Dövüş Filmleri

Uzakdoğu Dövüş Filmleri

“Sinemanın her türünü severim ama dövüş filmleri söz konusu olunca benden fanatiği yoktur” diyenler için dev hizmet olarak düşünebileceğiniz bu listemizde aksiyonun, vurdunun kırdının hesabını tutamayacak hale geleceğiniz dövüş filmleri bulunuyor. En iyi dövüş filmleri takdir edersiniz ki Uzakdoğu’dan çıkıyor; bunun sebeplerinden biri de savaşı bile bir sanat haline getirmiş olan kendine has kültürleri. Dövüş filmleri konusunda kendileriyle yarışabilen coğrafya az. Biz de Uzakdoğu dövüş filmleri tutkunları için en iyi dövüş filmleri listesi hazırlayalım dedik. Pizzaları alıp koltuklara kurulun, bırakın dövüş filmleri art arda gelsin!

Dövüş Filmleri Korkusuz

1. Korkusuz (2006)

En iyi dövüş filmleri listesini Korkusuz ile açalım dedik. Başrolde Jet Li’nin oynadığı bu muazzam dövüş filmi, Çin savaş sanatları ustası Huo Yuan Jia’nın hayat hikâyesinin bir uyarlaması. Babasının dövüş yenilgisinin ardından azmedip efsanevi bir dövüşçü olma yoluna giren Jia’nın biyografisi olarak da düşünebiliriz bu dövüş filmini.

Dövüş Filmleri Kung Fu Sokağı

2. Kung Fu Sokağı (2004)

Dövüş filmleri her zaman ölümüne ciddi olacak değil ya? Kung Fu Sokağı neredeyse tüm izleyenlerden övgü almış komedi ile karışık aksiyon dövüş filmleri arasında yer alıyor. Film, serseri mizaçlı fakir genç Sing’in çetelerle imtihanını keyifli bir dille anlatıyor.

Dövüş Filmleri Seven Samurai

3. Yedi Samuray (1954)

Epik, efsanevi dövüş filmleri listesinde bir ışık adeta Yedi Samuray. Akira Kurosawa yönetmenliğinde çekilen Yedi Samuray, haydutların saldırılarından bıkan köy halkının samuraylardan yardım istemesi üzerine gelişen olayları konu alıyor. Dövüş filmleri sevenler için bir klasik.

Dövüş Filmleri Sarhoş Usta 2

4. Sarhoş Usta 2 (1994)

Dövüş filmleri denince Jackie Chansiz liste olur mu? Dövüş kabiliyetini içerek kazanan bir Jackie Chan ile karşı karşıyayız. Dövüş filmleri izlerken karşılaşabileceğiniz en süper, en komik sahnelerden bazıları Sarhoş Usta 2’de. Uzakdoğu dövüş filmleri meraklıları için hazine.

Dövüş Filmleri Koruyucu

5. Koruyucu (2005)

Dövüş filmleri konusunda her yeri yakıp yıksın, önüne geleni yok etsin diyenlerdenseniz, Koruyucu tam size göre. Efsane isim Tony Jaa’yı izleyebileceğiniz bu aksiyon dövüş filmi Asyalı bir çete tarafından Avusturalya’ya kaçırılan fillerin peşinde örülen kurgusuyla bolca beğeni toplamıştı.

Dövüş Filmleri Kill Bill

6. Kill Bill 1-2 (2003, 2004)

Tarantino sevmeyenleri dışlamaya hazır olun. Henüz bu muhteşem dövüş filmlerini izlemeyen varsa, gecikmeden, hemen davransın zira çok şey kaçırdı şimdiye kadar. Başrolde bir kadın var, ki dövüş filmleri için bu oldukça nadirdir. Uma Thurman ile güzel bir intikam öyküsü, Tarantino ustanın elinden çıkma.

Dövüş Filmleri Yip Man

7. Yip Man (2008)

Bruce Lee gibi bir efsanenin hocasının yaşamını izlemek için mükemmel bir film olan Yip Man, biyografik bir dövüş filmi. Wing Chun ustası olan Yip Man, Japon işgaline karşı Çin halkının yanında savaşan bir kahraman.

Dövüş Filmleri Efsane Yumruk

8. Efsane Yumruk (1994)

En iyi dövüş filmleri listemizde yerini alan Efsane Yumruk, dövüş filmleri tutkunlarının vazgeçilmezleri arasında. Jet Li’nin kıvrak dövüş sahneleriyle can verdiği film, hocası öldürülen bir öğrencinin intikam arayışını anlatıyor.

Dövüş Filmleri Büyük Usta

9. Büyük Usta (2013)

Yakın tarihli dövüş filmlerinden biri olan Büyük Usta, yukarıda bahsettiğimiz efsanevi hoca Yip Man’in Wong Kar Wai gözünden izlemek için birebir. Kurgusu, anlatısı ve kalitesiyle büyük övgüler toplayan Büyük Usta izlemeniz gereken dövüş filmleri arasında.

Dövüş Filmleri Ölümcül Dövüş

10. Ölümcül Dövüş (1995)

Biz Mortal Kombat diyelim, siz anlayın! Dövüş filmleri listemizde sona gelirken Ölümcül Dövüş adıyla Türkçeye giren bu filmde dünyayı kurtarmaya çalışan dövüşçülerle bir aradayız.

Dövüş Filmleri Mazisi Olmayan Adam

11. En İyi Dövüş Filmleri Bonusu: Mazisi Olmayan Adam (2010)

Dövüş filmleri listemizin sonuna geldiğimizde bir Güney Kore yapımıyla karşılaşıyoruz. Şiddet yüklü eski hayatını bırakıp sakin bir hayat sürmeye başlayan Cha Tae-sik komşusu küçük kızın kaçırılmasıyla yeniden şiddet döngüsünün içine giriyor. Mutlaka izlenmeli.

En iyi aksiyon filmleri listemize de göz atmalısınız: Buradan buyurun!

Önceki YazıSonraki Yazı