Türkiye’de Bulunan En Özel 11 Kütüphane

Türkiye’de Bulunan En Özel 11 Kütüphane

2021 yılında 57’ncisi kutlanan Kütüphane Haftası, ülkemiz için oldukça önemli haftalardan biri. Okumanın öneminin ön plana çıktığını bu hafta ayrıca kütüphane adap ve kurallarını hatırlamak açısından da anlamlı. Bu haftaya özel olarak hazırladığımız bu içerikte Türkiye’nin farklı yerlerindeki kütüphaneler hakkında detaylı bilgi bulacaksınız.

“Benim kitaplığımda de olmalı!” dediğiniz kitap seçeneklerini incelemek için Kitap kategorisine mutlaka göz atın.

Milli Kütüphane

Milli Kütüphane

Yaklaşık 1,5 milyonluk kitap sayısı ile Milli Kütüphane, Türkiye’nin en geniş kapsamlı kütüphaneleri arasında bulunmaktadır. Online olarak katalog tarama fırsatı veren kütüphane 1948 yılında kurulmuştur. Konuşan Kitaplık adıyla, kitap seslendirmelerine de yer veren kütüphane 7 gün 24 saat açıktır.

Adres: Emek Mah. Wilhelm Thomsen Cad. No. 4, Çankaya/Ankara

Atatürk Kitaplığı

İBB Atatürk Kitaplığı

İstanbul Beyoğlu’nda konumlanan bu kütüphane, 7 gün 24 saat açık olmasıyla bilinmektedir. Son derece merkezi bir konumda yer alan kütüphaneye özellikle öğrenciler sıklıkla uğramaktadır. Çok sayıda yerli eserin yanı sıra yabancı dillerde de nadir kitaplar bulunduran Atatürk Kitaplığı, Cumhuriyetin ilk kütüphaneleri arasında yer alır. 21 adet şubesi bulunmaktadır.

Adres: Miralay Şefik Bey Sok. No. 6, Taksim, Beyoğlu/İstanbul

Beyazıt Devlet Kütüphanesi

Beyazıt Devlet Kütüphanesi

Türkiye’deki ilk devlet kütüphanesi ise 1884 yılından beri hizmet vermekte olan Beyazıt Devlet Kütüphanesi’dir. İstanbul Fatih’te bulunan bu kütüphane 7 gün 24 saat misafirlere hizmet vermektedir. Toplam doküman sayısı 1 milyonu aşkındır.

Adres: Turan Emeksiz Sok. No. 6, Beyazıt/İstanbul

Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi

Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi

Türkiye’deki en büyük kütüphane Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’dir. 125 bin metrekare kapalı alana inşa edilmiş bu kütüphane aynı anda 5 bin kişiye hizmet verebilmektedir. Basılı ve elektronik kaynaklarla oldukça zengin bu kütüphane 120 milyon kadar elektronik, 4 milyon kadar basılı esere ev sahipliği yapmaktadır. Ankara’ya yolunuz düşerse size de 7 gün 24 saat ziyaret edilebilen bu nadide yapıyı ziyaret etmenizi öneririz.

Adres: Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, Beştepe, Yenimahalle/Ankara

İzmir Milli Kütüphane

İzmir Milli Kütüphane

Milli adını taşıyan ilk kütüphane ise İzmir’de yer almaktadır. İzmir’in Konak ilçesinde, 1912 yılında kurulan İzmir Milli Kütüphanesi bulunmaktadır. Türkiye’deki altı derleme kütüphaneden biri olma özelliği taşımaktadır. Kütüphane binası, iki katlı olup Neo-klasik Türk mimarisine uygun olarak inşa edilmiştir. Türkiye’deki çoğu kütüphane başka amaçlar için inşa edilip sonradan kütüphane olmuştur. Ancak İzmir Milli Kütüphane, asıl amacına hizmet etmesi için inşa edilmiş ender kütüphanelerden biridir.

Adres: Milli Kütüphane Cad. No. 39, Konak/İzmir

Süleymaniye Yazma Eser Kütüphanesi

Süleymaniye Yazma Eser Kütüphanesi

Osmanlı mimarisinin izlerini taşıyan Süleymaniye Yazma Eser Kütüphanesi, tarihi binalarıyla otantik bir kütüphane deneyimi yaşamak isteyenlerin uğrak konumu oluyor. 1918 yılında kurulmuş olan kütüphanede, oldukça nadir eserlere, tarihi kitap ve yazıtlara ulaşmak mümkündür.

Adres: Ayşe Kadın Hamam Sok. No. 27 Fatih/İstanbul

Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı

Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı

“Kadın merkezli bir arşiv ve kütüphane” olma hedefiyle yola çıkan kütüphane 1990 yılında kurulmuştur. Pek çok farklı basılı yayına ev sahipliği yapan Kadın Eserleri Kütüphanesi, akademik kaynaklara ulaşmak isteyenlerin başvurduğu noktalardan biridir. Çeşitli etkinliklerin yer aldığı kütüphane, Osmanlı Türkçesi ile yazılmış eserlerin çevirilerini de sunmaktadır.

Adres: Fener Mahallesi, Mürsel Paşa Caddesi, No. 8, Fener Vapur İskelesi Karşısı (Tarihi Bina), Haliç-Fener, Fatih/İstanbul

Salt Galata

Salt Galata

Salt Galata, uzun yıllar bir banka olarak görev yapan bir yapıda bulunuyor. Bu kütüphaneye girerken ücret ödemeniz veya kaydolmanız gerekmiyor. Hafta içi ve cumartesi günleri saat 12.00 ila 20.00 saatleri arasında faaliyet gösteren bu kütüphane pazar günleri kapalı. Kütüphane İstanbul Beyoğlu’nda yer alıyor. Bir ihtisas kütüphanesi olarak İstanbullu araştırmacılar için 2011 yılında kapılarını açmıştır.

Adres: Bankalar Caddesi No.11, Karaköy/İstanbul

İnebey Yazma eser kütüphanesi

İnebey Yazma Eser Kütüphanesi

Bursa’da yer alan bu kütüphane, 14. yüzyıl mimarisini taşıyan ancak akademik kaynak açısından günümüzde bolca başvurulan bir yapı olarak karşımıza çıkmaktadır. Çeşitli bakımlardan geçen binasıyla Türkiye’nin değerli kütüphaneleri arasında yer almaktadır.

Adres: İnebey Cad. İnebey Sok. No. 5 Osmangazi/Bursa

Efes Celsus Kütüphanesi

Efes Celsus Kütüphanesi 

Tüm bunlarla birlikte Celsus Kütüphanesi de görülmeye değer yapılar arasında yer alır. İnşaatı 117 yılında tamamlanan ve 14.000 kadar parşömene ev sahipliği yaptığını düşünülen tarihi yapı, Efes Antik Kenti’nde yer almaktadır. 

Adres: Acarlar, Meryem Ana Yolu No. 15, Selçuk/İzmir

Temizlik İşçilerinin Kurduğu Kütüphane

Temizlik İşçilerinin Kurduğu Kütüphane

Listede oldukça ilgi çekici bir madde de temizlik işçilerinin kurduğu İşçi Kütüphanesi olmaktadır. 25.000 kadar eseri bünyesinde barındıran bu kütüphane, Çankaya’da çöpe atılmış kitapların ayıklanması sonucu oluşturulmuştur. 

Adres: Orta İmrahor Mahallesi, No. 51, Çankaya/Ankara

Türkiye kütüphanelerinin yanı sıra dünya kütüphanelerine de göz atmak ister misiniz? “Dünyanın En Büyük Kütüphaneleri” yazımız ilginizi çekebilir!

Önceki YazıSonraki Yazı