Yeni Başlayanlar İçin Koşu Programları

Koşu Programları

Forma girmek sadece yediklerinize dikkat etmekten ve hareket etmekten ibaret değil. Düzenli koşu programları ile metabolizmanızı hızlandırıp kondisyonunuzu artırabilirsiniz. Doğru koşuya başlama programları sizi başlangıçtan daha ileri seviyelere taşıyacaktır.

Önemli not: Koşu bandındaki programlarda hocanıza danışın ve açık hava koşularından önce sağlık kontrolünden geçin.

Koşu Programları

En Etkili Koşu Programları

Koşu bandında uzun program: Koşu bandı programları yeni başlayanların ilk seçeneklerinden. 5-10 dakika yavaş yürüyüş, 5-10 dakika hızlı yürüyüş, 1-2 dakika koşu, sonra tempoyu düşürerek koşu bandında 20-30 dakika veya daha uzun süre kalabilirsiniz.

Interval koşu programı: Interval koşu programları kısa sürede azami güç kullanıp normal hıza geri dönerek vücutta şok etkisi yaratmayı amaçlar. En az 5 dakika tempolu yürüyüş, 1 dakika koşu ve 2 dakika hafif koşu yapılabilir.

Zayıflamak için 1 saatlik koşu programı: Koşu bandı zayıflama programları ile 1 saatte kayda değer ölçüde kalori yakabilirsiniz. Bu programlar 3-5 dk. 6 km. hız, 4 dk. 6,5 km hız, 2 dk. 7,5 km hız, sonra tekrar 4 dk. 6 km hız, 2 dakika 8,5 km hız, 5 dk. 6 km hız diye ilerler.

Koşu Programları

Hız temelli program: Koşu idman programı amacınız hızsa koşacağınız mesafeyi ve süreyi kısa tutun çünkü 7-8 tekrar yapmanız gerekecek. Tekrar aralarında hızınızı azaltabilirsiniz.

Tempo temelli program: Temponuzu koruyarak 20-30 dakika boyunca koşmanızı gerektiren bu program özellikle yeni başlayanlar için epey zorlayıcıdır. Ama nefes düzenlemeye ve kondisyona katkısı büyük.

Güç temelli program: Bir koşu kondisyon programı gücü de hedefleyebilir. Bu programda yokuşlardan veya merdivenlerden korkmak yok. Birkaç yüz metrelik bir tepeyi veya ortalama 100 basamağı 5-7 kere inip çıkmalısınız.

Koşu Programları

Mesafe temelli program: Her koşuda bir önceki mesafeden daha fazlasını koşmayı da hedefleyebilirsiniz, bunun için hızlı yürüyüş temposu da yeterli olacaktır.

Haftalık bir koşu programı: Haftalık koşu programları, düzenli spor yapmanız için sizin için keyifli bir mazeret olmaya aday. Aşağıda size örnek bir program örneği sunuyoruz. Şimdiden iyi koşular!

Koşu Programları

10 Haftalık Koşu Programı Örneği

  1. Hafta: 1 dk. koşu, 2 dk. yürüyüş (7 kere), 21 dk.
  2. Hafta: 2 dk. koşu, 2 dk. yürüyüş (5 kere), 20 dk.
  3. Hafta: 3 dk. koşu, 2 dk. yürüyüş (4 kere), 20 dk.
  4. Hafta: 5 dk. koşu, 2 dk. yürüyüş (3 kere), 21 dk.
  5. Hafta: 6 dk. koşu, 90 sn. yürüyüş (3 kere), 20 dk.
  6. Hafta: 8 dk. koşu, 90 sn. yürüyüş (2 kere), 18 dk.
  7. Hafta: 10 dk. koşu, 90 sn. yürüyüş (2 kere), 23 dk.
  8. Hafta: 12 dk. koşu, 1 dk. yürüyüş, 8 dk. koşu, 21 dk.
  9. Hafta: 15 dk. koşu, 1 dk. yürüyüş, 5 dk. koşu 21 dk.
  10. Hafta: 20 dk. kesintisiz koşu, 20 dk.

Koşu Programları

İdeal koşu ayakkabısı nasıl olmalı? Detaylar burada!

Önceki YazıSonraki Yazı