Mama Sandalyesi Alışverişi Nasıl ve Ne Zaman Yapılmalı?

mama sandalyesi

Çocuklar büyüdükçe, beslenme rutinlerinde de sürekli bir değişiklik meydana geliyor. Bu aşamada katı gıdaya ilk geçişten kendilerini besleyebilecekleri aşamaya gelene kadar mama sandalyeleri büyük bir yere ve öneme sahip oluyor. Mama sandalyesi, hem anne-babalar hem de bebek için rahatlık sunmasının yanı sıra yemek sırasında güvenliği de sağlıyor. Mama sandalyeleri, birçok farklı şekil ve boyutta satışa sunuluyor ve modele bağlı olarak pek çok özelliğe de sahip oluyor. Anne babaların kurtarıcısı olan mama sandalyesinin seçiminde ise dikkat edilmesi gereken pek çok unsur mevcut. Yazımızı okumaya devam ederek mama sandalyesi alışverişi nasıl ve ne zaman yapılmalı öğrenebilirsiniz.

mama sandalyesi

Mama Sandalyesi Nedir? Ne İşe Yarar?

Mama sandalyeleri, bebeklerin veya yeni yürümeye başlayan çocukların güvenli bir şekilde oturmasını sağlayan ve onları masa başında bir yetişkin ile aynı hizada oturtabilmek için

tasarlanmış, uzun bacaklı küçük bir koltuk olarak biliniyor. Bu sandalyeler, esas olarak besleme sırasında ebeveyn ve çocuk arasında doğru bir etkileşim sağlamak için kullanılıyor. Daha konforlu bir kullanım için özel olarak tasarlanan mama sandalyeleri, kucakta beslemeye göre büyük bir pratiklik sağlıyor.

Mama sandalyeleri ise çocukların karnını doyurmayı basitleştiren bir araç. Hem anne babalar hem de çocuklar için önemli olan mama sandalyeleri, en rahat, en kolay ve en güvenli şekilde çocuğun karnını doyurmaya olanak tanıyor. Mama sandalyesi aynı zamanda ebeveynlerin meşgul oldukları anlarda çocuklarını kısa süreliğine oturtabilecekleri güvenli bir sığınak. Örneğin, çocuğunuz veya kendiniz için yemek hazırlarken mama sandalyesine oturtarak mutfakta size eşlik etmesini sağlayabilirsiniz.

mama sandalyesi

Mama Sandalyesi Kullanmaya Ne Zaman Başlanır?

Mama sandalyesi ne zaman alınır?” ve “Mama sandalyesi ne zaman kullanılır?” gibi sorular pek çok ebeveyn tarafından soruluyor. Bu sorular genelde, bebekler daha fazla katı gıdaya ihtiyaç duyduklarında ortaya çıkmaya başlıyor. Mama sandalyesi kullanımı bebeğin kendi başına oturabildiği ve ek gıdaya başladığı dönem olan 6. aydan itibaren başlıyor.

Mama sandalyesi kullanımı için genel olarak katı gıdaya geçiş dönemi ve yaş aralığı dikkate alınsa da bebeğin gelişim özelliklerine de dikkat etmek gerekiyor. Bebeğiniz en az 30 dakika boyunca desteksiz, yani sırt desteği olmadan ve kendi ellerini kullanmadan, dik bir şekilde oturamıyorsa mama sandalyesi kullanmak çok da doğru olmuyor. Bu sandalyelerin sırt ve yan desteği ne kadar iyi olursa olsun bebeğiniz kendi başına dik bir şekilde duramıyorsa konfor ve güvenlik için tercih ettiğiniz mama sandalyesi beklentileri karşılayamayabiliyor.  Çocuğunuzun bu dik pozisyonu korumasına yardımcı olmak için havlu veya battaniye ile desteklemek de genelde doğru bulunmuyor.

Mama sandalyesi kullanımı, 6. aydan itibaren oldukça fazla hareketlenmeye başlayan bebeklerin kontrolünde ebeveynlere büyük kolaylık sunuyor. Uzun bir süre bebek bakımına eşlik eden mama sandalyelerinin kullanımının sonlanması için ise herhangi bir süre yok. Bazen 18. aydan itibaren kullanımından vazgeçilse de bazı çocuklar için daha uzun süre mama sandalyesine ihtiyaç duyulabiliyor. Mama sandalyesini bebeğiniz ürün satışa sunulurken belirtilen boy ve kiloya ulaşana kadar kullanabilirsiniz.

mama sandalyesi

Mama Sandalyesi Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Mama sandalyesi nasıl olmalı?” sorusu, bebeği için yeni bir mama sandalyesine ihtiyaç duyan ebeveynleri büyük ölçüde endişelendiriyor. Farklı özelliklere sahip birçok mama sandalyesi modeli arasından seçim yapmak kimi zaman zor olabiliyor. “Mama sandalyesi alırken neye dikkat edilmeli?” sorusunun ilk cevabı ise hiç şüphesiz güvenlik.

Mama sandalyesini güvenli kılan özellikler, en az üç, tercihen beş noktalı emniyet kemerinin bulunması. 6. aydan itibaren hareketlenen ve her geçen daha fazla hareket etmeye başlayan bebeğinizi, güvenli bir mama sandalyesine oturtmanız gerekiyor. Olası kazaların önüne geçmek için emniyet kemeri sistemine dikkat etmek son derece önemli.

Emniyet kemerinin yanı sıra mama sandalyesi seçiminde dikkat edilmesi gereken diğer birkaç detay şunlar:

 • En önemli özelliklerden biri, mama sandalyesinin sağlam olması ve kolayca devrilmemesi. Çocuğunuz hareket ettikçe sallanan sandalyeler genelde pek güven vermiyor. Bu nedenle yere sıkıca tutunan, sağlam ayaklara sahip mama sandalyelerini seçebilirsiniz.
 • Mama sandalyesi seçimi için önemli bir diğer detay, denge ve dört tekerlek sistemi. Mama sandalyesini istediğiniz her yere götürebilmek için tekerlekli olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Böylece güvenli bir hareket kabiliyeti elde edebilirsiniz.
 • Mama sandalyelerinin seçimlerinde dikkat etmeniz gereken bir diğer detay, çocuğunuza zarar verebilecek gevşek parça, keskin kenar veya kıymık olup olmaması. Bebeğiniz hareket ettikçe onun vücudunun zarar görmesine engel olmak veya olası kazaları önlemek için mama sandalyesinin her bir noktasını incelemeniz gerekiyor.
 • Mama sandalyesinin seçiminde en önemli detaylardan biri de temizlik. Bu sandalyeler, gün içerisinde en çok temizleyeceğiniz eşyalardan biri. Hayatınızı olabildiğince kolaylaştırmak için şekil itibarıyla basit, silinebilir geniş yüzeylere sahip, dolgu kısımları çıkarılabilen, askı ve dolguları makinede yıkanabilen, tepsi kısmı bulaşık makinesine atılabilen modelleri tercih edebilirsiniz.
 • Mama sandalyesi, her ne kadar çocuklar için ürünler olsa da aslında ebeveynlerin rahatlığı için tasarlanıyor. Bu nedenle tepsi kısmının tek elle çıkarılabiliyor olması, döner tepsi özelliği, çocuğu yerleştirme veya çıkartmayı kolaylaştıran yatırma işlevi büyük öneme sahip.

Bu özelliklere ek olarak mama sandalyelerinin daha az yer kaplaması da önem arz ediyor. Özellikle evinde sınırlı alanı olan anne babalar, katlanabilir özelliğe sahip mama sandalyesi modellerini tercih edebiliyor.

mama sandalyesi

İyi Bir Mama Sandalyesinin Özellikleri Nelerdir?

İyi bir mama sandalyesinin özellikleri, güvenlik, konfor ve sağlıklı kullanım üzerine kurulu. Pek çok ebeveyn, mama sandalyesi kullanmaya başlama noktasında, en iyi ürünlerin özelliklerini araştırıyor. İyi bir mama sandalyesinde bulunması gereken özelliklerden birkaçı ise şunlar:

 • Beş noktalı emniyet kemeri sistemi
 • Sağlamlık ve devrilmeme
 • Hareket ettirilebilir bir tepsi
 • Mama sandalyesini kullanmadığınız zamanlarda saklamanız gerekiyorsa katlanır tasarım
 • Mama sandalyesini farklı yerlere kolayca taşımak istiyorsanız rahat kayan ve kilitlenen tekerlekler
 • Çıkarılabilir ve yıkanabilir kumaş kısımlar
 • Bebek büyüdükçe yüksekliği ve genişliğinin ayarlanabilmesi
 • Daha güvenli oturmaya yardımcı olan ayak koyma yeri
 • Bebeğin tepsiye ulaşabilmesi
 • Bebeğin koltuğun ortasında ve dik oturmasını sağlayan tasarım
 • Temizleme kolaylığı
 • Sağlıklı materyaller

İyi bir mama sandalyesinde bulunması gereken özellikler, hem anne babalar hem de bebekler için büyük öneme sahip. Bu özellikler, ebeveynlerin sandalyeyi kullanmasını, temizlemesini ve bebeği sandalyeye yerleştirmesini kolaylaştırıyor. Aynı zamanda bebeklerin de kendi kendilerine yemek yiyebilmelerini destekliyor ve hareket kabiliyetlerini kısıtlamıyor.

Mama sandalyesi seçiminde tüm bu detaylara dikkat ederek bebeğiniz için en doğru kararı verebilir; bebeğinizi besleme sürecini kolaylaştırabilirsiniz.

Önceki YazıSonraki Yazı