Dağ Bisikleti mi, Yol Bisikleti mi?

Bisiklet

İnsan gücü ile hareket eden bisikletler, günümüzde yaygın bir şekilde ulaşım aracı olarak kullanılmaktadır. Tamamen çevre dostu olan bisiklet modelleri, çok az yer kaplaması ve masrafsız olması özelliklerinin yanı sıra insanlara spor yapabilme imkanı da sunar. Hem şehrin trafiğinden kurtulmak hem de kendinizi daha özgür hissetmek için siz de bir bisiklet edinerek kendinizi yollara atabilirsiniz. Peki dağ bisikleti mi seçmelisiniz yoksa yol bisikleti mi? Her iki bisiklet türünü de sizler için ele aldık. Yazmak bizden, seçim yapmak sizden…

Hangi Model Bisiklet Almalıyım?

Dağ Bisikleti Yol Bisikleti

Bisiklet modelleri, yol şartlarına göre özel olarak tasarlanmaktadır. Bisiklet satın almadan önce nerede kullanacağınıza ve kullanım alanı için hangi bisiklet modelinin uygun olduğuna karar vermeniz gerekmektedir. Şehir içinde ve asfaltta kullanmak için yol bisikletlerini, dağlık alanlarda kullanmak içinse dağ bisikletini tercih etmeniz, size rahat ve güvenli bisiklet sürüş imkanı sunacaktır. Şehirde trafik derdinden kurtulmak, kısa mesafelere kolayca ulaşabilmek için yol (tur) bisikletlerini kullanmayı tercih edebilirsiniz. Diğer bisikletlere göre daha yoğun performansa ve daha hafif yapıya sahip olan yol bisikletleri, spor sürüşlerinde, etkinlik sürüşlerinde ve yarış sürüşlerinde kullanılabilir. Yol bisikletlerinin bazı modelleri dikey sürüş pozisyonu sağlarken, bazıları ise hız odaklı daha aerodinamik sürüş pozisyonu sağlar. Ayrıca yol bisikletlerinin üzerinde günlük kullanımda fayda sağlaması açısında çamurluklar ve ışıklandırma sistemleri bulunabilir.

Eğer kısıtlı muhafaza alanına sahipseniz, katlanabilir bisiklet modellerini kullanmayı tercih edebilirsiniz. Böylece metroya ya da otobüse binerken bisikletinizi katlayarak kolayca muhafaza edebilir, arabanızla gittiğiniz yerlere bagajınızda taşıyabilirsiniz. Salcano, Bianchi, Carraro, Mosso ve Dahon markaları tarafından üretilen katlanabilir bisiklet modelleri, performansları ile sizi şaşırtmayı hedefliyor.

Dağ Bisikleti Modelleri

Dağlık alanlarda, taşlı veya toprak yollarda kullanmak için ise elbette ki dağ bisikletlerini tercih etmeniz gerekmektedir. Dağ bisikletleri, darbe emici özellikleri ve geliştirilmiş fren sistemleriyle çamurda, toprak yolda ve arazi şartlarında kullanıma uygundur. Düşük viteslerle donatıldıkları için zorlu arazilerin üstesinden gelebilecek kapasitededirler. Üstelik son derece hafif olma özellikleri bulunur. Çukurlara karşı dayanıklılık gösteren dağ bisikletlerinin rahat yapısı, şehirde kullanmak için de uygundur. Ancak eğer şehirde dağ bisikleti kullanılacaksa, lastiklerinin değiştirilmesi gerekmektedir. Çünkü daha büyük tekerlek ve lastikler yuvarlanma direncini azaltır ve engellerin daha kolay aşılmasını sağlar.

Dağ bisikletlerinin hardtail ve full süspansiyon olmak üzere iki türü vardır. Hardtail dağ bisikletlerinin hafif yapısı ve daha uygun fiyatlı olması, tercih edilmelerinin başlıca sebeplerindendir. Bisikletinizi hem engelli dağ yollarında hem de düz yollarda kullanmayı planlıyorsanız, hardtail dağ bisikleti daha kullanışlı olacaktır. Hardtail bisikletleri, önde bir süspansiyon çatalına sahipken; full süspansiyon bisikletlerinin hem önde hem de arkada amortisörleri bulunur. Bu nedenle teknik single track parkurları ve arazi parkurları için full süspansiyon bisiklet tercihi yapmak daha idealdir. Düşmelere, atlamalara ve zorlu sürüşlere daha elverişli olan bu bisiklet türü, hardtail türüne göre daha ağırdır. Siz de dağ ya da yol bisikletlerinden kendinize uygun olanını tercih ederek zorlu ve yoğun geçen haftanın yükünü atabilir ve kendinizi yenilemek için bisiklet turuna çıkabilirsiniz.

Katlanır bisikletlerin avantajları bu yazımızda!

Önceki YazıSonraki Yazı