Koh Tao, Tayland

Kah Tao

Koh Tao, Tayland’ın mini mini bir adası. Tam bir dalış cenneti. Güneydoğu Asya’yı gezenlerin hiç akıllarında yokken bile gidip dalış kursu aldıkları, su altı ile tanıştıkları bir yer burası. Hem su altının zenginliği hem de dalış eğitimi konusunda dünyanın en ucuz yerlerinden biri olması Koh Tao’yu dalış camiasında bu kadar ünlü yapmış. Genellikle dalış okulları konaklama dahil paketler sunuyorlar. Hatta su altına aşık olanlar aylarca burada kalıp profesyonel seviyeye de geçiyorlar.

Koh Tao etrafında dalış için en ünlü nokta Hin Bai yani Sail Rock. Öyle ki Tayland Körfezi’nin en iyi dalış noktası olarak kabul ediliyor. Barakuda sürüleri, ton balıkları, dev orfozlar ve balina köpekbalıklarını görmek için uygun bir yer. Tek sorun adadan 2 saat uzakta olması.

Daha ulaşılabilir bir başka dalış noktası ise Chumpon Pinnacle. Deniz altındaki dört tepecikten oluşan bu noktada da benzer balık türlerini görmek mümkün.

Kah Tao

Dalış yapmak istemeyenler ama deniz altını yine de merak edenler için uygun snorkeling turları da yapılıyor. Sadece snorkel yaparak bile köpekbalıkları, kaplumbağalar görmeniz mümkün. Snorkel yapmak için en ünlü yerlerden biri Tayland fotoğraflarında bol bol göreceğiniz üçlü ada Koh Nang Yuan. Üstelik buraya gitmek için tur satın almanıza da gerek yok. Sahildeki uzun kuyruklu teknelere (long tail boat) binerek gidebilirsiniz. Teknelerle gidiş-dönüş anlaşmak gerekiyor. Söylediğiniz saatte belirlediğiniz yere gelip sizi alıyorlar. Sözleşirken herhangi bir fiş vs vermiyorlar, sadece güvene dayalı her şey. Merak etmeyin, herhangi bir sorun yaşanmıyor, mutlaka geliyorlar, adada mahsur kalmıyorsunuz. :)

Koh Nang Yuan’da snorkel yapmak bir harika, su o kadar berrak ki, adeta yok gibi; balıklar ise rengarenk. Bu üçlü adada en güzel fotoğraf çekebileceğiniz yer ise adalardan birinin tepesinde. Buraya ufak bir trekking ile tırmanabiliyorsunuz.

Kah Tao

Dalış, snorkel gibi aksiyonlara girmek istemeyenler için ise Koh Tao’daki Sairee Plajı son derece keyifli bir yer. Palmiye ağaçlarının denize uzandığı, beyaz kumlu, upuzun bir plaj burası. Harika Thai lezzetlerini tadabileceğiniz, denize nazır hindistan cevizinizi yudumlayabileceğiniz pek çok restoran ve bar da bulabilirsiniz bu plajda. Özellikle güneş batışında bir harika oluyor Sairee.

Farklı plajları keşfetmek için ise önerim scooter kiralamanız. Hem adanın gizli saklı yerlerini gezebilir hem de plajdan plaja gidebilirsiniz scooterınızla. Özellikle Haad Thian‘ı (Shark Bay) ihmal etmeyin. Bu plajdaki palmiye ağaçları bir harika! Snorkel yaparken de sizi köpek balıkları bekliyor olacak, ne de olsa adı köpekbalığından geliyor. Korkmayın, zararlı değilller.

Adada trekking olanakları da mevcut. Bir plajdan diğerine trekking yaparak ulaşabilirsiniz. Yürüyüşü sonlandırınca denize girmek gibisi de yok. :) Mango Viewpoint en ünlü tırmanış rotalarından biri. Manzarası da muhteşem. Bir başka güzel manzaralı yer de John Suwan Viewpoint. Bu iki noktaya da çıkış ücretli.

Tayland’ın diğer adalarında olduğu gibi Koh Tao’da da bolca kireçtaşı kayalığı olduğu için burada da kaya tırmanışı yapılabiliyor.

Kah Tao

Koh Tao gençlerin tercih ettiği bir ada olduğu için gece hayatı da son derece renkli. Aynı gecede bardan bara dolaşacağınız Pub Crawl aktiviteleri ise son derece ünlü. Gece bir de Sairee Plajı’nda poi çeviren gençleri izlemek çok keyifli. Son derece yetenekliler, inanılmaz bir şov sergiliyorlar. Bir de ladyboyların kabare şovları yaptıkları mekanlar var. Bu mekanlara gitmek de son derece eğlenceli bir seçenek olabilir.

Şimdi de sıra bir diğer Tayland adası Koh Lanta‘da!

Önceki YazıSonraki Yazı