Göbek Eritme

Göbek Eritme

Göbek bölgenizdeki fazlalıklar, yalnızca kot pantolonunuzun düğmesini kapatmakta zorlanmanızdan ibaret bir sıkıntı değil. Göbeğinizdeki ve karın bölgenizdeki aşırı yağlanma aslında kalıcı olmaya meyilli, organsal bir yağlanmadır; bu da ciddi sağlık sorunlarına yol açabilecek nitelikte bir sıkıntıdır; diyabet ve kalp rahatsızlıkları gibi. Tabii kıyafet seçiminde özgürlüğünüzün kısıtlanması ve kendinize olan güveninizin azalması da cabası. Neyse ki doğru bir beslenme rejimi ve etkili bir egzersiz programı ile göbek eritme yoluna girmeniz mümkün. Göbek eritme için diyet, egzersiz ve sağlıklı yaşam tüyolarımız için hazır mısınız?

Göbek Eritme İçin Ne Yapmalıyım?

Elbette göbek eritme için uygulayabileceğiniz pek çok farklı yöntem var; ancak tüm yöntemlerin gerçekten işe yaraması için her şeyden önce istikrarlı ve iradeli olmak şart. Kurallara dilediğiniz kadar uyun; programınızı aksattığınız ya da boşladığınız noktada tüm çabalarınızı çöpe atmış olursunuz, bizden söylemesi. İşte göbek eritmenin en etkili, en sağlıklı ve en faydalı yolları.

1. Bol bol lif kaynağı içeren yiyecekler tüketin.

Çözülebilir lifler, suyu absorbe ederek sindirim sisteminizden geçen yiyeceklerin çok daha yavaş geçmesini sağlayan bir jelimsi yapı oluşturur. Bu jel yapı, size daha fazla tokluk hissi vererek doğal olarak daha az yemek yemenize sebep olur. Bununla birlikte lif kaynağı yiyecekler, göbek yağı ile savaşma konusunda bir numaralı dostunuzdur. Yapılan araştırmalara göre her gün en az 10 gramlık çözülebilir lif tüketimi, 5 yıllık bir periyot içerisinde göbek yağını yüzde 3.7 oranında azaltabiliyor.

2. Trans yağ içeren yiyeceklerden uzak durun.

Doymamış yağa hidrojen basılarak elde edilen trans yağlar, özellikle margarin ve benzeri sürülebilir gıdalarda bulunur ve başta kalp rahatsızlıkları, şişkinlik, insulin dirençsizliği ve abdominal bölgede yağlanma gibi pek çok farklı sağlık sorunlarına zemin oluşturabilir. Göbek eritme yolunda başarıya ulaşmak konusunda kararlıysanız trans yağları kesinlikle hayatınızdan çıkartmanız gerekiyor.

3. Yüksek protein içeren bir diyete konsantre olun.

Göbek Eritme

Biliyorsunuz, anlatmaya gerek yok; protein kilo kontrolündeki en önemli besin değerlerinin başında geliyor. Yüksek protein tüketimi, iştahı azaltan ve tokluk hissini artıran hormonların salgılanmasına yol açarak metabolizmanızı hızlandırır ve kilo verme esnasında kas kütlelerinizi geri kazanmanıza yardımcı olur. Başta et, balık, yumurta, süt ürünleri ve yemişler olmak üzere yüksek protein içeren yiyecek ve içecekleri göbek eritme diyetinizin içerisinde dahil etmeniz şart.

4. Şekerden uzak durun.

Fruktoz barındıran şeker, aşırı derecede tüketildiği zaman ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceği gibi karın bölgesindeki yağlanmanın da en etkili nedenlerinden biri haline gelebilir. Özellikle karaciğer yağlanmasına ve obezite yol açabilecek aşırı şeker tüketimi, elbette göbek eritme yolundaki ilerlemenizin de ister istemez önünü kesecektir. Göbek eritme için diyet yaparken aşırı şekerli meyveler de dahil şekerli yiyeceklerden uzak durmanızda fayda var.

5. Kardiyoya önem verin.

Göbek eritme egzersizleri dendiğinde akla ilk gelen egzersiz türü kardiyo oluyor. Özellikle aerobik gibi fitness programlarını takip ettiğiniz zaman göbek bölgenizde ve karın kaslarınızda ciddi bir değişim görebileceğiniz gibi genel olarak vücudunuzda da bir incelmeye tanık olabileceksiniz. Yapılan araştırmalara göre göbek eritme hareketleri arasında en etkili egzersizler aerobik, eliptik bisiklet, koşu bandı, cycling ve ağırlık çalışmaları olarak belirlenmiş. Bununla birlikte ne kadar sıklıkla ve nasıl bir yoğunlukla egzersiz yaptığınızın da önemi büyük. Bu nedenle herhangi bir spor salonuna yazıldıysanız öncesinde fitness hocanızla konuşmanızda ve özellikle göbek eritme konusuna yoğunlaşmak istediğinizi söylemenizde yarar olabilir.

6. Karbonhidrat tüketimini minimuma indirin.

Başta rafine edilmiş karbonhidrat olmak üzere tüm karbonhidrat tüketiminizi minimize etmek, hem göbek eritme hem kilo verme konusunda alabileceğiniz en etkili önlemlerden bir tanesi. Günde 50 gram ve altı karbonhidrat tüketimine sahip göbek eritme diyetleri, en verimli diyet programları olarak kabul ediliyor.

7. Yemeklik yağ olarak Hindistan cevizi yağı kullanın.

Göbek Eritme

Hindistan cevizi yağı, tüketebileceğiniz en sağlıklı yağların arasında yer alıyor. Hindistan cevizi yağı içerisindeki organik yağ bileşenleri, metabolizmanızı canlandırırken depoladığınız yağ oranlarını da minimuma indirdiği için göbek eritme için ideal bir yağ tercihi olarak biliniyor. Göbek eritmek istiyorsanız yemeklerinizi Hindistan cevizi yağı ile yapmaya başlamanın tam zamanı.

8. Stres seviyenizi azaltın.

Elbette bunu söylemek, uygulayabilmekten çok daha kolay; ancak stresin yağ birikimi ve kilo alımı konularında ciddi bir etken olduğu da tartışılamaz. Stres hormonu olarak bilinen kortisol oluşumunu tetikleyen stres, adrenalin bezlerinizi harekete geçirerek iştahınızın artmasına ve göbek çevresinde yağ birikmesine neden olur. Göbek eritme sürecinizin hızlandırılması için stresinizi tetikleyen etmenlerden uzak durmanız, aksine stres seviyelerinizi optimize edecek, keyifli ve zevkli aktivitelere yoğunlaşmanız tavsiye ediliyor. Elbette günde en az 8 saatlik, düzenli ve kaliteli bir uyku da bu sürecin olmazsa olmazlarından.

Göbek Eritme Hareketleri Nelerdir?

Elbette göbek eritme için yalnızca yediğinize içtiğinize dikkat etmeniz yetmez; karın kaslarınızı çalıştıracak ve aktifleştirecek bir egzersiz programına da ihtiyacınız olacak. Göbek eritmenin yolları arasında elbette göbek eritme hareketleri ve egzersizleri de yer alıyor. İşte o egzersizleri yapabileceğiniz yöntemlerden birkaç tanesi.

Göbek Eritme

Mekik Çekme

Göbek eritme hareketleri deyince elbette akla ilk gelen egzersiz mekik oluyor. Ters mekik, yan mekik, twist mekik ve ayaklı mekik derken pek çok farklı mekik çekme yöntemi ile karnınızın farklı kas gruplarını farklı şekillerde çalıştırmanız ve düzenli çalışmanın sonunda dümdüz bir karna sahip olmanız mümkün. Mekik çekmeyi daha efektif hale getirmek için göbek eritme aleti ya da mekik sehpası kullanmanız da mümkün.

Göbek Eritme

Bisiklet

Doğası gereği bisiklet sürmek, çoğunlukla karın kaslarınızın daima kasılı olduğu bir pozisyon gerektirir. Eğer bisiklet sürmeye elverişli bir ortamda yaşıyorsanız ve her gün düzenli olarak bisiklet sürme imkanınız varsa, göbek eritme egzersizleri için birebir olan bu spora başlamanızda fayda var.

Göbek Eritme

Plank

Özellikle fitness programınıza düzenli olarak dahil edebileceğiniz plank, aslında vücudunuzdaki neredeyse her bir kas grubunu çalıştırmaya yönelik, komplike ve kapsamlı bir harekettir. Plank duruşu esnasında vücut kontrolünüzün çok büyük bir kısmını merkeziniz olan karın kaslarınıza verdiğiniz için düzenli plank yapımında karın bölgenizde oluşturacağı olumlu etkiyi görmemeniz imkansız.

Göbek Eritme

Yürüyüş & Koşu

Bahsi geçen diğer göbek eritme hareketlerine ek olarak yine düzenli aralıklarla hızlı tempo yürüyüş ya da kardiyo amaçlı koşu yaptığınız takdirde elde etmek isteidğiniz sonuçlara çok daha hızlı bir biçimde ulaşmanız mümkün. Bununla birlikte elbette düzenli yürüyüş ve koşu sayesinde genel kilo kaybınıza da katkıda bulunmuş olacaksınız.

Göbek Eritme Sürecinde Başka Nelere Dikkat Etmeliyim?

  • Şekerli içeceklerden uzak durun.
  • Kalori alımınızı ve yaptığınız egzersizi not alın.
  • Her hafta en az 1 kere taze balık tüketin.
  • Probiyotik desteği almayı ihmal etmeyin.
  • Her gün yeşil çay için.
  • Yaşam tarzınızı değiştirmeye ve sağlıklı yaşamayı amacınız haline getirmeye özen gösterin.
  • Günde en az 2 litre su tüketin.

Göbek Eritme

Şimdi göbek eritme hareketlerini yakından tanıma zamanı: Bu yazımıza buyurun!

Önceki YazıSonraki Yazı