Dik Duruş Egzersizleri

Sırt Egzersizleri

Göz ardı ettiğimiz ve yeterince çalıştırmadığımız bir bölgedir sırtımız. Yanlış duruşun, sürekli masa başında çalışmanın ve taşıdıklarımızın faturası sırtımızda bir şekilde ortaya çıkar. Üstelik sizlerden bir süre dik durmanızı istesek muhtemelen birkaç dakika bunu başarırsınız ancak zayıf sırt kasları sebebiyle bu hali koruyamazsınız. Dik duruş egzersizleri sayesinde siz de bu durumdan kurtulabilirsiniz.

Kuvvetli bir sırt bölgesi sayesinde dik durabilir, kamburluktan kurtulur ve olduğumuzdan daha kısa gözükmeyiz. İşte sırtı güçlendirecek ve dik durmaya yardımcı egzersiz önerilerimiz.

  • SUPERMAN

Nefes alın ve nefesi verirken yukarıya doğru kalkın bu esnada ayak parmak uçlarınız ve elleriniz ile iyice uzayın, başlangıç pozisyonuna dönerek hareketi devam edin.

shutterstock_182864186

  • SUPERMAN ALTERNATED

Alternatif olarak bu harekette sağ bacağımızı ve sol kolumuzu yani çapraz bir şekilde kaldıracağız. Tekrar nefes alın ve çapraz şekilde yukarıya kalkarken nefes verin, tekrar başlangıç pozisyonuna dönün ve bu sefer diğer tarafla yani sol bacak ve sağ kol ile kalkarak nefes verin.

shutterstock_183200459.jpg

  • BIRD and DOGS

Yerde pozisyonunuzu alın ve kambur durmamaya dikkat edin. Nefes alın, nefes verirken aynı anda sağ bacağı ve sol kolu havaya kaldırın ve tekrar başlangıç pozisyonuna dönün, bu sefer diğer tarafla sol bacak ve sağ kol havaya kalkacak şekilde hareketi tekrar edin.

shutterstock_64689109

  • REVERSE FLY

Pilates topu yada ağırlık sehpası üzerine uzanın ve elinize iki tane dambıl alın. Ağırlıklar yere doğru uzansın ve şimdi nefes verirken ağırlıkları yanlara doğru açarak havaya kaldırın, tekrar başlangıç noktasına kadar indirin aynı döngüyü sırt kaslarınızda tatlı bir yanma duygusu hissedene kadar sürdürün.

shutterstock_483802

  • KICK BACK

Resimde görüldüğü şekilde bir sehpanın üzerinde yerinizi alın ve havada bekleyen ağırlığı nefes verirken geriye doğru itin, bu esnada kolunuz oynamamalı sadece dirsekten itibaren ön kol geriye doğru gitmelidir. Bu hareket sayesinde hem dış kolunuz hem de sırtınız etkin bir şekilde çalışmış olacaktır.

shutterstock_235519651

Önceki YazıSonraki Yazı