Çizgi Filmler: En İyi 11 Çizgi Film

Çizgi film söz konusu olunca aklımıza ilk önce çocuklar, ardından kendi çocukluğumuz gelir çoğu zaman. Çocuk olmanın en güzel yanı, her şeyin çizgi filmlerde olduğu gibi mümkün olabileceği bir dünya hayali kurmak belki de. Çizgi filmler, çocuklar için bu nedenle önemli; bizim için de öyleydi. Çizgi filmleri eskisi gibi sabah herkes uyurken erkenden kalkıp televizyonun başına geçerek hevesle takip etmeyi bıraktıysak bile, hâlâ ekranda çizgi film gördüğümüzde bazen göz ucuyla bazen heyecanla izlediğimizi kim inkâr edebilir? Bu yüzden çizgi filmleri yalnızca çocuk filmleri olarak kategorize etmek içimizde çocuğa haksızlık olur. Şimdi gelelim çizgi film listemize; itiraf edin içiniz sevinçle dolmaya başladı bile!

Çizgi Film Tom ve Jerry

1. Tom ve Jerry

Çizgi film izlemenin en naif hallerinden biri de ekranda Tom ve Jerry varken içinizden kimin haklı olduğuna dair akıl yürütmelerde bulunmanız. Tom ve Jerry ekranlarda daha sık yayınlandığı dönemde çizgi film tutkunu yetişkinlere de hitap ediyordu.

2. Şirinler

Kim okuldan koşa koşa eve gelmedi ki Şirinler izlemek için? Bu masmavi topluluğun küçük mantardan evlerine özendiğinizi, bazı Şirinler karakterleriyle özdeşleştiğinizi anımsayın! Çizgi film konusunda bir devrimdi adeta Şirinler.

Çizgi Film Şirinler
Çizgi Film Ninja

3. Ninja Kaplumbağalar

Pizzanın Türkiye’de çok yaygın olmadığı zamanlarda, bir nesli pizza ile tanıştıran bu çizgi film için ne söylesek az. Kaplumbağaların isimleri dört büyük Rönesans döneminin dört büyük sanatçısından esinlenerek verilmiş: Leonardo, Rafael, Donatello ve Michelangelo. Bilge usta (evet, bir sıçan) Splinter’ı unutmayalım!

4. Sevimli Hayalet Casper

Casper’la tanışmış bir çocuğu hayaletlerle korkutamazsınız, o kadar! Herkesin ilk karşılaşmada bir şekilde korktuğu, ancak daha sonra Casper’ın muhteşem iyilikleri sayesinde mutlu olduğu bu çizgi film, insanın içini ısıtıyor ve çocuklara özgüven aşılıyordu.

Çizgi Film Casper
Çizgi Film Temel Reis

5. Temel Reis

Ebeveynleriniz size ıspanağı Temel Reis sayesinde sevdirebildiyse, bizdensiniz! Kabasakal ile Safinaz için girdiği mücadelede ıspanak ile bir süper kahraman gücüne erişen Temel Reis de hem eğlenceli hem de eğitici bir çizgi film olma özelliğini taşıyordu.

6. Şeker Kız Candy

Terry’yi mi Anthony’yi mi severdiniz? (Yorumlarda buluşalım, bu mesele derin!) Bir kuşak Şeker Kız Candy yüzünden melodrama alıştı; aşklar meşkler, kendiliğinden çekilen acılar, tutulan taraflar… Çizgi film miydi, yoksa entrikalı dizi mi anlayamamıştık; bu konu biraz karışık.

Çizgi Film Candy
Çizgi Film Jetgiller

7. Jetgiller

2000’li yıllarda uçan arabaların, kapsül beslenmenin olduğunu hayal ettiren biricik çizgi film Jetgiller! Ha, ne oldu, ne uçan arabalar var, ne Jetgiller’deki ileri teknoloji beslenmeye geçebildik ama olsun: bu çizgi film ile geleceği, bilimi, teknolojiyi hayal ederken bol bol da eğlendik.

8. Richie Rich

“Dolar işaretleri gelsin, lüküs hayatlar gitsin” bir çizgi film olan Richie Rich, televizyonun başında delik çorabıyla oynayan her çocuk için bir nesneydi ama aşk nesnesi miydi, sevgi nesnesi miydi bilemiyoruz. Siz de bu kadar zenginliğe gıcık olmuyor muydunuz? (Bu mevzu da mühim, Richie Rich tartışması için Yorumlar bölümüne koşalım!)

Çizgi Film Richie Rich
Çizgi Film Tweety

9. Tweety

Bir kedi gördüm sanki! Kuşkusuz ki çocuk filmi deyince akla gelen ilk çizgi filmlerdendir Tweety ve Sylvester… Tweety, Sylvester tarafından kovalanmaktan bir türlü rahat yüzü görmeyen minik kuşumuzdu. Sylvester’ın da seveni çok ama, hakkını yedirmeyiz.

10. Taş Devri

Ya ba da ba du! Bu muhteşem ötesi çizgi film ile çocuk aklımızda “aha bizden önce de insanlar varmış” diye düşünceler belirip o zaman bilmediğimiz bir merakla antropolojiye, tarihe yönelen çok insan gördük! Çöp öğütücülerine hâlâ hayranız.

Çizgi Film Taş Devri
Çizgi Film Tsubasa

11. Çizgi Filmler İçinde Bir Klasik: Kaptan Tsubasa

Yani şimdi o goller unutulur mu? O arkadaşlık, dostluk, başarı dolu bölümler bir anda unutulup gider mi? Gitmez. Kaptan Tsubasa da yaptığımız sokak maçlarının aranılan lakabıydı. En cool çocuk Kaptan Tsubasa olurdu.

Aile boyu izlemek için animasyon filmleri arıyorsanız, listemize hemen göz atın!

Önceki YazıSonraki Yazı