Koh Lanta, Tayland

Koh Lanta Adası Tayland Gezilecek Yerler

Tayland adaları çılgın parti adalarından balayı adalarına kadar çok çeşitli karakterlere sahip olabiliyor. Andaman Denizi’nde yer alan Koh Lanta ise bu ikisinin ortasında yer alıyor bana göre. Hem eğlenceye doyabileceğiniz çok keyifli mekanlara sahip hem de kalabalıktan biraz uzaklaşıp huzur bulabileceğiniz bir yer. Türkiye’de kış mevsiminin yaşandığı aylarda gitmek için harika bir seçenek. Aralık-Şubat arası en iyi dönem olmak üzere Kasım-Mayıs arasında muson yağmurlarından korkmadan gidebilirsiniz Koh Lanta’ya.

Adanın en popüler konaklama yeri Long Beach adı verilen upuzun kumsal. Bungalowlardan lüks otellere kadar çeşitli fiyat ve kalitede otel bulmak mümkün. Benim önerim ise adanın en popüler yeri olan Long Beach’in kalabalığından biraz uzaklaşıp Kantiang Plajı veya daha ilerisinde kalmak.

Koh Lanta Tayland

Koh Lanta’ya geçişler Krabi’den kalkan feribotla veya minibüsle yapılıyor. Yakın bir zamanda adayı ana karaya bağlayan köprünün inşaatı da tamamlanmış olacak. Koh Lanta’da en büyük sorun ada içi ulaşım. Genel olarak ulaşım tuk tuklarla sağlanıyor ve sıkı pazarlık yapmak gerekiyor. En güzeli eğer kullanmayı biliyorsanız scooter kiralamak. Trafik sakin, nisbeten tehlikesiz. Adanın genelinde gezilecek çok yer var. Güzel manzaralı yollarda scooterla yol alıp farklı plajlarda deniz molası vermek çok eğlenceli.

Koh Lanta’da yapılacak en güzel şey deniz-kum-güneş üçlüsünün tadını çıkartmak ama bunun için farklı alternatifler deneyebilirsiniz.

Örneğin snorkelling turlarına katılabilirsiniz. Tüm gün süren bu turlarda genelde 3-4 tane adaya uğranıyor ve adaların açığında snorkel yapılıyor. Kayıp Balık Nemo filmindeki karakterlerin çoğu ile karşılaşabilirsiniz Koh Lanta sularında. Farklı güzergahlara snorkelling turları var. Önerim Koh Rok adasını kapsayan bir tura katılmanız. Aman güneşin açısının son derece dik olduğunu ve felaket şekilde yakıcı olduğunu unutmayın. Bu turlar güneşten kavrulup kıpkırmızı olmak için son derece uygun ortamlar.

Koh Lanta Tayland

Koh Lanta adasında tüplü dalışlar da son derece iyi. Hin Daeng ve Hin Muang en popüler noktalar. Buralarda balina köpekbalığı veya manta ray görme ihtimaliniz var eğer şanslıysanız. Bu iki dev balığı göremeseniz bile suyun berraklığı ve canlı çeşitliliği son derece tatmin edici.

Adanın plajlarında denize girerken ise mercanlara ve gel-git saatlerine dikkat etmek gerekiyor. Gel-git sırasında sular çekildiğinde bir anda kendinizi mercanların üzerinde bulabilirsiniz. O yüzden suyun en derin olduğu saatlere denk getirip yüzülmeli.

Sular çekilince de dert etmeyin. Kıyıda oturup güneş batışını izlemek son derece keyifli. Üstelik otellerin plaj üzerinde masaj imkanları da oluyor genellikle. Plajda yaptıracağınız Thai masajı üstüne elinizdeki hindistan cevizinin suyunu yudumlarken bir yandan da güneşin batışını izlemek tüm yılın iş stresi ile dolan bedeninizin ve ruhunuzun detoxu için iyi bir fırsat.

Koh Lanta Tayland

Strese birebir gelecek bir seçenek de adanın farklı kısımlarında yer alan yoga merkezlerine gitmek. Malum Tayland yoga yapmak, yoga eğitimi almak ve hatta yoga eğitmenliği sertifikası almak için son derece uygun bir ülke.

Koh Lanta adasının enteresan yerlerinden biri Sang Ga U köyü. Burada deniz çingeneleri denen halk yaşıyor. Hani şu belgesellere konu olan, suya dalarak avlanan, dakikalarca nefesini tutan insanların köyü.

Turistik gezi için gidilebilecek bir başka yer de adanın eski şehir kısmı. Bu alan vaktiyle Koh Lanta’nın merkeziymiş. Ulaşım sadece buraya gelen teknelerle yapılırmış. Şimdilerde ise ufak bir alışveriş caddesi ve sevimli mekanların olduğu bir yer. Motor turu yapıp uğranabilir.

Adanın günümüzdeki merkezi yani Saladan kısmı turistik eşya satan dükkanlar ve güzel restoranlarla dolu. Bir akşamüstü buraya mutlaka uğrayıp leziz yemekler yiyip kafelerde keyif yapın. Ada genelinde plajlardaki barlarda geceleri ateş showları yapılıyor. Thailerin bu konuda ne kadar aşmış olduklarını görebilirsiniz. Why not? adlı bar hem ateş gösterilerinin hem de kokteylinin tadına varabileceğiniz cozy mekanlardan biri.

Koh Lanta Tayland

Son olarak, Koh Lanta adasına gidip de uğramadan dönülmemesi gereken mekanlardan biri de Drunken Sailor adlı bar. Her ne kadar merkezden uzakta, Kantiang Bay tarafında yer alsa da günün her saati adanın değişik yerlerinden gelenlerle dolup taşan bir yer. Yemekleri oldukça leziz. Thai lezzetlerine biraz ara verip Western mutfağını tatmak isteyenler için oldukça iyi bir yer.

Tayland’ın görülmeye değer bir diğer ilginç bölgesi de Pai. Buradan buyurun!

Önceki YazıSonraki Yazı