23 Nisan Aktivite Önerileri

23 nisan

Her yıl büyük bir coşku, sevinç ve Ata’ya özlemle kutlanan 23 Nisan Bayramı bu yıl da çocuklar tarafından heyecanla bekleniyor. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün tüm dünya çocuklarına armağan ettiği bu anlamlı gün yurdun dört bir yanında çeşitli kutlamalara sahne oluyor. Okullarda 23 Nisan şiirleri ve şarkıları ile dans gösterileri yapılırken günün geri kalanında ise anne ve babaların çocukları için planladıkları kutlamalar başlıyor. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı gerek evde gerek dışarıda kutlamak için aktivite önerileri arıyorsanız, sürprizlerle dolu etkinlik fikirlerini bu yazımızda okuyabilirsiniz.

23 nisan aktivite

23 Nisan’ı Evde Kutlamak İçin Etkinlik Önerileri

23 Nisan 1920 tarihinde TBMM’nin açılması ve egemenliğin halka verilmesi dolayısıyla kutlanan bu büyük bayram üzerinden bir asır geçmesine rağmen ilk günkü sevinçle kutlanıyor. Bu coşkuyu evinize taşıyarak hem çocuklarınızla eğlenceli bir gün geçirebilir hem de 23 Nisan’ın önemine dair farkındalık kazanmalarını sağlayabilirsiniz. 

Günün anlam ve önemine yönelik 23 Nisan aktivite önerileri: 

 • Bayramı evde kutlamak için Türk bayrağı, Atatürk resimleri ve 23 Nisan şiirleri ile dolu bir 23 Nisan köşesi hazırlayabilirsiniz. Ayrıca çocuğunuzdan 23 Nisan’ın tüm dünya çocuklarına armağan edildiğine dair tematik bir resim çizmesini de isteyebilirsiniz. Son olarak birlikte hazırladığınız bu özel ve anlamlı köşede hatıra fotoğrafı çektirmeyi unutmayın.
 • Bayram atmosferini tüm sokağa yaymak için 23 Nisan cam süsleme etkinlikleri düzenleyebilirsiniz. Bu aktivitede evinizin camlarını sarkıt süsler, bayraklar ve kocaman bir “23 Nisan Kutlu Olsun!” yazısıyla süsleyebilirsiniz.
 • Bayramı evde kutlamak için küçük bir 23 Nisan gösterisi planlayabilirsiniz. Çocuklara 23 Nisan ile ilgili şiirler ezberletmek, 23 Nisan şarkıları söylemek ve tüm gösteriyi kaydetmek iyi bir fikir olabilir. Bu sayede yıllar sonra dahi hatırlanacak unutulmaz hatıralara imza atabilirsiniz.
 • Ailenizle birlikte günün anlam ve önemini vurgulayan bir dans etkinliği düzenleyebilirsiniz. Yöresel dans koreografilerini hayata geçirmek için 23 Nisan çocuk kostümleri satın alabilirsiniz. Ay yıldızlı pelerinler, tütü etekler, Türk bayrağı ve Atatürk baskılı tişörtler de 23 Nisan konseptine uygun kıyafetlerin başında geliyor.
 • Hikâye ve şiirlerden oluşan 23 Nisan konulu çocuk kitapları okuyabilir ve ailenizle birlik çocuk bayramı üzerine sohbetler edebilirsiniz. Etkinliği daha eğlenceli hale getirmek için bayrak boyaması ve 23 Nisan çizimleri de yapabilirsiniz.
 • Çocuklarınızla birlikte bir sonraki 23 Nisan’da okumak üzere geleceğe mektup yazabilirsiniz. Bu aktiviteyi her sene tekrarlayarak çocukluk anılarını ölümsüzleştiren bir 23 Nisan koleksiyonu oluşturabilirsiniz.
 • Tek bir an dahi sıkılmadan bayramı evde kutlamanın yolunu arıyorsanız, çocuklarla birlikte 23 Nisan atölyesi düzenleyebilirsiniz. Seramik hamuru ile bardak ve tabaklar yaparak bunları 23 Nisan temalı renk ve desenlerle zenginleştirebilirsiniz. Dilerseniz boya, tuval ve fırça gibi sanatsal malzemeler ile evinizin başköşesine asacağınız bir tablo bile yapabilirsiniz.
23 nisan

23 Nisan’a Özel En Eğlenceli Açık Hava Aktiviteleri

Şiirler, şarkılar ve danslarla geçen okul kutlamalarının ardından geriye çocukların her istediğini yapmak için kocaman bir gün kalıyor. 23 Nisan resmi tatil olduğu için bu keyifli bahar gününde çeşitli gezi, eğlence ve açık hava etkinlikleri düzenleyerek çocuklara gerçek bir bayram deneyimi yaşatabilirsiniz. Çocuklara yönelik 23 Nisan kültür, sanat ve eğlence aktivitelerini sizin için listeledik. 

 1. Hayvan barınaklarına gezi düzenleyin.

23 Nisan’da çocukları hayvan barınağına götürmek yapılacak en güzel aktivitelerin başında geliyor. Sahipsiz kedi ve köpeklerle keyifli bir gün geçirerek doğaya, çevreye ve ortak yaşama dair bilinçli bireyler olmalarını sağlayabilirsiniz. Unutmadan, bazı hayvan barınakları mama, mama kabı, kulübe ve battaniye gibi malzemelere ihtiyaç duyuyor. Gitmeden önce barınağı arayarak eksik olan evcil hayvan ürünlerini satın alabilir ve çocuklara sorumluluk duygusu aşılayabilirsiniz.

 1. Lunaparktaki eğlenceli oyuncaklara binin.

Öğretici etkinlikler elbette çok önemli; ancak çocukların dünyasında eğlencenin yerini hiçbir şey tutmuyor. 23 Nisan’da eğlencenin sınırlarını zorlamak için şehrinizde bulunan lunaparklara gidebilirsiniz. Çarpışan arabalarla sürüş becerilerini test edebilir, gondolda adrenalini zirveye çıkarabilir veya atlıkarınca ile büyülü anlar yaşatabilirsiniz.

 1. Çocukların ilgisini çekebilecek müzelere gidin.

İnsanın kültür, sanat ve müziğe olan eğilimi henüz küçük yaşlardayken başlıyor. Bunun için 23 Nisan’da çocuklara hitap eden müzeleri ziyaret ederek dünyaya daha geniş bir perspektifle bakmalarını sağlayabilirsiniz. Birbirinden ilginç oyuncak koleksiyonlarını keşfetmek için İstanbul Oyuncak Müzesi’ni gezmek iyi bir fikir olabilir. Ayrıca İstanbul müzeleri arasında çocukların ilgiyle karşılayacağı Arkeoloji Müzesi, Deniz Müzesi ve Madame Tussauds Balmumu Heykeli Müzesi gibi seçenekler de yer alıyor.

 1. Çocuk tiyatrolarına bilet alın.

Çocuklar için sahnelenen tiyatro oyunlarının sayısı her geçen gün artıyor. Hele ki 23 Nisan’da İstanbul’un dışındaki kentlerde de çeşitli çocuk tiyatroları düzenleniyor. 23 Nisan’da eğitici, öğretici ve eğlendiren tiyatro oyunlarına giderek dolu dolu bir bayram geçirebilirsiniz. Ek olarak bazı şehir tiyatrolarında ve özel tiyatrolarda çeşitli çocuk müzikali programları da gerçekleşiyor. 

 1. Şehir gezilerine katılın.

Çocukları mutlu etmenin yolu onları şaşırtmaktan ve daha önce görmediği şeylerle tanıştırmaktan geçiyor. Keşfetmeye son derece meraklı minikleri 23 Nisan’da uzun bir şehir turuna çıkararak hem keyifli bir gün geçirmelerini sağlayabilir hem de yaşadıkları şehri tanımalarına yardımcı olabilirsiniz. Kentinizdeki tarihi yapıları ve doğal güzellikleri gezdikten sonra en çok sevdiği yemekle günü sonlandırabilirsiniz.  

 1. Teknolojik hediyeler alarak eğlenceli bir gün geçirin.

Dünyayla birlikte çocukların mutluluğa dair beklentileri de değişiyor. Artık küçük toplar ya da ahşap oyuncaklar onlar için sıradan bir eğlenceden ibaret. Dolayısıyla çocuk oyuncakları alırken eskisinden daha farklı seçeneklere yönelmek gerekiyor. 23 Nisan’da mutluluğun dozunu artıran gerçek bir sürpriz arıyorsanız; çocuklar için drone, sanal gerçeklik gözlüğü, akıllı saat ve tablet gibi hediyeler alabilirsiniz. Ayrıca birlikte macera dolu sürüşler yapmak için elektrikli scooter almak da iyi bir fikir olabilir.

 1. Arkadaşlarıyla eğlenceli bir parti düzenleyin.

Çocuklar sosyal etkinliklere asla hayır diyemiyor. Çocukları bir araya getirerek unutulmaz bir 23 Nisan partisi düzenleyebilirsiniz. 23 Nisan süslemeleri için balon, ponpon ve kostüm gibi parti malzemeleri ile yaratıcı konseptler oluşturabilirsiniz. Birbirinden lezzetli pasta ve tatlılar derken şarkılar, şiirler ve danslarla geçen bir 23 Nisan partisi kulağa oldukça heyecan verici geliyor. 

 1. Birlikte yemek ve tatlı tarifleri deneyin.

23 Nisan’ı şölen havasında bir kutlamayla karşılamak için mükemmel bir akşam ziyafeti hazırlayabilirsiniz. E tabii hamur işiyle oynamaktan keyif alan çocukları da hazırlık sürecine dahil etmeniz gerekiyor. Hazır havalar da ısınmaya başlamışken parmak ısırtan yaz tatlıları yapabilirsiniz. Unutmayın, bu gibi etkinliklerde el becerilerinin ve sorumluluk duygusunun gelişimi için çocukların aktif katılımı epey önem taşıyor.

Özetle, 23 Nisan çocuk olmanın heyacanını hissettiren günlerden biridir. Yetişkinleri de geçmişe götüren deneyimlerle buluşturmaktadır. Bu yazıda bayram boyunca çocukları mutlu etmenin pratik, eğlenceli yollarını ve keyif alabileceğiniz birçok farklı fikri sizin için derledik. 23 Nisan kutlu olsun!

23 Nisan aktivite önerilerine fayda sağlayacak “Çocuklara Hayvan Sevgisi Nasıl Kazandırılır?” içeriğimize de göz atın!

Önceki YazıSonraki Yazı