en iyi Hint filmlerine odaklanan bu listede yer alan her bir film kesinlikle izlemeye değer. Hadi Amerikalı gözlüklerimizi çıkarıp Hindistan’ı izleyelim:

3 İdiots

3 Ahmak (2009)

Orijinal Adı: 3 Idiots

3 Ahmak’ın en iyi Hint filmleri listesinde olmasının sebebi hem olay örgüsünün oldukça başarılı olması, hem de anlatılan hikâyenin insanın ruhuna dokunması. Farklı idealleri olan üç mühendislik öğrencisinin hayatla mücadelesini etkileyici bir biçimde resmeden 3 Ahmak, Hindistan’ın eğitim sistemine yönelttiği ince eleştiriyle de anlatısını güçlendiriyor.

Onu Sarıya Boya

Onu Sarıya Boya (2006)

Orijinal Adı: Rang de Basanti

Onu Sarıya Boya, bir özgürlük öyküsü. Film, Sue adında İngiliz bir belgesel yönetmeninin gözünden anlatılıyor. Sue’nun niyeti Hint özgürlük mücadelesinin bir belgeselini yapmak. Filmin hem geçmişi hem de geleceği anlatan iki farklı zamanda geçmesi de hikâyeyi bütünsel olarak hissetmemizi sağlıyor. Kesinlikle en iyi Hint filmleri arasında sayılabilecek bir yapım.

Munna Bhai

Munna Bhai M.B.B.S. (2003)

Orijinal Adı: Munna Bhai M.B.B.S.

Hint sinemasından bir komedi/dram yapımıyla karşı karşıyayız. Munna Bhai, Bombay’da yaşayan bir gangsterdir. Çocukluğundan beri doktor olmasını isteyen babasına Bombay’da doktorluk yaptığını söylemektedir. Bir gün yalanlar üzerine kurduğu dünyası yıkılır ve gerçekler ortaya çıkar. Ardından Munna Bhai, doktor olmak için tıp fakültesine girmeye karar verir ve olaylar gelişir.

Her Çocuk Özeldir

Her Çocuk Özeldir (2007)

Orijinal Adı: Taare Zameen Par

Adı üstünde, bu film bir çocuğun hikâyesini anlatıyor. Ishaan Awashi 8 yaşında hayal kurmayı ödev yapmaktan daha çok seven bir çocuktur. Ailesinin bir türlü disiplin altına alamadığı Ishaan yatılı okula gönderilir. Okula yeni gelen sanat öğretmeniyle sayesinde hayatı değişecektir.

Chak De

Chak De! India (2007)

Orijinal Adı: Chak De! India

Chak De! India bir spor filmi ancak politik içeriği de oldukça yoğun. Pakistan-Hindistan maçında, maçı bilerek kaybettirdiği iftirasına uğrayan Hindistan hokey takımı kaptanı Kaber Khan onurunu geri kazanmak için kadınlar milli takımının koçluğunu yapmaya başlar.

Hera Pheri

Hera Pheri (2000)

Orijinal Adı: Hera Pheri

En iyi Hint filmleri listemizde bir komedi filmi olan Hera Pheri’ye de yer verelim dedik. Maddi durumları günden güne kötüye giden üç adamın, adam kaçırma ve fidyeyle para kazanma yollarını anlatıyor Hera Pheri. Kült filmler arasında olduğunu belirtelim.

Baghban

Baghban (2003)

Orijinal Adı: Baghban

Film, bir dram filmi ve size şöyle soruyor: “Ailenize güvenebilir misiniz?” Yaşlı bir çiftin çocuklarıyla olan ilişkisi ve çocukların yaşlı ebeveynlerine karşı davranışlarını konu edinen Baghban, duygusal sahnelerle dolu.

Khosla

Khosla Ka Ghosla (2006)

Orijinal Adı: Khosla Ka Ghosla

Delhi’de yaşayan emekli orta sınıf bir adamın arsasını üçkâğıtçı bir emlakçıdan geri alma mücadelesini anlatan bu film, sıradan insanın öyküsünü anlatan eğlenceli ve düşündürücü bir yapım.

A Wednesday

Bir Çarşamba Günü (2008)

Orijinal Adı: A Wednesday

Emekli olmak üzere olan bir komisere bir telefon gelir: Kimliği belirsiz bir kişi Bombay kentinin 5 ayrı noktasına bomba yerleştirdiğini söyler. Terör, politika ve Hindistan bir arada. Şaşırtıcı ve izlemesi keyifli bir Hint filmi.

Raajneti

Raajneti (2010)

Orijinal Adı: Raajneti

En iyi Hint filmleri listesine giren bir başka politik film. Hindistan demokrasisini, sol siyasetçileri aile temasıyla işleyen önemli bir yapım.

Gerçek Günahım

Gerçek Günahım (2011)

Orijinal Adı: 7 Khoon Maaf

Karanlık filmleri sevenler için en iyi Hint filmleri listemizi Gerçek Günahım filmiyle bitirelim istedik. Aşk, ölüm, evlilik ve kadın-erkek ilişkilerinin işlendiği bu film size Hint filmlerinin yalnızca komediden ibaret olmadığını kanıtlayacak.

Siz en iyi Hint filmleri listemizden hangilerini izlediniz? En sevdiğiniz Hint filmi hangisi? Yorumlarda buluşalım!

Önceki YazıSonraki Yazı