Güneydoğu Asya Mağaraları

Güneydoğu Asya Mağaraları

Güneydoğu Asya, ağırlıklı olarak kireçtaşı tepelerinden oluşan yapısı sayesinde pek çok mağaraya ev sahipliği yapıyor. Mağaralardan bazıları ise dünyaca öneme sahip.

Han Son Doong Mağarası, Vietnam

Vietnam’ın Laos sınırına yakın Phong Nha kasabasında bulunan Han Son Doong Mağarası 9km uzunluk, 200 metre genişlik ve 150 metre yüksekliği ile dünyanın en büyük mağarası kabul ediliyor. Öyle ki kendine özgü bir ormanı, yeraltı suları ve hatta plajı bulunuyor. Mağara o kadar büyük ki kendine özgü bir hava sistemi var, mağaranın içinde bulutlara bile rastlanabiliyor. Bu dev mağara ne yazık ki sadece binlerce dolar değerindeki konaklamalı turlarla gezilebiliyor. Bu turların en özel yanı ise mağaranın içinde kamp yapılması.

Puerto Princesa Yeraltı Nehri, Filipinler

Dünyanın Yeni Yedi Harikası’ndan biri olan Puerto Princesa Yeraltı Nehri Palawan Adası’nda yer alıyor. 8 km’lik uzunluğu ile dünyanın kayıkla geçilebilen en uzun yeraltı nehri olması özelliğini taşısa da turistler sadece bir kaç kilometresinde seyahat edebiliyor. Kayıkla seyahatiniz sırasında görebileceğiniz sarkıtlar muazzam. Nehrin ucu ise okyanusa açılıyor.

Phraya Nakhon Mağarası, Tayland

Bangkokluların popüler tatil beldesi Hua Hin’in 40-45 dk uzağındaki Bang Pu kasabasında yer alan Phraya Nakhon Mağarası’na teknelerle veya trekking yaparak ulaşılabiliyor. Mağara iki bölümden oluşuyor. Bu bölümlerden birindeki ufak bir tepecikte bir Budist tapınağı yer alıyor. Yukarıdan süzülen ışıkların tapınak üzerine düşmesi ile bu dünyanın dışından bir görüntü oluşuyor. Sadece mağara değil, mağaraya ulaşmak için geçilen yollar da görsel bir şölen sunuyor.

Konglor Mağarası, Laos

Laos’un klasik turist rotasından biraz uzakta olan Konglor Mağaraları genellikle “Thakhek Loop” adı verilen rotada motor turu yapan turistler tarafından ziyaret ediliyor. Görkemini belli etmeyen ufak bir girişle ulaşılan mağara bir süre sonra 30 metre yüksekliğe ulaşıyor. Tekne ile gezebileceğiniz bu mağaranın uzunluğu ise 7 kilometre. Thakhek Loop’u yapmak için tek başına bir sebep.

Batu Mağaraları, Malezya

Güneydoğu Asya Mağaraları

Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’dan kısa bir tren yolculuğu ile ulaşabileceğiniz Batu Mağaraları Hindular için kutsal bir yer. Girişindeki dev Murugan heykeli ve mağaralara ulaşmak için çıkılması gereken 272 basamak oldukça dikkat çekici. Mağaraların içerisinde ise tapınaklar var. Her yıl Thaipusam kutlamaları sırasında 1,5-2 milyon kişi bu mağaraları ziyaret ediyor.

Jomblang Mağarası, Endonezya

Yogyakarta şehrinde yer alan bu mağaraya 60 metrelik dikey bir inişle varılıyor. Mağaranın en büyük özelliklerinden biri zemininde kendine özgü bir orman olması. Jomblang Mağarası’na sadece sabah erken saatlerde, saat 10:00’a kadar izin veriliyor. Öğlen 11:30-12:00 gibi güneş ışınlarının en kuvvetli olduğu saatte ise mağaranın tepesindeki delikten süzülen güneş ışınları “Heaven’s Light” (Cennet Işığı) olarak da bilinen bir görüntü oluşturuyor.

Pindaya Mağaraları, Myanmar

Kalaw şehri yakınlarında yer alan Pindaya Mağaraları girişinde yer alan dev örümcek heykeli ile dikkat çekiyor. Korkmadan(!) bu heykeli aşıp 700 basamak kadar merdiven çıkarsanız sizi 8000’den fazla Budha figürü ile dolu bir mağara bekliyor. 700 basamak gözünüzü çok korkutmasın, asansör teknolojisini de kullanmayı ihmal etmemişler. Bir efsaneye göre 7 tane prenses bir örümcek tarafından esir alınmış. Bir prens ise bu örümceği öldürüp prensesleri kurtarmış. Mağaranın girişindeki komik dev örümcek işte prensesleri esir alan bu örümceği temsil ediyormuş.

Tham Lot Mağarası, Tayland

Güneydoğu Asya Mağaraları

Tayland’ın hippi kasabası Pai’den 40-50 dk’lık bir yolculukla ulaşabileceğiniz Tham Lot Mağarası sadece rehberler aracılığı ile gezilebiliyor. Rehberlerin tamamı kadın. Giriş ücretini ödedikten sonra rehberiniz sizi karşılayıp bir kayık ve gaz lambası ile sizi mağaranın içide yolculuğa çıkartıyor. Hem nehirde gidiyor hem de ara sıra inip mağaranın önemli yerlerini gezebiliyorsunuz. Binlerce yıllık duvar resimleri ve mezarlık adı verilen tabutların olduğu bölüm oldukça enteresan. Geziniz bittiğinde isterseniz ufak bir trekkingle isterseniz de aynı kayıkla geri dönebiliyorsunuz.

Şimdi de sıra Laos’un parti cenneti Vang Vieng‘i ziyaret etmeye geldi!

Önceki YazıSonraki Yazı