Mutlaka Okumanız Gereken Çocuk Gelişimi Kitapları

çocuk gelişimi kitabı okuyan baba

Ebeveynlik dünyanın en zor işlerinden biri ve ne yazık ki anne ve baba rollerine ışık tutan evrensel bir kılavuz yok. Çocuk yetiştirme konusunda herhangi bir eğitim veya ders almadıysanız, doğru iletişim kurma tekniklerinden zorluklarla başa çıkmaya kadar birçok açığı kendiniz kapatmak zorundasınız. Bu noktada bilime dayalı stratejilerle ebeveynlere yol gösteren çok sayıda aile kaynağı var. 

Mutlaka Okunması Gereken 8 Çocuk Gelişim Kitabı

Bazılarını tekrar tekrar okuyacağınız bazılarını da başucundan ayırmayacağınız en iyi çocuk gelişim kitapları şu şekilde: 

konuş ki dinlesin dinle ki konuşsun
  1. Konuş ki Dinlesin Dinle ki Konuşsun – Adele FABER

Klasik bir çocuk gelişim kitabı olan bu Adele Faber çalışması, küçük çocuğu olan her anne babanın okuması gereken bir başucu kitabı. Ebeveynlerin çoğu zaman en çok istediği şey çocukları tarafından dinlenmek fakat bu konuda hayal kırıklığına uğramalarının nedeni iletişim kurmanın zorluğundan kaynaklanıyor. Çocuklarla konuşma biçimi onların da dinleme biçimini etkiliyor. 

Bu kitapta kısa ve uzun vadeli ebeveynlik hedeflerinizi gerçekleştireceğinizin formülü yer alıyor. Onlara diş fırçalama alışkanlığı kazandırmaktan problem çözme becerilerini geliştirmeye kadar aşamada sağlıklı bir iletişimle yardımcı olmak istiyorsanız, bu çocuk bakımı kitabını mutlaka okumalısınız. “Konuş Ki Dinlesin Dinle Ki Konuşsun” kitabı, 1980 yılında çıkmış olmasına ve üzerinden onlarca yıl geçmesine rağmen hala faydalı stratejiler içeriyor.

huzurlu ebeveyn mutlu çocuk
  1. Huzurlu Ebeveyn Mutlu Çocuk – Laura MARKHAM

Dr. Laura Markham’ın pozitif psikolojinin sırlarını verdiği bu çocuk gelişim kitabı cezalandırmaya değil, problem çözmeye odaklanıyor. Ebeveynlerin ideal anne ve baba olma yolunda davranışlarını nasıl şekillendirmeleri gerektiğine ışık tutuyor. Özellikle yürümeye yeni başlayan bir çocuğunuz varsa, aranızdaki bağların önemini anlamanız açısından bu kitabı mutlaka okumalısınız.

Laura Markham, “Huzurlu Ebeveyn Mutlu Çocuk” kitabında bir ebeveynin kendi zihinsel durumunun çocuklarına olan etkileri üzerinde duruyor. Bu durumu ise çok basit bir formülle açıklıyor; eğer çocuğunuza bağırırsanız, bağıran çocuklarınız olur. Daha sakin çocuklar yetiştirmek için önce kendiniz üzerinde çalışmalısınız. Kısacası, bu kitap çocukların sizi dinlemediği ve söyleneni yapmadığı durumlarda nasıl tavır almanız gerektiğinden kendi zihinsel dönüşümünüze kadar birçok şeye yardımcı oluyor.  

koşulsuz ebeveynlik
  1. Koşulsuz Ebeveynlik – Alfie KOHN

Alfie Kohn, “Koşulsuz Ebeveynlik” kitabında ebeveynlik olgusuna disiplin ve kontrolden ziyade anlayışa davranan bir noktadan yaklaşıyor. Bildiğinizi düşündüğünüz her şeyi yeniden değerlendirmenizi sağlayan bu kitap, çocukların hata yapma özgürlüğüne izin vermenin felsefesine odaklanıyor. Anne-baba kitaplığı için tekrar tekrar okunması gereken bir klasik arıyorsanız, bu çalışmayı mutlaka inceleyin. 

Klasik öğretiler kötü davranışları cezalandırmayı, iyi davranışları ödüllendirmeyi dikte ederken, Alfie Kohn tam tersini yapmanızı söylüyor. Ödüllerin de cezalar kadar kötü olduğunu etkileyici bir biçimde aktaran yazar, asıl çözümün koşulsuz sevgide yattığını sık sık tekrarlıyor. Özetle, çocukların bazı şeyleri ödül yoluyla değil, gerçekten istedikleri için yapmalarını sağlamanın formülünü sunuyor. 

pozitif disiplin
  1. Pozitif Disiplin – Jane NELSEN

Tüm zamanların en iyi çocuk gelişim kitapları arasında gösterilen “Pozitif Disiplin” kitabı, yeni ebeveynlerin çeşitli zorluklarla nasıl başa çıkmaları gerektiğine dair pratik tavsiyelerle dolu. Dr. Jane Nelsen bu zengin içerikli kitabında karşılıklı saygı ve pozitif rehberliğe dayanan bir disiplini en ince detaylarına kadar açıklıyor. Sevginin gücüne odaklanırken, sevgi adına yapılan hataların da üzerinde duruyor.

Anne ve babaların çocuk gelişiminde yapmaları ve yapmamaları gerekenleri net örneklerle ortaya çıkan Nelsen, pozitif psikolojinin uygulanabilir teknikleri konusunda da önemli ipuçları veriyor. Bu kitabı okuduktan sonra iletişim kopukluklarını nasıl onaracağınızı, özsaygılarını korumaları konusunda çocukları nasıl teşvik edeceğinizi ve her şeyden önemlisi ne düşüneceklerini değil, nasıl düşüneceklerini öğretmeyi öğreneceksiniz. Gelişim çağında küçük çocuklara sahipseniz, tecrübeli bir psikolog ve bir anne olan Jane Nelsen’in güçlü bir sevginin tarifini verdiği bu kitabı mutlaka okumalısınız. 

gücünü kendinden alan çocuk
  1. Gücünü Kendinden Alan Çocuk – Dr. William STIXRUD

Klinik psikolog William Stixrud ve eğitimci Ned Johnson tarafından yazılan “Gücünü Kendinden Alan Çocuk” kitabı çocuk motivasyonuna bilimsel açıdan yaklaşan oldukça faydalı bir gelişim kitabı. Çocuklarda motivasyon eksikliğine neden olan yaygın sebeplerin üzerinde duran kitap, çözümü de en doğru şekilde tanımlıyor. Ebeveynleri çocukların yöneticisi olmaktan çıkarıp, onlar için iyi bir arkadaş ve rehber olma konusunda kanıta dayalı çözümlerle tanıştırıyor.

Başarılı ve kendi kendini motive edebilen çocuklar yetiştirmek isteyen her ebeveynin bu kitabı okuması gerekiyor. Tavsiyelerini nörobilim ve davranışsal terapi teknikleri üzerinden veren Dr. William Stixrud, bu tavsiyeleri pratiğe dönüştürmeleri için ebeveynlere yaratıcı ve uygulanabilir stratejiler sunmayı da ihmal etmiyor.

zor çocuk
  1. Zor Çocuk – Ross W. GREENE

Neden bazı çocuklar sakin ve rahatken diğerleri inatçı ve sürekli itiraz ediyor? Çocukların karmaşık dünyasını daha iyi anlamaya yardımcı olan bu çocuk gelişim kitabı, sorunlu davranışların temeline inerek alternatif çözüm önerileri sunuyor. 

Ross W. Greene, “Zor Çocuk” isimli kitabında patlamaya hazır çocukların zihin yapılarında geçişi engelleyen katı bir esneklik olduğunu öne sürüyor. Tespitlerini sıraladıktan sonra çocukların hayal kırıklığına karşı düşük toleransları ve düşük esneklikleri ile başa çıkmanın yollarını pratik stratejilerle açıklıyor. Uzun yıllar süren çalışmalarının faydalı sonuçlarını ebeveynlerle paylaşan yazar, kontrolden çıkmış çocukların problemlerine karşı çığır açıcı bir yaklaşım geliştiriyor. Zor çocuklarla nasıl başa çıkmanız gerektiği konusunda işe yarar çözümler arıyorsanız, bu kitabı okunması gerekenler listenize mutlaka ekleyin.

bütün beyinli çocuk
  1.  Bütün-Beyinli Çocuk – Daniel J. SIEGEL

İlk yayınlandığından bu yana en çok okunan çocuk gelişim kitapları arasında yer alan “Bütün-Beyinli Çocuk”, bir çocuğun beyninin nasıl çalıştığını ve olgunlaştığını araştırıyor. Küçük çocukların neden yetişkin gibi davranmadıklarını ve neden kontrolden çıkmış gibi göründüklerini açıklıyor. Çocuğunuzun gelişen zihnini beslemek, ebeveynliğin günlük sorunlarını hafifletmek ve ailenizin gelişmesine yardımcı olmak istiyorsanız, Daniel J. Siegel bu kitabında 12 devrimsel strateji öneriyor. 

Anne ve babaların çocukların farklı duygu durumlarıyla nasıl başa çıkmaları gerektiği hakkında faydalı ipuçları veren kitap, aynı zamanda çocuklara farkındalık kazandırmanın yollarını da sunuyor. Siegel önerilerini sıralarken insan beynindeki farklı bölgelerin günlük yaşamdaki düşünceleri ve duyguları nasıl etkilediğini de yaratıcı ve basit bir şekilde açıklıyor. Duygusal ve mantıksal zekanın hangi durumlarda ve nasıl harekete geçtiğini keşfetmek için bu çocuk gelişimini mutlaka okumalısınız.

hata yapmama izin ver
  1. Hata Yapmama İzin Ver – Jessica LAHEY

Okul çağında çocuğu olan her ebeveynin okuması gereken bu kitap, anne ve babaların aşırı korumacı tavırlarına ve çocukların her sorunlarının çözülmesi gerektiği fikrine meydan okuyor. Sorunlarını kendi başlarına çözmeleri gerektiğini savunan Jessica Lahey, ebeveynlere esnek, bağımsız ve sorumlu bireyler yetiştirmeleri için doğru ve pratik stratejiler sunuyor.

Çocuk ve ergen psikolojisi hakkında önemli tespitler yapan kitap, anne ve babalara alışılmışın dışında bir yol haritası çiziyor. Aşırı tepki verme eğilimlerini ayarlamalarına yardımcı olmak için ev ödevlerini, karneleri, sosyal ilişkileri ve spor hayatını ele alan bir plan hazırlıyor. Sonuç olarak ortaya çocukların başarısızlıklarını kucaklamayı öğreten bir rehber çıkıyor. 

Kısacası, ebeveynlerin çocuklarla sağlıklı bir iletişim kurmaları için bilimin söyleyeceği çok söz var. Çocuk gelişimi kitapları ile aile içindeki problemlerin pratik çözümlerine ulaşabilir ve çocuğunuzu sağlıklı bir birey olarak yetiştirmenin yollarını arayabilirsiniz. 

Önceki YazıSonraki Yazı