23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

23 Nisan Fotoğrafı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği çok kıymetli bir gün. Tarih boyunca törenlerle kutlanan 23 Nisan Çocuk Bayramı tüm dünya çocuklarının günü. Bu özel güne ait tarihi fotoğrafları sizler için derledik.

23 Nisan

23 Nisan Etkinlik

23 Nisan 1980

23 Nisan Tören

23 Nisan Kutlama

Çocuk Bayramı

Folklor

23 Nisan Kutlaması

23 Nisan Kutlamaları

Çocuk Şenliği

23 Nisan Hakkında

23 Nisan, en anlamlı günlerden birisi. Sebebiyse çocuklara adanmış olması. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, hepimizin bildiği gibi Atatürk’ün dünya çocuklarına armağan ettiği bir gün. Hem resmi tatil hem de milli bir bayram olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı aslında ilk olarak TBMM’nin açılış günü olan 23 Nisan 1920’nin yıldönümlerinde 23 Nisan Millî Bayramı olarak kutlanmaya başlanmıştır. Ardından Atatürk’ün bu günü çocuk bayramı olarak ilan etmesi ile birlikte milli bayram ve çocuk bayramı birleşmiş, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak anılmıştır.

TBMM’nin kuruluşunun ilk yıldönümü olan 23 Nisan 1921 tarihinden bu yana bu özel gün resmi olarak kutlanmaktadır. 23 Nisan günü çocuklarla birlikte törenler düzenlenir, İstiklal Marşı okunur, çocuklar 23 Nisan gösterileri yapar, 23 Nisan şiirleri okunur ve çocukların hep birlikte aktiviteler yapması sağlanır. Ayrıca yine uzun yıllar boyunca çocuklar 23 Nisan gününde devlet büyüklerinin koltuklarına oturtulmuş ve onlara verilen değer gösterilmiştir.

Atatürk, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı tüm dünya çocuklarına armağan etmiştir. Dünya çocuklarına armağan edilen bu bayram çocukların ne kadar kıymetli olduğunu, onların bizim geleceğimiz olduğunu anlatan en güzel ve en anlamlı gündür. Dünyanın en anlamlı günlerinden olan bu bayramı en güzel şekilde kutlamak amacıyla TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği düzenlenmektedir. TRT tarafından düzenlenen çocuk şenliğine dünyanın her yerinden yüzlerce çocuk katılıyor. Tüm dünya çocuklarının kendi kültürleri ile ilgili 23 Nisan gösterileri düzenlediği, 23 Nisan şiirleri okuduğu bu şenlik dünya barışı için düzenlemiş en güzel etkinliklerden birisi. Siz de çocuklarınızla birlikte 23 Nisan etkinliklerine katılabilirsiniz.

Görsel Kaynak: sabah.com.tr

23 Nisan’da çocuklarınızı mutlu etmek için yapabileceğiniz aktiviteler bu yazımızda sizleri bekliyor.

Önceki YazıSonraki Yazı