İstanbul Müzeleri

İstanbul Müzeleri

Türkiye’nin, hatta belki de hem Avrupa hem Asya’nın kültür başkenti olabilecek bir şehir; İstanbul… Şanlı tarihi, görkemli mimari yapıları, eşsiz konumu ve gecesi gündüzü ayrı güzelliği ile şiirlere, kitaplara, romanlara konu olan kent, bu zamana kadar yaşamış olduğu tarihin neredeyse tamamını ayrı ayrı köşelerde saklı tutuyor. Hem eski Türk uygarlıklarının, hem Osmanlı Devleti’nin hem de yakın tarihten bu güne Türkiye Cumhuriyeti’nin en kıymetli parçalarını sergileyen İstanbul müzeleri, sanata, kültüre ve içinde bulunduğumuz coğrafyaya dair şaşırtıcı detayları gözler önüne seriyor. Üstelik bu etkileyici koleksiyonlara ve tarihi eserlere ulaşmak, bazen sadece kısa bir tramvay yolculuğu ve bir müze bileti uzaklığınızda! Eğer bu zamana kadar ziyaret etmediyseniz, şimdi tam zamanı: Karşınızda en popüler İstanbul müzeleri ve içlerinde barındırdıkları etkileyici eserler.

En Popüler İstanbul Müzeleri

İstanbul Müzeleri

Aya Sofya Müzesi

Elbette İstanbul müzeleri dendiğinde akla gelen ilk müze, dünyanın en önemli yapılarından biri olan Aya Sofya Müzesi. Bizans İmparatorluğu döneminde inşa edilen Aya Sofya, önce bir patrik katedrali olarak kurulmuş, 1453 yılında ise Fatih Sultan Mehmet tarafından camiye çevrilmiş. Mimari bakımdan kubbeleri ve bazilika planı ile mimarlık tarihinde bir dönüm noktasıdır.

Çalışma saatleri: 09:00-17:00, Pazartesi kapalı
Giriş ücreti: 60 TL

İstanbul Müzeleri

Topkapı Sarayı Müzesi

Yine İstanbul müzeleri arasında en az Aya Sofya kadar önemli bir diğer tarihi yapı da Topkapı Sarayı. Osmanlı İmparatorluğu’nun hüküm sürdüğü 600 yılın 400 yılının geçtiği bu saray, elbette müze olarak da beraberinde paha biçilemez bir tarihi atmosfer getiriyor. İçinden 4000 insanın gelip geçmiş olduğu göz önünde bulundurulursa İstanbul müzeleri arasında mutlaka görülmesi gerekenlerden.

Çalışma saatleri: 09:00-17:00
Giriş ücreti: 60 TL

İstanbul Müzeleri

İstanbul Arkeoloji Müzesi

İstanbul müzelerinden bahsederken İstanbul Arkeoloji Müzesi’ne ayrı bir yer açmak gerek. Sadece Türk uygarlıklarına değil, yüzlerce farklı kültüre ait 1 milyonu aşkın esere ev sahipliği yapan İstanbul Arkeoloji Müzeleri, aynı zamanda Türkiye’de müze amacı ile inşa edilen en eski bina olarak biliniyor. Çinili Köşk Müzesi ve Eski Şark Eserleri Müzesi de burada bulunuyor.

Çalışma saatleri: 09:00-19:00
Giriş ücreti: 25 TL

İstanbul Müzeleri

Borusan Contemporary

Biraz da günümüze dönelim ve bugün İstanbul müzeleri arasında hem yerel halk, hem turistler tarafından rağbet gören modern müzelere bakalım. Çoğu ziyaretçisi tarafından ülkenin en çağdaş sanat müzeleri arasında sayılan Borusan Contemporary Sanat Müzesi, düzenli aralıklarla organize ettiği sergileri, etkinlikleri, yeni eserleri ve eğitici aktiviteleri ile kültür adına bir cevher rolü oynuyor.

Çalışma saatleri: Cumartesi, Pazar 10:00-19:00

İstanbul Müzeleri

Milli Saraylar Resim Müzesi

6. yüzyılda yaşayan padişahların yaptırmış olduğu ya da satın aldığı resimlerden oluşan değerli bir koleksiyon sergileyen Milli Saraylar Resim Müzesi, 30 farklı salondan meydana gelir. Resimlerin belirli bir tema çerçevesinde sergilendiği müze içerisinde aynı zamanda Topkapı Sarayı’ndan ödünç alınan bazı resimler de yer alıyor.

Çalışma saatleri: 09:00-16:30, Pazartesi kapalı
Giriş ücreti: 5 TL

İstanbul Müzeleri

İstanbul Mozaik Müzesi

Büyük Saray Mozaikler Müzesi olarak da geçen bu müze, özellikle mozaik sanatına merakı olan sanatseverlerin ziyaret etmesi gereken İstanbul müzeleri arasında. Doğu Roma döneminden kalma mozaik sanatının sergilendiği Mozaik Müzesi, Aya Sofya Müzesi’ne bağlı ayrı bir birim olarak hizmet veriyor. Mozaik eserlerinde Osmanlı’dan çok Bizans dönemi hakim.

Çalışma saatleri: 09:00-19:00
Giriş ücreti: 20 TL

İstanbul Müzeleri

Rahmi Koç Müzesi

1994 yılında iş adamı Rahmi Koç adına kurulan müze, İstanbul’un Haliç kıyısında yer alan, şehrin en çok ziyaret alan özel İstanbul müzeleri arasında. Aktif bir şekilde faaliyet gösteren Rahmi Koç Müzesi düzenlediği organizasyonlar, özel sergiler ve konserlerle ziyaretçilerinin beğenisini toplamayı başarıyor. Müzenin bu zamana kadarki en başarılı koleksiyonu ilse elbette Da Vinci eserleri.

Çalışma saatleri: 09:30-17:00, Pazartesi kapalı
Giriş ücreti: 16 TL

İstanbul Müzeleri

Sakıp Sabancı Müzesi

Özellikle bünyesinde barındırdığı zengin resim ve hat koleksiyonu ile geleneksel sanat tarihine ilgi duyanların ziyaret akınına uğrayan Sakıp Sabancı Müzesi, yine vurgulanması gereken İstanbul müzeleri arasında yer alıyor. İlk olarak 2002 yılında açılan müze, İstanbul’un en eski yerleşim birimlerinden biri olan Emirgan’daki Atlı Köşk’te faaliyet gösteriyor.

Çalışma saatleri: 10:00-18:00, Pazartesi kapalı
Giriş ücreti: 30 TL

İstanbul Müzeleri

İstanbul Oyuncak Müzesi

Sunay Akın tarafından İstanbul Kadıköy’de 2005 yılında kurulan İstanbul Oyuncak Müzesi, koleksiyonunda 4.000’den fazla parça barındırıyor. Bu parçalar neler mi? Elbette oyuncaklar! Sunay Akın’ın 20 yıl süresince 40’tan fazla ülkeden temin ettiği oyuncaklardan oluşan bu müzenin sahne tasarımı ve dekorasyonunu ise sanatçı Ayhan Doğan gerçekleştirmiş.

Çalışma saatleri: 09:30-18:00, Pazartesi kapalı
Giriş ücreti: 13 TL

İstanbul Müzeleri

Masumiyet Müzesi

Nobel ödüllü yazarımız Orhan Pamuk’un aynı adlı eserinden esinlenerek kurulan Masumiyet Müzesi, 2014 yılında Avrupa Yılın Müzesi Ödülü’ne layık görüldü. Bir romanın kurmaca dünyasından yola çıkarak tasarlanan bir müze olan Masumiyet Müzesi, Orhan Pamuk’un yalnızca Türk sevenleri tarafından değil, yabancı takipçileri tarafından da ziyaret ediliyor.

Çalışma saatleri: 10:00-18:00, Pazartesi kapalı
Giriş ücreti: 15 TL

İstanbul Müzeleri

Ural Ataman Klasik Otomobil Müzesi

Ural Klasik Otomobil Müzesi olarak da bilinen bu müze, isminden de anlaşılacağı üzere klasik araba tutkunlarına hitap eden bir koleksiyon barındırıyor. 1920-1970 dönemine ait, 60’tan fazla klasik otomobilin sergilendiği müze, aynı zamanda benzersiz tasarımı ve ambiansı ile çeşitli kokteyllere, düğünlere ve özel yemeklere de ev sahipliği yapıyor.

Çalışma saatleri: 11:00-18:00
Giriş ücreti: 5 TL

Müzeye Giderken Yanına Ne Almalı, Nelere Dikkat Etmeli?

İstanbul müzeleri gezerken ziyaretinizi daha da keyifli hale getirecek notlarımızı ihmal etmeyin:

  • Fotoğraf makinesi sorunsalını araştırın: Elbette müze gezisi dendiğinde insanın aklına ilk olarak fotoğraf makinesi geliyor; ancak unutmamak gerekir ki çoğu müzenin fotoğraf makinesi kullanımı ile ilgili katı kuralları var. Kimi müzeye girmeden önce fotoğraf makinesi ve fotoğraf çekebilen tüm benzeri cihazları (akıllı telefonunuz dahil!) güvenliğe teslim etmek zorunda kalabiliyorsunuz. Bu konuda kapsamlı bir araştırma yapmanızda yarar olacaktır.
  • Rahat bir çift ayakkabı giyin: Müze gezisi öncesi belki de en dikkat etmeniz gereken detay bu. Ayağınızı sıkan, kısa sürede ayağınıza vurabilecek ya da ayağınızı terletebilecek bir ayakkabı, İstanbul müzeleri gezinizi bir kabusa çevirebilir, bu yüzden de olabildiğince spor, rahat ve kaliteli bir ayakkabı giymenizde fayda var.
  • Müzenin kılık-kıyafet kurallarına uyun: Hangi müzenin nasıl bir kıyafet protokolü olduğunu önceden araştırın. Örneğin Aya Sofya Müzesi’ne açık kol, bacak ve saç ile girmenin hem erkek hem kadınlar için yasak olduğunu biliyor muydunuz?
  • Yanınızda bolca su götürün: Müze gezmek, ne kadar keyifli olursa olsun bir yandan da yorucu bir aktivitedir. Bedeninizi belki de saatlerce ayakta tutacağınız için bir süre sonra dehidrasyona uğraması olası. Yanınızda 75’lik ya da 1 litrelik bir matara veya termos götürerek susuz kalma ihtimalinizi ortadan kaldırabilirsiniz. Üstelik turistik lokasyonlarda suya biçilen ateş pahalı fiyatları ödemek zorunda da kalmazsınız.
  • Üzerinizde yeterince nakit bulundurun: Bazı tarihi müzeler, giriş ücretlerinde kredi kartı ödemesi kabul etmiyor. Yana yakıla bankamatik aramak zorunda kalmamak için üstünüzde belirli bir miktar nakit bulundurun.

Müzeden piyanoya: Piyano nasıl çalınır, en temel teknikleri ile bu yazımızda!

Önceki YazıSonraki Yazı