Evde Balık İçin Gerekli Malzemeler

Evde Balık

Balık her zaman restoranlarda yenen bir yemek değil. Çoğu zaman evde koku yapmasından şikayet etsek de evde balık pişirmek hem bütçe açısından en uygunu hem de evde kurduğunuz kalabalık bir sofrada balık keyfi paha biçilemez. Balık pişirmek için evinizde bulundurmanız gereken birtakım ürünler var. En asgari düzeyde ihtiyacınız olan şey bir tava elbette. Ancak istediğiniz şey evde tavada balık pişirmek değilse ve başka balık menülerini denemek istiyorsanız başka ürünlere de ihtiyaç duyacaksınız. Bu ürünler, evde balık keyfi için hazırlanırken işinizi kolaylaştıracak ürünlerdir. Balık keyfinin en meşakkatli kısmını, yani hazırlık ve pişirme kısmını kolaylaştıracak ve keyifli hale getirecek bu ürünler mutlaka mutfağınızda bulunmalı.

Balık Tavası

Evde Balık Tava

Sağlıklı beslenmek her öğünde hatırlamanız gereken bir şey ve sağlıklı beslenmek sadece yediğiniz besinlerle alakalı değildir. Aynı zamanda besinleri pişirirken kullandığınız ürünlerin hem yemeğinizin sağlıklı olma oranında hem de lezzetinde büyük önemi vardır. Bu açıdan, balık tavası kullanımı, evde balık pişirmenin en kolay ve en sağlıklı yollarından biridir. Granit kullanılarak üretilmiş balık tavalarını tercih edebilir, çok az yağ kullanarak sağlıklı bir balık menüsü hazırlayabilirsiniz.

Çift taraflı tava olarak da bilinen balık tavası modelleri, aynı zamanda evde balık pişirmenin en korkulan kısmını yani pişirme esnasında yayılan ve sonrasında da sinen balık kokusunu bertaraf edecek şekilde tasarlanmıştır. Birbirinden ayrılabilecek biçimde tasarlanan bu balık tavalarını sadece balık pişirmede değil aynı zamanda daha sonradan krep gibi lezzetli yiyecekler pişirirken de kullanabilirsiniz.

Balık Kesme Tahtası

Evde Balık Kesme Tahtası

Evde balık pişirmenin bir önceki adımı da balığı doğru biçimde ve tamamen temizleyip istediğiniz şekilde kesmek ve şekil vermektir. Çeşitli boylarda bulabileceğiniz ürünler olan kesme tahtaları aynı zamanda pek çok değişik materyalden üretilmiştir. Tahta ya da plastik kesme tahtalarını kullanarak balıklarınızı kolayca temizleyebilir ve dilediğiniz şekilde kesebilirsiniz. Eğer çekmeceli kesme tahtalarından edinirseniz, temizlediğiniz balıktan kalan artık kısımları kolayca çekmecelere doldurabilir, ardından zahmetsizce çöpe atabilirsiniz.

Balık Pulu Temizleme Aleti

Evde Balık Pul Temizleme

Pullu balıkların pullarını temizlemek bazen oldukça zaman alan bir iş olabiliyor. Pulu temizlenmeyen balıklara pişirildikten sonra tam olarak balık keyfi diyemiyoruz. Eğer evde balık pişirme gününüzde pullu bir balık tercih ettiyseniz, balık pulu temizleme aleti kesinlikle en büyük yardımcınız olacak. Hazneli bir ürün olan bu alet, balıkların pullarını tamamen temizlemekle kalmaz, aynı zamanda etrafa pulların saçılmasını da önler. Bıçakla pul ayıklamaktan kurtulmak ve hem zamandan hem de gücünüzden tasarruf etmek için bu aletten mutlaka edinmelisiniz.

Elektrikli Izgara

Evde Balık Izgara

Eğer yağ kullanmadan balık pişirmek istiyorsanız ve ızgaranın tadını evde de çıkarmanın peşindeyseniz, elektrikli ızgara modelleri balık pişirmek için oldukça uygundur. Izgara genellikle havaların güzel olduğu zamanlarda yapılan pikniklerde düşünülen bir şeydir ancak bu ürünle dört mevsim evinizde ızgaranın tadına varabilirsiniz. Sağlıklı ve lezzetli bir balık menüsü için elektrikli balık ızgara doğru tercih olacaktır.

Evde Balık Bonusu: Salata Kâseleri

Evde Balık Salata Kasesi

Balık denilince yanına güzel bir yeşil salata da kendiliğinden düşünülür. Evde balık keyfi diyorsanız, yalnızca balık ekmek ile olmaz, keyif dediğimiz şöyle büyük bir sofra ve elbette kocaman kâse bir salata. Dolayısıyla, salata kâseleri evde balık keyfi için olmazsa olmaz. Küçüklü büyüklü, renk renk ve çeşitli tasarımlarda bulabileceğiniz salata kâseleri ile hem salataya doyun hem de balık sofranızda gözünüz şenlensin.

Sizin balık sofranızda olmazsa olmaz dediğiniz yiyecekler var mı? Yorumlar bölümünde bizimle paylaşın!

“Evde balık pişirmekle kim uğraşacak?” diyenler için: Olta Balık‘ı ziyaret etmeye ne dersiniz?

 

Önceki YazıSonraki Yazı