Bebekleri Kundaklamak

bebek kundaklamak

Doğum olayını büyülü bir gerçeklik şeklinde tanımlamak yanlış olmaz, çünkü bebekler anne karnındaki karanlık, sıcak ve rahat ortamlarından bambaşka bir dünyaya geçiş yapıyor. Yenidoğanların konfor alanından çıkması anlamına gelen bu radikal değişim, adaptasyon sorunlarını da beraberinde getiriyor. Bu yüzden anne karnındakine benzer bir ortam yaratmak için kitaptaki en eski numara olan bebek kundaklama yöntemi uygulanıyor. Peki yenidoğan bakımı sırasında binlerce yıldır kullanılan bu sakinleştirme metodu hakkında neler biliyorsunuz? Potansiyel risklerden nasıl yapılması gerektiğine kadar bebeği kundaklamak hakkında merak edilen tüm bilgileri bu rehberde okuyabilirsiniz.

bebeklerde kundaklama

Bebek Kundaklamak Ne Demek?

Kundaklamak, bebekleri battaniye ile yalnızca başı dışarıda kalacak şekilde sararak yatıştırmayı amaçlayan geleneksel bir yenidoğan bakım tekniği olarak biliniyor. Bebeği rahat ve güvende hissettirdiğine inanılan bu uygulamanın tarihi bazı yazarlara kadar Eski Taş Çağı’na kadar uzanıyor. Modern şeklini Orta Çağ’da pamuk battaniyeler ve müslin sargılar kullanılmasıyla alan bebek kundaklama tekniği günümüzde uygulanmaya devam ediyor.

bebek kundaklama

Bebekler Ne Zamana Kadar Kundaklanmalı?

Bebekler doğar doğmaz kundaklanırken bu uygulamanın ne kadar sürmesi gerektiği hakkında farklı düşünceler var. Yaygın bir kural olarak, bebekler yuvarlanmayı öğrendikten sonra kundaktan çıkarılıyor. Yuvarlanma yeteneği ise genellikle 3. ve 4. aylarda gelişiyor. Öte yandan bebek gelişimi herkeste aynı olmadığı için bazıları 5-6 aya kadar kundaklanabiliyor.

bebek kundaklama

Bebek Kundaklamak Doğru Mu?

Yenidoğan bakımında ebeveynler haklı olarak her şeyi en ince detayına kadar araştırıyor. Bu noktada cevabı en çok merak edilenlerin başında kundak yapmak zararlı mı sorusu geliyor. Uzmanlar faydalarının bilimsel dayanakları konusunda ikiye bölünmüş olsa da doğru teknikler kullanıldığı sürece kundaklamanın güvenilir olduğu düşünülüyor. Öte yandan basit kurallara uyulmaması halinde tehlikeli durumlara yol açabiliyor.

Bebek kundaklamanın potansiyel riskleri:

 • Emzirme Zorluğu: Doğumdan hemen sonra kundaklama yapmanın emzirmeyi biraz daha zorlaştırdığına inanılıyor. Dünyaya gözlerini açtıktan sonra anneleriyle ten tene vakit geçirmek isteyen bebekler bu süreçte memelerle etkileşimi öğreniyor. Sıcak kalması elbette çok önemli, fakat ilk günlerinde yumuşak bir battaniye ile sarılmak anne ve bebek arasındaki bağı güçlendirerek emzirmeyi kolaylaştırabilir. Ayrıca bebeklerin kundaklamadan dolayı anne sütüyle geç tanışması başlangıçta ideal kilo alımını sınırlayabilir.
 • Aşırı Isınma: Yaşamın henüz başında olan bebek vücudu kendi ısısını kontrol edemiyor. Bu nedenle çok sıkı ve kalın battaniyeler kullanarak kundaklamak vücut ısısının anormal derecede yükselmesine yol açabilir. Cilt terlemesi, yanakların kızarması ve ağlama gibi belirtileri gözlemleyerek bebeğinizin sıcaklayıp sıcaklamadığını anlayabilirsiniz.
 • Kalça Displazisi: Bebekleri aşırı sıkı bir şekilde kundaklamak bacak hareketlerini kısıtladığı için kalça eklemlerinin düzgün bir şekilde gelişmemesine neden olabilir. Bu gelişimsel rahatsızlık kalça displazisi olarak adlandırılıyor. Ayrıca doğuştan kalça displazisine sahip bebeklerin kundaklanmaması gerekiyor. Riski en aza indirmek için özel olarak tasarlanmış kundak modellerini tercih edebilir veya battaniyeyi aşırı sıkmaktan kaçınabilirsiniz.
 • Uyku Bağımlığı: Bebeği uzun süre boyunca kundaklamak uyku bağımlılığına neden olabilir. Bunu bebeğin uykuya dalmak için şartlandığı bir alışkanlık olarak düşünebilirsiniz. Bu tehlikeli bir durum oluşturmuyor ancak kundağı terk etme zamanı geldiğinde bir miktar zorlanabilirsiniz.
 • Yuvarlanma Riski: Kundaktaki bebek uyurken yüzüstü dönerse boğulma riski oluşabilir. Bu nedenle uzmanlar kendi başına dönmeyi öğrenen bebeklerde kundaklamanın sonlandırılmasını öneriliyor.

Bebek Kundaklamanın Faydaları Nelerdir?

Bebek kundaklamak birçok yönden fayda sağlayan popüler bir teknik. Risk faktörleri ortadan kaldırıldığında kundaklamak hem ebeveynlere hem de bebeğe kaliteli yaşamın anahtarını sunuyor. 

Yenidoğan bebekleri kundaklamanın faydaları:

 • Uyku süresini artırır: Bebekler kundaktayken tıpkı anne kucağında gibi güvende hissediyor. Eğer uykusu bölünürse kıpırdayamadığı için tekrar uykuya dalması kolaylaşıyor. 
 • Stres seviyesini azaltır: Kundak tarafından uygulanan ekstra ağırlık bebeğin rahatlamasına yardımcı olarak sakinleştirici bir etki yaratabilir. Bu, daha düşük kaygı seviyeleriyle büyümesini sağlıyor. 
 • İrkilme refleksini sınırlar: Yenidoğan bir bebek, motor kontrolleri henüz tam olarak gelişmediği için bir dakikalık uyku sonrasında dahi ani bir sarsılma ile uyanabilir.  Kundaklamanın yarattığı hafif baskı kol ve bacaklarını hareketsiz tutarak beklenmedik irkilme reflekslerinin önüne geçiyor.
 • Battaniyeleri ortadan kaldırır: Bebekleri için mümkün olduğunca yumuşak ve rahat ortamlar oluşturmak isteyen ebeveynlerin ilk tercihi battaniyeler oluyor. Pamuk gibi bir battaniye rahatlatıcı görünse de bebekler için ciddi bir boğulma tehdidi oluşturabilir. Battaniyelere harika bir alternatif olan kundak modelleri bebekleri sıcacık tutarken yüzünün kapanmasına engel oluyor. 
 • Yüz çiziklerini önler: Yenidoğan bebekler jilet gibi keskin tırnaklarını yüzlerine götürerek istemsiz çizikler oluşturabiliyor. Bebeği kundaklamak, genellikle uyku sırasında gösterilen bu hareketlerin önlenmesine yardımcı oluyor.
 • Ağlamayı azaltır: Ne yaparsanız yapın bebeğinizi memnun edemiyorsanız, kundaklamak en iyi çözüm olabilir. Kundaklamanın 8 haftalık veya daha küçük bebeklerde ağlamayı %42 oranında azalttığı biliniyor.
 • Koliği yatıştırır: Kundaklama gaz sancısı olarak da bilinen bebek koliğini yatıştırıcı etki gösteriyor. Kundakta bulunmanın verdiği ekstra rahatlık ve güven duygusu, bebek masajı gibi diğer sakinleştirici önlemlerle birleştirildiğinde kolik bebeklerin rahatlamasını sağlıyor. 
bebek kundaklama

Güvenli Kundaklama İçin 5 Temel İpucu

Ebeveynlerin neredeyse tümü bebeklerini sakinleştirmenin en kolay yolu olarak kundaklamayı tercih ediyor. Bununla birlikte potansiyel riskleri en aza indirmek ve kundaklamanın faydalarını deneyimlemek için bazı püf noktalara dikkat etmek gerekiyor.

Kundaklama sırasında dikkat edilmesi gereken güvenlik ipuçları:

 1. Hem konforunu olumsuz etkileyeceği hem de vücut ısısının artmasına neden olacağı için bebekleri sıkı bir şekilde kundaklamaktan kaçının.
 2. Güvenli kundaklama için battaniyenin gevşemediğinden emin olmalısınız. Bebekler açılan kundaklara dolanarak nefes alamama riskiyle karşı karşıya kalabilir. 
 3. Bebeğiniz bundan büyük keyif alsa bile tüm gün kundaklamanız gerektiği anlamına gelmiyor. Hareket etmesi, vücudunu tanıması, özgürlüğü keşfetmesi ve ince motor becerilerini geliştirmesi için onu serbest bırakmalısınız.
 4. Kundaklanmış bir bebeği asla düz olmayan veya eğimli bir yere koymayın. Kundaktaki bebeği daima sırtüstü yatırın. 
 5. Bebeğin kollarının göğüs üzerinde olmaması ve kundak battaniyesinden dışarı çıkmaması gerekiyor. Kundak yaparken kolların vücudun yanında düz bir şekilde durduğundan emin olmalısınız.
bebek kundaklama

Kundak Modelleri Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kundaklamanın gelenekselden moderne birçok farklı yöntemi var. En yaygın teknikler ise battaniyeler ile uygulanıyor. Bebeklerin rahatlığı ve sağlığı için kundak battaniyesi seçerken bazı püf noktalara dikkat etmek gerekiyor.

 • Kundak modelleri seçerken pamuk, merinos ve bambu gibi doğal ve nefes alabilen kumaşları tercih etmelisiniz. Hava geçirgenliği olmayan polar ve sentetik kumaşları asla kullanmamalısınız. Bebeğin aşırı sıcaklığa maruz kalması ani bebek ölümü sendromunu tetikleyebilir. 
 • Yenidoğan bebekler tüm zamanlarını evde geçirmiyor. Dışarı çıkmanız gerektiğinde kullanabileceğiniz fonksiyonel tasarımlara yönelmenizde fayda var. Bunun için ana kucağı, bebek arabası ve oto koltuğu ile uyumlu birçok kundak model bulunuyor.
 • Bebekler kundaklamanın terk edildiği aylara kadar hızlı bir gelişim gösteriyor. Dolayısıyla boyu uzadığında da kullanabilmek için ayarlanabilir özelliklere sahip kundak modellerini tercih edebilirsiniz. 

Kundaklama yeni doğmuş bebeklerde rahatlama ve uyku başta olmak üzere birçok fayda sağlıyor. Öte yandan, yanlış uygulamaların tehlikeli durumlara neden olabileceği konusunda herkes aynı fikirde. Kundaklamanın potansiyel risk ve faydaları hakkında bebeğiniz özelinde fikir edinmek istiyorsanız, yenidoğan doktorunuza danışmalısınız.

Önceki YazıSonraki Yazı