A’dan Z’ye Evcil Hayvanlar

Hayvanlar

Evcil hayvanlar hayatımızın neşesidir. Evcil hayvanlar evimizi daha da yaşanılır hale getirir, günlerimize anlam katar. Peki, evcil hayvan beslemenin yararları nelerdir, evcil hayvan beslerken nelere dikkat etmek gerekir? En çok hangi evcil hayvanlar beslenir ve en ilginç evcil hayvanlar nelerdir? Bütün bu soruların yanıtı evcil hayvanlar yazımızda.

Evcil Hayvan Beslemenin Yararları Nelerdir?

Evcil hayvanlar elbette bize bir yarar getirsin diye beslenmemeli ama onlardan birini beslediğinizde birtakım psikolojik ve fiziksel yararlardan da faydalanma fırsatınız olacağını not düşmüş olalım. Evcil hayvan beslemenin yararları şöyle:

Öncelikle, evcil hayvanlar sanılanın aksine alerji savaşçılarıdır. Birçok araştırma, küçük yaşta evcil hayvanlar ile yaşamaya başlayan çocukların ileride alerjilere ve astıma karşı da direnç gösterdiğini ortaya koyuyor. Hatta, evde köpek varsa bu durum daha belirgin. Köpek beslenen evlerdeki çocuklarda egzama gibi diğer cilt sorunları da daha az görülüyor ki bu da daha güçlü bir bağışıklık sistemi anlamına geliyor.

Evcil hayvanlar çocukların iletişim becerilerini geliştirmelerine ve paylaşmayı öğrenmelerine de yardımcı olur. Evcil hayvanlar ile yaşayan çocuklar ilerleyen yaşlarda insanlarla daha kolay iletişim kurabilir ve uzun süreli arkadaşlar edinebilir. Yetişkinler için de benzer bir durum söz konusu. Evcil hayvanlar size de arkadaşlık sunar ve özellikle köpekler sosyalleşmenizi sağlar.

Evcil Hayvan Beslerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Evcil Hayvan

En çok tercih edilen evcil hayvanlar genelde bakımı da daha kolay olanlar, daha doğrusu daha erişilebilir olanlardır. Bir muhabbet kuşu veya kedi ilk eşyaları aldıktan sonra mama gibi standart masrafların dışında bütçenizi de fazla yormaz. Hangi evcil hayvanı isterseniz isteyin, onu evinize almadan önce “Ben ona bakabilir miyim, onun sorumluluğunu üstüme almaya hazır mıyım?” diye kendinize sormayı ihmal etmeyin.

Bakamayacağınız hayvanı alıp sonra sokağa atmanız insanlığa sığmayacağı gibi, sevimli dostunuzu hem fiziksel hem de psikolojik açıdan tehlikeye atar. Tabii bir de işin diğer yönü var. Ne kadar iyi bir bakım sağlarsanız sağlayın, evcil hayvanlar sizden daha kısa bir ömre sahip olduğu için ölebilirler veya kaşla göz arasında kaybolabilirler. Böyle bir durumda kendinizi toparlamanız mümkün olmayacaksa evcil hayvan işini bir daha düşünmenizde fayda var.

En Çok Beslenen Evcil Hayvanlar Nelerdir?

Muhabbet Kuşu Evcil Hayvan

Evcil hayvanlar nelerdir?” sorusu elbette coğrafyaya, evinizin boyutlarına veya kişisel ilgilere göre değişiklik gösterebilir ama Türkiye’de ve dünyada evcil hayvanlar denildiğinde akla hemen gelen bazı hayvanlar mevcut.

En çok beslenen evcil hayvanlar listesinin zirvesinde kuşlar yer alıyor. Türkiye’de daha küçük boyutlu bir papağan türü olan muhabbet kuşu ve sultan papağanı daha çok tercih edilirken Amerika gibi yerlerde tropik papağanlar da epey rağbet görüyor. Bülbül, saka, kanarya, güvercin, hatta karga da sıklıkla beslenen kuşlardan.

Kuşları kedi ve köpekler takip ediyor. İki hayvan da evin dışarısında dolaşmayı sevse de köpekleri daha düzenli olarak gezdirmek gerekiyor. Apartman ortamı için kedinin daha sessiz bir hayvan olduğunu da eklemek gerek. Sosyalleşmek içinse köpekler ideal.

En çok beslenen diğer evcil hayvanlar arasında balık, kaplumbağa, tavşan, hamster, gine domuzu ve civciv bulunuyor. Çiftlik evi tarzı evlerde keçi, at, eşek ve domuz da sık rastlanan evcil hayvanlardan.

En İlginç Evcil Hayvanlar Nelerdir?

Kertenkele Evcil Hayvan

En ilginç evcil hayvanlar arasında yukarıdakiler gibi her evde olmayan, herkesin cesaret edemediği veya bakımı zor hayvanlar bulunuyor. İlginç evcil hayvanlar arasında en çok rastlananlar iguana, bukalemun, kertenkele, kirpi, kokarca, tarantula, değnek böceği gibi böcekler ve boa başta olmak üzere yılanlar var. İlginçliğin bir sınırı yok elbette. Arabistan’da kaplan besleyen şeyhler bile var.

Dünyanın en büyük hayvanlarını merak ediyor musunuz? Tıklayın!

Önceki YazıSonraki Yazı