Sultan Papağanı

Sultan Papağanı

İlk olarak 1770 yılında Avustralya’da keşfedilen sultan papağanı, papağan ailesindeki en küçük kuşlardır. Çok da sevimli ve akıllı evcil hayvanlardır. Üstelik oldukça sosyallerdir. Sesinizi taklit edebilirler. Omzunuzda veya parmağınızda mutlu mesut hareket edebilirler. Daha ne olsun! Bu yazıda size satın almasından eğitimine kadar doyurucu bir sultan papağanı rehberi sunacağız.

Sultan Papağanı Satın Almak

Papağan Satın Almak

Herhangi bir evcil hayvan satın almadan önce yapacağınız gibi bu hayvanı da satın almadan önce onu gerçekten isteyip istemediğinizi düşünün. Öncelikle, ne kadar evcil hayvan olabilseler de yabandan gelen bir kuş olduğunu ve sizi gagasıyla ısırabileceğini unutmayın. Ayrıca, tüm papağan türleri gibi sultan papağanı da epey ses çıkarır.

Onunla gerçekten uzun ve verimli zaman geçirip geçiremeyeceğinizi de düşünün. Sizin için geçici bir heves olmadığından emin olun çünkü bu papağanlar yirmi yıla kadar yaşayabilir. Son olarak, işin maddi yönünü de es geçmeyin. Sultan papağanı fiyatları Türkiye’deki petshop’larda 100-150 lira arasında değişiklik gösteriyor. Yavru isterseniz bu fiyat daha artacaktır. Erkek olması veya eğitimli olması da fiyatı etkiler.

Sultan Papağanı Kafesi

Papağan KafesiSultan papağanı kafesi kuşun ihtiyaçları gözetilerek satın alınmalıdır. Kafesin boyu, eni ve derinliği asla 50 santimden küçük olmamalıdır ama daha büyük olursa daha iyi. Kafesin tellerinin aralığı 20 milimden fazla olmamalıdır. Bu kuş kafese tırmanmayı sevdiği için kafesin ara ara yatay telleri de olsa iyi olur. Sultan papağanı kafeslerini Kafes & Yuva kategorimiz üzerinden inceleyebilirsiniz.

Paslanmaz çelikten papağan kafesleri önerilir. Çinko ve kurşun sultan papağanı için zehirlidir. O yüzden kafesin bu malzemeleri içermemesi gerekir. Bakımından bahsetmeden önce şunu da belirtelim: Teflon mutfak eşyalarınızın dumanı da kuşunuz için ölümcül olabilir. Kafes ve çok daha fazla kuş ürününü kategorimizden bulabilirsiniz.

Sultan Papağanı Yemi ve Diğer İhtiyaçları

Kuş Yemi

Sultan papağanı yemi besleyici olmalıdır. Kaliteli ve besleyici olduğunu anlamak için yemlerin bir kısmını alıp ilkokulda fasulye çimlendirir gibi çimlendirmeyi deneyebilirsiniz. %70’inden azı çimlenirse yeni bir yem denemeniz gerekir.

Yem dışında, diğer kuş türlerinde olduğu gibi bir temel ihtiyaç listesi bulunuyor. Kafese bir su kabı ve iki yem kabı koyun. Yem kaplarından birine (yukarıdaki gibi test ettiğiniz) kuru yem, diğerine de meyve veya haşlanmış bezelye gibi şeyler koyabilirsiniz. Yemlerin savrulma ihtimaline karşı kafese bir etek de şart. Çiğnemeyi sevdikleri için ince dallar ve palmiye şeritleri de bulundurun.

Kafese epey tünek koyun. Bu kuşlar tırmanmayı sevdiği için tüneklerin çok olması onların hoşuna gidecektir. Ama bir tanesini özellikle ev olarak seçeceğini ve onun üstünde uyuyacağını fark edeceksiniz. Oynayabileceği oyuncaklar da koyabilirsiniz. Oyuncakları ara sıra değiştirirseniz kuşun sıkılmasını engelleyebilirsiniz.

Sultan Papağanı Bakımı

Papağan Bakımı

Sultan papağanı bakımı için yeterli kaynak okuduğunuzu ve başka besleyenlerle konuştuğunuzu varsayıyoruz. Öncelikle kuşu eve getirdiğinizde ona bir alışma süreci verin. Birkaç saatte de alışabilir, birkaç günde de. Onunla mümkün olduğunca vakit geçirin ve düzenli kafes temizliğini ihmal etmeyin.

Sağlıklı beslemeye de özen gösterin. Yem dışında meyve, sebze, iyi pişmiş baklagiller ve spagetti de verebilirsiniz. Bunların mümkün mertebe organik olmasına ve meyve sebzeleri çok iyi yıkamaya dikkat edin. Onlara asla avokado, çikolata, alkollü içecek, soğan, mantar, domates yaprağı, kafeinli içecek veya pişmemiş baklagiller vermeyin; çünkü bunlar onlar için zehirlidir. Çok şekerli ve yağlı yiyecekler de sağlıksızdır. Çürüyen, kuruyan meyve sebzeleri kafesten kaldırın ki üstlerinde bakteri üremesin. Suyunu da hep temiz tutun ve içme suyu tercih edin.

Hastalık belirtisi olabilecek şeyler hakkında bilgi edinmeye bakın ve bunlardan birini gördüğünüzde veterinerin yolunu tutun. Her veteriner kanatlı hayvanlara bakmıyor. O yüzden önceden veterineri de bilmenizde fayda var.

Sultan Papağanı Eğitimi

Papağan Eğitimi

Sultan papağanı eğitimi zaman ve sabır gerektirir. Eğitime başlamadan önce onu evcilleştirmeniz lazım. Onunla konuşun, ufak ikramlar yapın. Yavaş yavaş elinizden yemeye alıştırın. Bir iki hafta içinde size ve yeni evine alışacaktır. Evcilleşme bile sizi gagalayabileceğini unutmayın. Özellikle gözünüze çok yaklaştırmayın.

Konuşan kuş arıyorsanız, sultan papağanı erkekleri önerilir. Kuşunuza önce konuşmayı sonra ıslık çalmayı öğretin. Diğer türlüsü daha olağan gibi gelse de aslında daha zordur. Onunla sık sık konuşun ve öğrenmesini istediğiniz kelimeleri ona sık sık tekrarlayın. (“Cici kuş” muhabbet kuşlarıyla sınırlı kalabilir.) Yeni kelimeler öğrendikçe onu ödüllendirin. Islığı da aynı şekilde öğretebilirsiniz.

Sultan papağanının yanı sıra muhabbet kuşları hakkında merak ettiğiniz her şeyi yazımızda sizleri bekliyor.

Önceki YazıSonraki Yazı