Kedi Kumu Seçilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

kedi kumu

Kedi kumu, kedi sahiplerinin hayatını kolaylaştıran bir madde. Kediler, bu malzemeyi, idrarını ve dışkısını gömmek için içgüdüsel olarak kullanıyor. Kedi kumları, özellikle, ev kedilerinin toprağa erişimlerinin olmaması nedeniyle oldukça önemli bir malzeme oluyor. Emici özelliği bulunan kedi kumu, kedi idrarını emmek için özel olarak tasarlanıyor. Kedileriniz için önemli bir malzeme olan kedi kumu, kokulu ve kokusuz çeşitleriyle, tanelerinin yapısıyla birbirinden ayrılıyor. Bu nedenle de koku kontrolü, toz miktarı, emiciliği, ne kadar iyi topaklandığı, satın alınabilirliği gibi detaylar, kedi kumu seçimi için oldukça önemli detaylar arasında yer alıyor. “Kedi kumu seçimi nasıl olmalı?” sorusunun yanıtını öğrenmek, doğru kedi kumunu seçmek için kedi kumu çeşitleri hakkında bilgi almak için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

kedi kumu

Kedi Kumu Çeşitleri Nelerdir?

Kedilerin kazmak ve üzerinde dolaşmak için kolay bir alt tabaka sağlayan kedi kumu, kedi tuvalet eğitimini de çok daha kolay ve hijyenik hale getiriyor. Evcil dostlarınızın tuvalet ihtiyacını karşılama konusunda en büyük gereksinimler arasında yer alan kedi kumlarının birçok çeşidi bulunuyor. Bu çeşitler doğrultusunda da doğru bir seçim yapmak kimi zaman zorlaşabiliyor. “Kedi kumu seçerken nelere dikkat edilmeli?” sorusunun yanıtı için öncelikle kedi kumu çeşitlerini tanımanız gerekiyor.

Kedi kumları, içeriklerine, koku özelliklerine ve diğer birçok etkene göre birbirinden ayrılıyor. Bu çeşitler genel olarak şu şekilde:

  1. Bentonit Kedi Kumu: Hijyen açısından en sık tercih edilen kedi kumu çeşitleri arasında yer alan bentonit kedi kumu, sodyum bentonit ve kalsiyum bentonit madenleri ile üretiliyor. Kedi dışkısı ve idrarının kokusunu büyük oranda içerisinde barındırıyor. Böylece kokunun dışarı salınması engelleniyor. Aynı zamanda bentonit kedi kumu, yüksek sıvı emme özelliği ile de ön planda.
  2. Sepiyolit Kedi Kumu: Eskişehir lüle taşından yapılan sepiyolit kedi kumu, sıvıyı emme ve kokuyu hapsetme açısından oldukça avantajlı. Topaklanma kapasitesi ise diğer kum çeşitlerine göre biraz daha zayıf olabiliyor.
  3. Diatomit Kedi Kumu: Yüksek kaliteli kedi kumu çeşitleri arasında yer alan diatomit kedi kumu, emiş gücünün son derece yüksek olması ile beğeni kazanıyor. Tozlu bir yapıya sahip olan bu ürünler, kedi dışkısı ve idrarını en dibe kadar çekiyor. Koku oluşumu da böylece ortadan kalkabiliyor.
  4. Ağaç Talaşı Kedi Kumu: Yüksek emme ve koku saklama özelliğine sahip olan ağaç talaşı kedi kumu, kendisine has kokusu ile biliniyor. İçerisinde ağaç talaşı dışında herhangi bir madde bulunmaması da bu ürünü daha sağlıklı hale dönüştürüyor. Sürekli olarak temizlenmesi ve yenilenmesi gereken bir kedi kumu türü olan ağaç talaşı, genelde çam ve meşe ağaçlarından yapılıyor.

Bu doğal kedi kumlarının yanı sıra doğal olmayan kedi kumu çeşitleri de bulunuyor. Doğal olmayan kumlar, sıvıyı ve kokuyu hapsetme konusunda yüksek performans sergiliyor. Hijyenik açıdan da oldukça avantajlı olan doğal olmayan kedi kumlarının kendinden kokulu olanları da mevcut. Böylece dışarıya koku verme riski ortadan kalkıyor. Tüm bu çeşitler göz önünde bulundurulduğunda kedi sahiplerinin en büyük merakı “Kedi kumu neye göre seçilmeli?” sorusu. Seçim aşamasında dikkat etmeniz gerekenlerle, kedileriniz için en doğru kararı verebilirsiniz.

kedi kumu

Kedi Kumu Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kedi kumu seçimi, evcil hayvan sahipleri için büyük bir sorun. Piyasada yer alan çok sayıda özelliğe sahip kedi kumları arasından seçim yapmak, çoğunlukla zorlaşabiliyor. Aynı zamanda satın aldığınız kumdan kedinizin memnun kalmama ihtimali de var. En iyi kedi kumunu seçmek söz konusu olduğunda dikkate alınması gereken birkaç unsur mevcut. Örneğin, ilk olarak kedi kumunun doğal malzemelerden yapıldığından emin olmanız gerek. Bu, kedinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olacak oldukça önemli bir detay. Ardından, çok tozlu veya çok ıslak olmayan, kaliteli bir kum olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Son olarak, kedinizin kumu kullanmaktan zevk almasını istiyorsanız, kumun kokulu olduğundan emin olmanızda fayda var. Ayrıca, kumun topaklanma gücünü kontrol etmeniz de büyük önem arz ediyor. Tüm bunlar ve daha fazlası, kediniz için en uygun kedi kumunu seçmenize yardımcı olabilir.

Kedi kumu nasıl seçilir?” noktasında en doğru kararı verebilmek için şu aşamaları göz önünde bulundurabilirsiniz:

  1. Toz İçeriği: Kedi kumu seçiminde en önemli detay, kumun tozsuz olması. Alerji ve astım semptomlarının önüne geçmek ve kedinizin kendisini daha iyi hissetmesini sağlamak için az tozlu veya tozsuz kumları satın almayı deneyebilirsiniz.
  2. Emiş Gücü: Kedi kumunun en önemli işlevi, dışkı ve idrarı emiş gücü. Bir kumun emiş gücünün düşük olması, işlevselliğini büyük ölçüde azaltıyor. Bu nedenle seçtiğiniz kedi kumunun emiş gücünün yüksek olmasına dikkat etmenizde fayda var.
  3. Koku: Kedi kumları, kokulu veya kokusuz olarak üretiliyor. Kokulu kumlar, dışkı ve idrar kokusunun dışarı verilmesini engellese de koku hassasiyeti olan kediler için sorun olabilir. Bu nedenle kedinizin alışkanlıklarına göre kokulu veya kokusuz kedi kumları arasından seçim yapmanız gerek.
  4. Kum Taneleri: Kedi kumları, ince ve kalın taneli olarak farklı şekillerde üretiliyor. İri taneli kumlarda kedinizin patisi, kumun içerisine gömülmüyor. Bu sayede de evinizin her noktasına kedinizin patilerinden dökülen kumlar yayılmıyor. Fonksiyonellik açısından avantajlı olsa da kedilerin patilerine zarar verme ihtimalinden söz edilmesi sebebiyle ince taneli kumlar daha fazla tavsiye ediliyor. İnce taneli kumlar, kolay topaklanmaları sayesinde temizlik konusunda büyük pratiklik sunuyor. Kedilerin büyük bir çoğunluğu da genelde ince taneli kumlardan hoşlanıyor.
  5. Kimyasal İçerik: Doğal olmayan kedi kumları, kimyasal içeriklerle üretiliyor. Bu da kediler için bazı hassasiyetlere yol açabilen etkenlerden. Silikon ve çeşitli kimyasalların bulunduğu kedi kumları, kullanım açısından daha avantajlı olsa da kedinizin sağlığı için iyi bir seçenek olmayabilir. Bu nedenle kumun içeriğine göz atmanızda fayda var.
  6. Temizleme Sıklığı: İşlevleri benzer olsa da kedi kumlarının çoğu aynı periyodik bakımları gerektirmiyor. Bu nedenle temizleme sıklığı bakımından yaşam tarzınıza uygun seçimleri yapabilirsiniz. Gün içerisinde çok fazla vaktiniz olmuyorsa temizleme süresi daha uzun olan kumları tercih edebilirsiniz.
kedi kumu

Tüm bunlara ek olarak kedi kumlarının seçimlerini etkeleyen birçok etken var. Özellikle, satın aldığınız kumun kediniz için son derece iyi bir seçenek olduğunu düşünseniz de kediniz bundan herhangi bir nedenle hoşlanmayabilir çünkü her kedi aynı değildir. Bu nedenle kedi kumu seçimi yaparken onun alışkanlıklarını ve davranışlarını da göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Aynı zamanda evinizde birden fazla kedi bakıyorsanız her birinin ortak noktasını bulmanız da önemli. Bir kedinizin çok sevdiği kumu diğer kediniz sevmeyebilir. Dolayısıyla ortak nokta için ikisinin de seveceği kumları deneyebilir veya ikisi için ayrı özelliklerde ve onların hoşlanacağı şekilde olan kumları satın alabilirsiniz.

Henüz hangi kedi kumunun kediniz için avantajlı olduğundan emin değilseniz, maddi açıdan da kayıp yaşamamak adına, küçük paketli birkaç farklı ürünü satın alabilirsiniz. Böylece kedinizin en çok hoşuna giden kum markası ve çeşidi ile yolunuza devam edebilirsiniz.

Kedi kumu çeşitlerini yakından tanıdıktan ve seçerken dikkat etmeniz gerekenleri öğrendikten sonra en doğru seçimi kolayca yapabilirsiniz.

Önceki YazıSonraki Yazı