Savaş Filmleri

Savaş Filmleri

Savaş filmleri, film sektörünün en çok ilgi gösterdiği türlerden biri. Aksiyonu bol olması açısından savaş filmleri izleyiciyi çekmekte zorlanmıyor. Ama bazı savaş filmleri var ki savaşın farklı yönlerine odaklanarak seyircinin yüreğinin telini titretmeyi başarıyor. Gelmiş geçmiş en iyi savaş filmleri listesi iddiamız yok ama bahsedeceğimiz filmlerin sizin için güzel seyirlikler olacağına inanıyoruz.

1. Er Ryan’ı Kurtarmak (Saving Private Ryan) -1998

Savaş Filmleri Er Ryani Kurtarmak

Modern klasikler haline gelmiş savaş filmleri arasında gönül rahatlığıyla sayabileceğimiz Er Ryan’ı Kurtarmak hem nefes kesen temposu hem de başarılı oyunculuklarıyla akılda kalmayı başarıyor. Steven Spielberg’in yönettiği filmde Tom Hanks, Matt Damon, Vin Diesel ve daha birçok oyuncu başrolde. Film, ABD’li askerlerin Normandiya’da Er Ryan’ı kurtarma çabalarını anlatıyor.

2. Piyanist (The Pianist) – 2002

Savaş Filmleri Piyanist

Piyanist filmini etkileyici yapan şey, savaş sahnelerinden çok Adrien Brody’nin acılı gözleri eşliğinde İkinci Dünya Savaşı’nın yıkıcılığının gösterilmesi. 2. Dünya Savaşı filmleri denilince ilk akla gelen yapımlardan biri olan Piyanist, başrol oyuncusuna Oscar heykelciğini kazandırmıştı. Yönetmeni Roman Polanski. Mutlaka izleyin.

3. Warcraft : İki Dünyanın Karşılaşması (Warcraft) – 2016

Savaş Filmleri Warcraft

Savaş filmleri listemizin en yenisi, bir bilgisayar oyunu uyarlaması olan Warcraft. Warcraft film olarak çekilecek haberi çıktığında oyunun hayranları tedirginlikle beklemişti ama sonuç gayet iyi görünüyor. Oyunu oynamamış olanlar da keyifle izleyebilir. Bizim dünyamızda geçmeyen bir savaşı anlatan bu fantastik filmin başrolünde Vikingler dizisinden tanıdığımız Travis Fimmel var.

4. Full Metal Jacket – 1987

Savaş Filmleri Full Metal Jacket

Bir savaş filmleri klasiği olan Full Metal Jacket, aynı zamanda ünlü yönetmen Stanley Kubrick’in başyapıtlarından biri. Vietnam Savaşı’ndaki askerlerin psikolojisine odaklanan film, beyaz perdeye yansıttıklarıyla tarihteki en etkileyici savaş karşıtı filmlerden biri.

5. Şarlo Diktatör (The Great Dictator) – 1940

Savaş Filmleri Şarlo Dikdatör

Charlie Chaplin’in yazdığı, yönettiği ve oynadığı bu başyapıt, savaş filmleri arasında farklı bir yere sahip çünkü parodisini yaptığı diktatör Adolf Hitler henüz hayattayken çekilmiş. Doğrudan onun ismini kullanmasa da karakterin fiziksel görünümü, hareketleri ve filmin konusu gayet bariz. Sadece savaş filmleri değil çekilmiş en iyi filmler arasında olabilir.

6. Çöküş (Der Untergang) – 2004

Savaş Filmleri Çöküş

Dünya Savaşı filmleri konusunda sektör artık doyuma ulaştı derken karşımıza sürekli şaşırtıcı yapımlar çıkıyor. Çöküş, Hitler’in son günlerini içeriden anlatan bir film olmasıyla ve pek tabii Alman yapımı olmasıyla benzerlerinden ayrılıyor. Bruno Ganz karakterine tamamen bürünerek etkileyici bir performans çıkarmış.

7. Müfreze (Platoon) – 1986

Savaş Filmleri Müfreze

Dünyaca ünlü yönetmenler portföylerine savaş filmleri katmadan duramıyor. Onlardan biri de Oliver Stone. Yine bir Vietnam Savaşı filmi olan Müfreze, genç bir askerin savaşın dehşetini ve insanın ikiliğini içeren bir ahlaki krizle karşılaşmasını konu alıyor. Başrollerde Willem Dafoe ve Forest Whitaker gibi ünlü isimler var.

8. Mediterraneo (1991)

Savaş Filmleri Mediterraneo

Mediterraneo, savaş filmleri sevmeyenlere bile “savaş filmi izle” diye tutturabileceğiniz bir yapım. Hiç savaş sahnesi gösterilmeden savaş filmi çekilebileceğinin nadide bir örneği. İkinci Dünya Savaşın’da İtalyan ordusundan bir birlik kendilerini terk edilmiş görünen bir Yunan adasında bulur. (Söz konusu ada, Kaş’ın karşısındaki Meis Adası.) İki Akdeniz toplumunun sevinçlerini ve hüzünlerini aktaran film, sinema tarihindeki en sıcak filmlerden biri.

9. Pan’ın Labirenti (El Laberinto del Fauno) – 2006

Savaş Filmleri Panin Labirenti

Savaş filmleri, özellikle de 2. Dünya Savaşı filmleri alanında Hollywood’un tahakkümünden bıktıysanız İspanyol yapımı Pan’ın Labirenti size çok iyi gelecek. 1944 yılında, Franco İspanya’sında, kitap sever küçük bir kız sadist bir ordu komutanı olan üvey babasından kaçar ve hem ürkütücü hem de çekici bir fantazi dünyasına adım atar.

10. Ruanda Oteli (Hotel Rwanda) – 2004

Savaş Filmleri Ruanda Oteli

Ruanda Oteli de yine Amerikan olmayan savaş filmleri arasında. Bu sefer tamamen başka bir coğrafyadaki savaşı, Ruanda’daki Hutu ve Tutsi iç savaşını konu alıyor. Ruanda’da bir otel müdürü (Don Cheadle), Hutu milis kuvvetlerinden kaçan binden fazla Tutsi mülteciye ev sahipliği yapar. Bu listede yer almayan Schindler’in Listesi’ni beğendiyseniz bu filmi de beğenebilirsiniz.

11. Savaş Filmleri Bonusu: Kıyamet (Apocalypse Now) – 1979

Savaş Filmleri Kıyamet

Francis Ford Coppola da savaş filmleri türüne bir başyapıt armağan etmiş, o da Kıyamet. Vietnam Savaşı sırasında, Komutan Willard Kamboçya’da tehlikeli bir göreve gönderilir: yerel bir kabilede kendini tanrı olarak kabul ettirmiş kaçak bir albaya suikast düzenlemek. Başrollerde Martin Sheen, Marlon Brando ve Robert Duvall var.

Peki siz bu filmlerden hangilerini izlediniz? Sizi en çok etkileyen savaş filmi hangisi? Yorumlarınızı bekliyoruz.

 

Önceki YazıSonraki Yazı