Denge Tahtası Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir?

denge tahtası

Sağlık, güç ve zindelik arayışında geleneksel aktivitelere harcanan enerji ve zaman daha fazla oluyor. Ağırlık kaldırmak, koşmak ve zıplamak elbette çok önemli; ancak fitness ve kardiyo egzersizlerinin merkezinde denge var. Bu yazıda fiziksel gelişime odaklanmanın ötesinde zihinsel fonksiyonlara da yardımcı olan denge tahtası hakkında bilmeniz gerekenleri bir araya getirdik. Denge tahtası ne işe yarar, faydaları nelerdir diye merak ediyorsanız detaylar için okumaya devam edebilirsiniz.

denge tahtası

Denge Tahtası Nedir, Ne İşe Yarar?

Step ve aerobik ekipmanları arasında basit tasarımıyla öne çıkan denge tahtası, adından da anlaşılacağı üzere denge becerilerinin gelişmesine yardımcı oluyor. Geniş bir kullanım alanına sahip olan bu ekipmanın farklı türleri bulunuyor. Piyasadaki birçok denge tahtası ahşap veya plastik malzemelerle üretilirken, en çok tercih edilenlerin başında ise yuvarlak ve dikdörtgen tahtalar yer alıyor. Bununla birlikte ahşap denge tahtası modelleri dayanıklı ve sert yapısıyla, plastik olanlar ise farklı egzersizlere imkan tanıyan esnek formuyla dikkat çekiyor.

Peki denge tahtasını kimler, ne için kullanabilir? 

 • Sporcular: Denge tahtası mevsimlik sporların sezon dışı antrenmanlarında en çok tercih edilen ekipmanların başında geliyor. Kayak ve sörf gibi denge gerektiren sporlar başta olmak üzere futbol, jimnastik ve hatta yoga tutkunları tarafından da sıkça kullanılıyor.
 • Dansçılar: Bale gibi estetik figürlerin ön planda olduğu dans türlerinde dansçılar piste adım atmadan önce denge tahtası egzersizleri yapıyor. Bu sayede maksimum denge performansı elde edilirken ayak hareketlerinin daha akışkan olması sağlanıyor.  
 • Müzisyenler: Denge tahtası çekirdek kasların gelişimine katkıda bulunduğu için şarkıcılar ve nefesli enstrüman çalan müzisyenler tarafından diyafram kontrolünü geliştirmek için kullanılıyor. 
 • Fizyoterapistler: Yaralanma riskini azalttığından dolayı, fizyoterapistler eklem gerilimi ve ayak bileği sorunlarıyla mücadele eden kişilere denge tahtası kullanımı önerebiliyor.  
 • Psikologlar: Denge tahtası bilişsel becerileri ve mekânsal farkındalığı geliştirmenin en iyi yollarından biri olarak kabul ediliyor. Dolayısıyla psikologlar bu sorunu yaşayan danışanlarına denge tahtası kullanımı tavsiyesinde bulunabilir. Hatta düzenli olarak denge tahtası kullanan kişilerin başkalarıyla daha etkili iletişim kurabildiğini gösteren araştırmalar da mevcut. 
 • Çocuklar: Özellikle kaykaya benzeyen squboard denge tahtası tasarımları çocukların hem keyifli vakit geçirmesini hem de motor becerilerinin gelişmesini sağlıyor. Ayrıca çocuklarda görülen serebral palsi adlı hastalığın tedavisinde de kullanılabiliyor.
 • Akrobatlar: Denge tahtaları fiziksel ve zihinsel gelişimin yanı sıra eğlence amacıyla da kullanılıyor. Yetenekli akrobatlar bu ekipman ile hızlı dönüşler, dramatik sıçramalar ve hatta taklalar atarak seyir zevki yüksek performanslar sergiliyor.
denge tahtası

Denge Tahtası Faydaları Nelerdir?

Dengesiz bir yüzey üzerinde dengede kalmaya çalışmak ve üstelik bunu minimum riskle gerçekleştirmek kulağa epey eğlenceli geliyor. Ancak denge tahtası ile yapılan egzersizler eğlencenin ötesinde sağlık için vazgeçilmez faydalar sunuyor. 

 1. Sportif aktivitelerin daha kolay yapılmasını sağlar.

Denge tahtası egzersizleri vücudun çevikliğini artırarak hareketler arasında hızlı geçiş yapabilme avantajı sağlıyor. Vücudun tepki süresini kısaltan bu beceriler özellikle futbol, basketbol ve plaj voleybolu gibi rekabetçi sporlarda fark yaratıyor. İster buz pateni ister jimnastik yapın, koordinasyon yeteneğini geliştiren denge tahtası hareketleri ile spor yaşamınızda başarılı bir performans gösterebilirsiniz.

 1. Yaralanma riskini azaltır.

Hem spor yaparken hem de günlük hayatta meydana gelen sakatlıkların önemli bölümü denge ve koordinasyon eksikliğinden kaynaklanıyor. Denge tahtasının düzenli kullanımı mekânsal farkındalık becerisini geliştirerek tehlikeli durumlarda vücudun otomatik olarak pozisyon almasını sağlıyor. 

Ayrıca denge tahtası sporcuların karşılaştığı en yaygın problemlerden biri olan ayak bileği burkulma riskini azaltıyor. American Journal of Sports Medicine’de yayınlanan bir araştırmaya göre, daha önce ayak bileği burkulan sporcuların denge tahtası kullandıktan sonra tekrar sakatlanma riski önemli ölçüde azalıyor. 

 1. Bilişsel fonksiyonların iyileşmesine katkıda bulunur.

Vücudun denge ve duruş becerileri iyileştiğinde odaklanma yetenekleri de gelişiyor. Denge tahtası duyusal işleme olarak da bilinen vestibüler işlevlere yardımcı olarak beyin loplarının koordinasyonu, ince motor becerileri ve vücut hizalanması gibi temel işleyişleri geliştiriyor. Hatta denge tahtası duyusal işleme bozukluğu olan hastalarda göz kontrolü, konsantrasyon ve dil gelişimi gibi amaçlarla kullanılıyor.

 1. Çekirdek kasların gelişimini hızlandırır.

Vücudun yaptığı herhangi bir hareket çekirdek kasların gücüne ve kararlılığına dayanıyor. Göğüs kafesinin altından kalçalara kadar uzanan bu kas grupları üst gövdeye destek sağladığı gibi omurganın stabilizasyonuna da yardımcı oluyor. Denge tahtası da bu çekirdek kaslara daha fazla sorumluluk yükleyerek güçlenmesini sağlıyor. Ayrıca dengeleyici kasların güçlü olması bel sakatlığı riskinin daha düşük olacağı anlamına geliyor.

 1. Duruş bozukluğunu düzeltir.

Herkesin bildiği gibi uzun süre boyunca bilgisayar ve cep telefonu kullanmak kamburluk başta olmak üzere çeşitli duruş bozukluklarına neden oluyor. Özgüven kaybına ve sağlıksız bir omurgaya sebep olan bu sorunla başa çıkmanın yolu ise dik duruş egzersizleri yapmaktan geçiyor. Bu egzersizleri denge tahtası üzerinde yapmanın avantajları ise daha fazla. Gövdenin dengeleyici kaslarını güçlendiren denge tahtası egzersizleri aynı zamanda omurga kemikleri için güçlü bir temel inşa ediyor. Böylece öne düşen omuzlar yerine daha dik ve sağlıklı bir duruş elde edilmiş oluyor.

denge tahtası

Yeni Başlayanlar İçin En Etkili Denge Tahtası Hareketleri

Denge tahtası pratik ve kolay taşınabilir olmasının yanı sıra farklı kas gruplarına odaklanabildiği için birçok fitness ekipmanından ayrılıyor. Yeni başlıyorsanız, denge tahtası ile yapabileceğiniz en temel üç egzersiz şu şekilde:

Denge Tahtası ile Squat Egzersizi

 • Denge tahtasıyla squat yaparak bacak, kalça, sırt ve çekirdek kas gruplarınızı aynı anda harekete geçirebilirsiniz.
 • Tahtanın üzerindeyken ayaklarınızı omuz genişliğinde açın.
 • Dengede kalabilmek için ellerinizi öne doğru uzatın.
 • Ardından başınız öne bakarken sandalyeye oturuyormuş gibi dizlerinizi kırarak kalçalarınız diz hizasına gelene kadar çömelin.
 • Çömelirken sırtınızı öne doğru yuvarlamadan, omurganızın düz kaldığından emin olmalısınız.
 • Eğildiğinizde uyluklarınız zemine paralel ve ağırlığınız geriye doğru topuklarınızın üzerinde olmalı.

Denge Tahtası ile Şınav Egzersizi

 • Denge tahtasıyla şınav çekmek özellikle üst vücut gelişiminde etkili sonuçlar doğuruyor.
 • Başlarken ellerinizi omuz genişliğinden biraz daha açık olacak şekilde denge tahtasının kenarlarına yerleştirin.
 • Ayaklarınızın pozisyonu için uygulayabileceğiniz birden fazla varyasyon var. Klasik şınavdaki gibi parmaklarınızın üzerinde veya üst vücudunuza daha fazla yüklenmek için dizlerinizin üzerinde durabilirsiniz.
 • Daha zorlu bir denge antrenmanı için denge tahtasını dizinizin veya ayaklarınızın altına koyarak da şınav çekmeyi düşünebilirsiniz. 

Denge Tahtası ile Plank Egzersizi

 • Plank duruşu en etkili karın kası egzersizlerinden biri olarak öne çıkıyor. Bu hareketi denge tahtası üzerinde yaparken geleneksel duruştan farklı olarak dirseklerinizi bükmemeniz gerekiyor.
 • Dilerseniz denge tahtasının yanlarından tutabilir veya avuç içlerinizin üzerinde durabilirsiniz.
 • Hareketi gerçekleştirmek için elleriniz denge tahtasının üzerinde, sırtınız ise dümdüz olacak şekilde bacaklarınızı omuz genişliğinde açarak 30-60 saniye bekleyin.

Özetle, spor salonlarının vazgeçilmezi olan denge tahtası, dengede durma becerisinden çok daha fazlasına yardımcı oluyor. Faydaları fiziksel gelişimin de ötesine geçen bu ekipmanı evinize taşıyarak güçlü, sağlıklı ve zinde bir vücuda kavuşmak için önemli bir adım atabilirsiniz.

Önceki YazıSonraki Yazı