Gelmiş Geçmiş En İyi Metal Grupları

metal-konser

Metal müzik grupları İngiltere’de doğmuş olabilir; ancak 80’lerde metal müziğin zirve yapması ile birlikte dünyanın her bir yanından efsanevi metal grupları oluşmaya, duyulmaya ve dinlenmeye başladı. 80’lerin sonuna doğru artık kalıcı olacağı anlaşılan metal müzik furyası unutulması imkansız olan metal gruplarını da beraberinde getirdi.

Herkesin müzik zevkine kimse karışamaz; ancak konu heavy metal ve heavy metal grupları olduğunda eğri oturup doğru konuşmak lazım. Öyle metal grupları var ki, metal ve rock müzik sevmeyen dinleyicileri bile öyle ya da böyle kendine çekmeyi başarmış, içinde bulunduğu dönemde müzik dünyasında çığır açmış ve her yaştan, cinsiyetten ve ırktan kitleleri peşinden sürüklemiştir. Müzik sektörünün güvenilir kaynaklarından, istatistiksel araştırmalardan ve her şeyden önemlisi dinleyici geri bildirimlerinden toplanan verileri derleyerek naçizane bir top 10 listesi hazırladık. Karşınızda test edilmiş, onaylanmış, çağımızın gelmiş geçmiş en iyi, en etkileyici ve en progresif metal grupları.

1. Metallica

İsmi bile metal grupları dünyasında ne kadar vurucu olduğunun bir göstergesi aslında: 1981 yılında kurulan Amerikan thrash metal grubu ilk kurulduğunda vokalist James Hetfield, gitarist Dave Mustaine, baterist Lars Ulrich ve basgitarist Ron McGovney’den oluşuyordu. Kendi grup ismini verdikleri ilk albümleri ve “Enter Sandman” isimli hitleri ile metal müzik piyasasına giriş yapan grup, ilk iki albümleri “Kill ‘Em All” ve “Ride The Lightning” ile underground başarı yakaldıktan sonra üçüncü albümleri “Master of Puppets” ile gelmiş geçmiş en başarılı metal albümlerinden birine imza atmış oldular. Albüm, platin satış sertifikası alan ilk thrash metal ünvanını taşıyor.

Metal Grupları Metallica

27 Eylül 1986 yılında baterist Cliff Burton, geçirdiği otobüs kazasında camdan fırlayarak hayatını kaybetti.

1989 yılında ilk müzik videosunu yayınlayan Metallica, klibi 1988 albümünde yer alan ve eleştirmenler tarafından ağır eleştirilere maruz kalan “…And Justice For All” albümünden “One” isimli şarkıya çekildi. Bu albüm aynı zamanda grubun yeni bateristi Jason Newsted’in tanıtılmasına da vesile oldu. Yıllar boyu tartışmaya ve eleştirilere hedef olan albümler çıkartmaya devam eden Metallica’nın dokuzuncu stüdyo albümü “The Black Album”, grubun en çok satan albümü oldu. Albüm içerisinde parçaları ise unutmak mümkün değil: The Unforgiven, Nothing Else Matters, Enter Sandman, Wherever I May Roam ve Sad But True. 2016 yılında son albümü “Hardwired”ı piyasaya süren grup, kapsamlı bir dünya turu yaptıktan sonra dinlenmeye çekilmiş gibi görünüyor.

2. Iron Maiden

Metal Grupları İron Maiden

1975 yılında basgitarist ve şarkı sözü yazarı Steve Harris tarafından kurulan İngiliz metal grubu Iron Maiden, 1983-1989 yılları arasında müzik kariyerinde tavan yaptı demek mümkün. Vokalist Bruce Dickinson, basgitarsit Harris, ana gitarist Dave Murrey, ritim gitaristi Adrian Smith ve baterist Nicko McBrain’den oluşan Iron Maiden, özellikle “The Trooper” ve “The Number of the Beast” parçaları ile metal grupları arasında kendine sağlam bir yer edindi. Toplamda 16 stüdyo albümü piyasaya süren Iron Maiden, 2015 yılı istatistiklerine göre kariyeri boyunca 90 milyonu aşkın albüm satmış.

3. Black Sabbath

MTV’nin bir dönem popüler programı olan The Osbournes’u bilir misiniz? Programın asi ama sevecen babası Ozzy Osbourne, dünyanın gelmiş geçmiş en başarılı metal grupları arasında sayılan Black Sabbath’ın kurucularından. Fazlasıyla karanlık ve iddialı olduğu için ilk albümleri ile eleştirmenler tarafından yerilen grup, albümü sadeleştirdikten ve genel yayına uygun hale getirdikten sonra başarı basamaklarını tırmanmaya başladı. Heavy metalin babası olarak bilinen Black Sabbath, MTV’nin tüm zamanların en iyi metal grubu listesinde birinci, VH1’ın tüm zamanların en iyi 100 hard rock sanatçıları listesinde de ikinci sıraya yerleşti.

Metal Grupları Black Sabbath

Ozzy Osbourne’un grup ile olan gelgitli ilişkisi de bahse değer. 1978 yılında kontrolsüz davranışları, bağımlılık sorunları ve kötü alışkanlıkları yüzünden gruptan kovulan Osbourne, hayatında önemli bir yere sahip olan bu anın onun için bir dönüm noktası olduğundan bahsediyor. Osbourne sonrasında otobiyografi niteliğinde olan “I Am Ozzy” kitabında da geçirdiği o sıkıntılı dönemleri kaleme almış.

Black Sabbath’ın ardından gelen Judas Priest, Iron Maiden ve Metallica gibi heavy metal gruplarına ilham kaynağı olduğunu belirtmekte fayda var.

4. Megadeth

Metal Grupları Megadeth

Los Angeles, California temelli Megadeth, 1983 yılında gitarist Dave Mustaine ve basgitarist David Ellefson tarafından kuruldu; tam da Mustaine Metallica’dan ayrıldıktan sonra. “Symphony of Destruction” ve “Hangar 18” başta olmak üzere pek çok popüler hiti olan Megadeth’in Metallica etkisinde başarılı bir müzik kariyerine sahip olmasına şaşmamalı. Bununla birlikte sıkı Megadeth hayranları grubun Metallica ile kıyaslanmasına fena halde sinirleniyor, belirtmiş olalım.

5. Judas Priest

Yine heavy metalin doğum yeri İngiltere’den kopup gelen, 1969 yılında kurulan Judas Priest, listemizdeki en eski ve en köklü metal grupları arasında. Grubun günümüze kadar 45 milyona yakın albüm sattığı biliniyor.

Metal Grupları Judas Priest

“Breaking The Law” ve “Living After Midnight” gibi unutulmaz hitlere imza atan grubun aynı zamanda heavy metal modasında da bir devrim yarattığını unutmamak lazım. 80’lerin parlak ve metalik modası dönemine büyük etkisi olan grubun S&M temalı deri kıyafetleri, kırbaçları, kelepçeleri ve diğer tahrik edici giyim unsurları belki de en az yaptığı müzik kadar konuşuluyor ve tartışma konusu oluyordu.

1985 yılında iki genç, grubun “Better By You, Better Than Me” şarkısını dinlerken kendilerine vurarak intihar etti. Gençlerden birinin annesi, şarkının sözlerinin intihar etmeye teşvik ettiğini ileri sürerek grubu dava etti ancak davadan herhangi bir sonuç çıkmadı.

6. Slayer

Metal Grupları Slayer

Gelmiş geçmiş en iyi metal grupları listesi yaparken thrash müziğin asi California’lı babalarından bahsetmeden olmaz. 1981 yılında gitaristler Jueff Hanneman ve Kerry King tarafından kurulan grup, 1986 albümleri “Reign in Blood” ile üne ulaştı. Slayer günümüzde Megadeth, Anthrax ve Metallica ile birlikte thrash metalin en iyi dört temsilcisi arasında sayılıyor.

7. Pantera

Glam metal ve groove metal kavramlarını rock dünyasına kazandırma konusunda öncü olan Pantera 1981 yılında kuruldu. Grubun en popüler albümü “Vulgar Display of Power” olurken en bilinen şarkıları arasında “Cowbows From Hell”, “Walk” ve “I’m Broken” var.

Metal Grupları Pantera

2003 yılı itibariyle resmi olarak dağılan grubun gitaristlerinden Dimebag Darrell, grubun dağılmasından yaklaşık bir sene sonra canlı konser verdiği sırada vurularak katledildi. Bu cinayetin John Lennon’un ölümünün 24. yıldönümünde gerçekleşmiş olduğunu da belirtmekte fayda var.

8. Avenged Sevenfold

Avenged Sevenfold’un metal müziğe alternatif rock esintileri katan ilk gruplardan olduğunu belirterek başlayalım. Milenyuma yaklaşırken, 1999 yılında kurulan Avenged Sevenfold, 80-90 kuşağı metal müziğinin son başarılı temsilcilerinden.

Bu zamana kadar grupta en uzun süre kalan üyelerinden biri olan “The Rev” lakaplı baterist Jimmy Sullivan, 2009 yılında hayatını kaybetti. Avenged Sevenfold hayranlarının bateristin anısına en sık kullandığı ifadenin İngilizce’de sonsuzluk anlamına gelen “foREVer” olduğu biliniyor.

Metal Grupları Avenged Sevenfold

Grubun en bilinen ve sevilen parçaları arasında “Afterlife” ve “Nightmare” geliyor. 10 adet albüm yayınlayan grup, günümüzde devasa bir hayran kitlesi olan, en iyi bilinen modern heavy metal grubu olarak biliniyor.

9. Dream Theater

Yine modern ve progresif heavy metal temsilcilerinden biri olan bilinen Dream Theater, 1985 yılında, yani heavy metalin zirve yapmaya başladığı dönemde Amerika’da kuruldu. İlk isimleri aslında “Majesty” olan grup sonradan ortak kararla ismini Dream Theater olarak değiştirdi. Grubun kalıcı üyeleri arasında gitarda John Petrucci, bas gitarda John Myung ve bateride Mike Portnoy var. Grubun zaman içerisinde birden çok klavyecisi ve vokalisti oldu, ancak 1991 yılından itibaren grup vokallerde James LaBrie ile çalışıyor.

Metal Grupları Dream Theater

Grup ilk albümü “When Day and Dreams Unite”ı 1989 yılında çıkarmasına rağmen asıl ün ve başarısına ikinci albümü “Image and Words” ile ulaştı. Dream Theater, metal müzik hayranları ve profesyonel müzik eleştirmenleri tarafından progresif metalin bir numaralı temsilcisi olarak kabul ediliyor.

10. Slipknot

Heavy metalin en güncel ve en aykırı temsilcilerinden olan Slipknot, 1995 yılında ABD’nin Iowa eyaletinde kurulu. Slipknot’un kliplerinde, konserlerinde ve tüm sahnelerinde kullandığı maskeler, en az yaptıkları sert müzik ve yazdıkları iç karartıcı sözler kadar konuşuldu ve konuşulmaya da devam ediyor.

Metal Grupları Slipknot

Toplamda 9 kişiden oluşan grubun orijinal bas gitaristlerinden Paul Gray, 2010 yılında aşırı doz morfin alarak hayatını kaybetti. Ardından 2013 yılında baterist Joey Jordison, aynı şekilde aşırı doz uyuşturucu kullanımı yüzden gruptan çıkartıldı. “Duality” ve “Wait and Bleed” şarkılarıyla zirve yapan Slipknot grubunun hayranları, grubu “güçlü, öfkeli ve zeki” olarak tanımlıyor.

Metal müziğin pek çok farklı türü var. Detayları bu yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Önceki YazıSonraki Yazı