21 Haziran Yoga Günü’ne Özel: Yoganın Faydaları

Yoga

Yoga nedir?” ile başlayalım. Yoga, Hindistan kaynaklı, Sanskritçe bir kelime. “Kontrol etmek”, “birleştirmek”, “kavuşmak”, “birlik” gibi anlamlar taşır. Günümüzde spor olarak yapılsa da aslında fiziksel, zihinsel ve ruhsal bir disiplindir veya meditatif uygulamalar bütünüdür. Hinduizm, Budizm ve Jainizm’de yoga pratikleri görülür. Yoga’nın başlangıç ve bitiş ritüelleri ile birçok özel duruşu içerir. Yogayla ilgilenen erkeklere yogi, kadınlara yogini adı verilir. Yoganın faydaları saymakla bitmiyor. Dolaşım sisteminizden iskelet sisteminize kadar vücudunuzun tamamı için yoganın fiziksel faydaları olduğu söyleniyor. Hatta, bu konuda birçok deney ve araştırma da var. Ama dilerseniz bu yazıda size yoganın ruhsal ve zihinsel faydalarından bahsedelim. İşte yoga yapmanın 11 faydası!

1. Odaklanmanıza yardım eder

Odaklanma

Yoganın önemli bir unsuru, şimdiye odaklanmasıdır. Düzenli yoganın faydaları arasında koordinasyon artışı, tepki süresinin hızlanması, hafızanın güçlenmesi ve hatta IQ puanının yükselmesi bulunuyor. Özellikle transandantal meditasyon sorun çözme yeteneğinizi, öğrenme kabiliyetinizi ve bilgilerinizi hatırlama kapasitenizi geliştirebilir. Dikkatinizin dağılmaması daha kaliteli bir yaşam sürmenizi sağlar.

2. Sinir sisteminizi düzene sokar

Sinir Sistemini Düzenler

Yoganın faydaları sinir sisteminizde de görülür. Bazı deneyimli yogilerin sinir sistemlerini muazzam şekillerde kullanabildiği gözlemlenmiş. Hatta bilim insanları bu kişileri meditasyon sırasında incelediklerinde olağanüstü kalp ritimlerinin ve farklı beyin dalga düzenlerinin olduğunu keşfetmişler. Kimisi, meditasyon teknikleriyle ellerinin ısısını artırabilmiş. Yogayla bunlar yapılabiliyorsa siz de en azından sinir sisteminizi düzenleyebilirsiniz.

3. Daha derin uyumanızı sağlar

Derin Uyku

Yoganın faydaları uyku kalitenize de yansır. Vücudunuzun fiziksel olarak düzene girmesiyle ve dikkatinizi dağıtan düşüncelerin ortadan kalkmasıyla uykuya dalmamak için ortada hiçbir sebep kalmıyor. Daha derin ve kaliteli bir uykunun sonrası da elbette daha keyifli bir gün demek.

4. İç huzuru getirir

İç Huzur

Yoganın psikolojik faydaları arasında zihninizdeki dalgalanmaları yatıştırması bulunuyor. Yani hayal kırıklığı, pişmanlık, öfke, korku ve arzu gibi strese neden olan zihinsel düğümleri çözüyor. Böylece hem stresten kurtulabiliyor hem de stresin bedeninize verdiği egzama, yüksek tansiyon veya migren gibi rahatsızlıkların riskini azaltabiliyorsunuz.

5. Özgüveninizi artırır

Özgüven

Birçoğumuz özgüven eksikliğinden mustaribiz. Bunu olumsuz bir şekilde tedavi etmeye çalışırsanız, örneğin aşırı yerseniz, aşırı çalışırsanız, sürekli uyuklarsanız fiziksel zihinsel ve ruhsal olarak bedelini ödeyebilirsiniz. Olumlu bir yaklaşım benimseyip yoga yaparsanız kendinize olan inancınız artar ve farklı yönlerinizi keşfedebilirsiniz. Kimse yoganın faydalarını ve kendini hafife almamalı.

6. Manevi kuvvet verir

Manevi Kuvvet

Yoganın faydaları deyince akla ilk gelenlerden biri budur. Yoga, hayatınızda değişiklikler yapmanıza yardım eder. Düzenli olarak yoga yaptığınızda hareketsizliğin üstesinden gelerek işe yaramayan alışkanlıklardan kurtulabilirsiniz. Bazı şeyleri değiştirmek için özellikle çaba sarf edebilirsiniz: Daha iyi besleneceğim, daha fazla egzersiz yapacağım, sigarayı bırakacağım…

7. Eğitmenle bağlantı kurmanızı sağlar

Bağlanti

İyi bir yoga eğitmeni, yoga faydaları listenizin çok daha uzun olmasını sağlayabilir. Gerçekten uzman olan bir eğitmen size yoga pozisyonlarından çok daha fazlasını yaptırabilir. Onun yardımıyla gerçekleri şefkatle karşılayabilir, meditasyonunuzu güçlendirip kişiselleştirebilirsiniz. Eğitmeninizle saygılı bir ilişki kurma fırsatını kaçırmayın.

8. Değişim için farkındalık yaratır

Farkındalık

Yoganın faydaları saymakla bitmez demiştik. Gerçekten de öyle. Yoga ve meditasyon farkındalık yaratır. Ne kadar farkında olursanız öfke gibi yıkıcı hislerden o kadar kurtulursunuz. Yoganın şefkat ve bağlılık gibi hisleri artırdığı ve sinir sistemiyle zihni huzura kavuşturduğu düşünülüyor.

9. İlişkilerinize iyi gelir

İlişkilere İyi Gelir

İlişkilerinizi düzeltmesi de yoganın faydaları arasına dahil edilebilir. Aşk her şeyin ilacı olmayabilir ama sizin ruhsal iyileşmenize katkıda bulunacağı kesin. Aileniz, sevgiliniz, eşiniz, arkadaşlarınız veya toplulukla duygusal bağınızı beslemek sağlığınıza iyi gelir. Düzenli yoga yapmak arkadaşlık, şefkat ve ılımlılık geliştirmenize yardımcı olur. Yogayla birlikte başkalarına zarar vermekten kaçınırsınız, doğruları söylersiniz ve sadece ihtiyacınız olanı alırsınız. Bunlar da ilişkilerinizi geliştirecek şeyler

10. Başkalarına yardım etmenize yardımcı olur

Başkalarına Yardım

Başkalarına yardım etmek yoganın felsefesinde yer alan amaçlardan biridir. Başkalarına yardım etmek içinizden gelmiyor olabilir ama bunun ruh sağlığına olumlu etkileri yadsınamaz. Yoganın faydaları dünyayı daha iyi bir yer hale getirmenizi de sağlayabilir. Yardım etmek hayatınıza anlam katar ve belki de kendi sorunlarınızı gözünüzde büyütmemeyi öğretir.

11. Kişisel bakıma teşvik eder

Kişisel Bakım

Birçok kişi aslında kendini geri planda bırakır ve sadece ilaç alarak kendine baktığını zanneder. Ama yogada bizzat kendiniz ön planda olursunuz ve kendinizle ilgilenme, istemediğiniz alışkanlıklarınızı değiştirme fırsatı bulursunuz. Kendinizle ilgilendikçe ne kadar ilerleme kaydettiğinizi görerek umut ve moral depolayabilirsiniz.

Yoganın faydaları uzun vadede kendini daha fazla gösterir. O yüzden, birkaç kere deneyip bırakmadan düzenli bir şekilde pratik yapmaya devam edin. Evde kendi kendinize de videolar izleyerek yoga yapabilirsiniz. Yoga & Pilates kategorimizden ihtiyacınız olan tüm ekipmanları inceleyebilirsiniz.

Spor yapmaya vaktiniz yoksa, evde yapabileceğiniz pilates hareketleri ile form tutabilirsiniz.

Önceki YazıSonraki Yazı