Flüt Nasıl Çalınır?

Flüt Nasıl Çalınır

Flüt çalmak, pek çoğumuzun okul çağlarında muhakkak yapmış olduğu bir eylem. Ama eminiz ki okul sıralarında başarıyla çalmış olduğunyuz flütün şu an nasıl tutulduğunu bile unuttunuz. Eğer siz de bir müzik aletini başarılı bir şekilde çalabilmek istiyorsanız o müzik aleti neden flüt olmasın ki? Flüt, uygun fiyatlı oluşuyla hem alım kolaylığı sunan hem de her yaştan insanın çalabilmesine uygun olan bir müzik aletidir. İster öğrendiklerinizi çocuğunuza aktarabilir isterseniz de kendi flüt çalma bilginizi bir adım ileriye taşıyabilirsiniz. Flüt nasıl çalınır diye merak edenleri daha fazla meraklandırmayalım ve hemen flüt çalmanın inceliklerine hep birlikte bakalım.

Flüt Çalmanın Aşamaları Nelerdir?

Flüt Nasıl Çalınır Flüt Nasıl Tutulur

Her müzik aletini öğrenmenin farklı aşamaları bulunmaktadır. Flüt çalmayı öğrenmenin aşamaları ise; flüt tutuşu, duruş ve üfleme tekniğidir. Flüt çalmayı öğrenirken bu aşamaları doğru yerine getirmek son derece önemlidir. Çünkü yanlış öğrenilen ve yanlış uygulanan alışkanlıkların ilerleyen dönemlerde değiştirilmesi çok daha zor olacaktır.

Flüt nasıl çalınır sorusundan önce “flüt nasıl tutulur?”sorusunun yanıtını bulmamız gerekir. Flüt çalmayı kolay bir şekilde öğrenebilmek için öncelikle flütü rahat bir pozisyonda tutmanız gerekir. Flüt tutarken ellerinizi ve bedeniniz kasmamanız tamamiyle kendinizi rahat bırakmanız oldukça önemli.

Flüt çalmak için ilk olarak sırtınızı düz kullanarak rahat bir şekilde oturun flütün doğru çalıştığından emin olmak için birkaç derin nefes alın. Gelelim flüt tutmanın detaylarına… Öncelikle elleriniz tutuş sırasında olabildiğine rahat olmalıdır. Nota geçişlerinde de parmaklarınızı çok fazla açmamanız gerekir. Eğer parmaklarınızı çok fazla açarsanız kapanması zor olacağından istenmeyen seslerin çıkması ya da ritmi kaçırma gibi durumlar söz konusu olabilir.

Flüt Notaları Yerleri

Elinizi flütün üstüne yerleştirmeye gelince… İlk olarak üç parmağınızı üst üç deliğe yerleştirin. Bilindiği gibi flütün arka kısmında tek bir delik bulunur. Bu deliği mutlaka kapatmalısınız. İlk üç parmağınızı yerleştirdikten ve arkadaki deliği de kapattıktan sonra diğer bütün parmaklarınızı da flütün üstüne yerleştirebilirsiniz.

Doğru bir şekilde ellerinizi flütün üstüne yerleştirdikten sonra üfleme kısmına geçebilirsiniz. Üfleme esnasında dil vurulmalıdır. Her nota için dişler ve damak arasına dil vuruşu yapmanız gerekir. Üfleyişin doğru olması ise tamamen diyaframa bağldır. Bu yüzden flüt çalmaya başlamadan önce diyafram çalışması yapmanız faydalı olacaktır. Diyafram egzersizleri ile ilgili videolar izleyerek diyaframınızı çalıştırabilirsiniz.

Flüt Notaları

Flüt Nasıl Çalınır Flüt Notaları

Flüt nasıl çalınır sorusunun kilit yanıtlarından biri de notaları bilmekten geçmektedir. Bilindiği gibi müzikte toplam 7 tane nota bulunur. Bunlar; do, re, mi, fa, sol, la, si’dir. Kalından inceye doğru notalar; do-re-mi-fa-sol-la-si-ince do iken; inceden kalına doğru notalar; ince do-si-la-sol-fa-mi-re-do şeklindedir. Öncelikle bu notaları ezberlemeniz gerekir. Flütte her notanın tutuşu farklıdır. Gelin flüt notaları flütte nasıl çalınıyor hep birlikte bakalım:

Si: Arka delik ve önden birinci delik kapanır.

İnce do: Arka delik ve önden sadece ikinci kapanır.

İnce re: Sadece önden ikinci delik kapanır.

La: Arkadaki delik, önden birinci delik ve ikinci delik kapanır.

Sol: Arkadaki delik ve önden ilk üç delik kapanır.

Fa: Arkadaki delik ve önden ilk dört delik kapanır.

Mi: Arkadaki delik ve önden ilk beş delik kapanır.

Re: Arkadaki delik ve önden ilk 6 delik kapanır.

Do: Tüm delikler kapanır.

Si bemol: Arkadaki delik ve önden birinci, üçüncü ve dördüncü delikler kapanır.

Notaların aralıkları tam ve yarım olarak farklıdır. Nota aralıkları şu şekildedir: do-re arası tam, re-mi arası tam, mi-fa arası yarım (mi), fa-sol arası tam, sol-la arası tam, la-si arası tam, si-do arası yarım (si).

Blok Flüt ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

Flüt Nasıl Çalınır Blokflüt

  • Blok flüt, 8 deliğe sahip üflemeli bir çalgı türüdür. Flütü çalmak için çalınacak nota açık diğerleri kapalı olmalıdır.
  • Blok flüt; sesi son derece hoş ve çalması oldukça keyifli bir müzik aletidir. Eğer blok flüt ile sevdiğiniz şarkıları çalabilmek ve bu alanda başarı elde edebilmek istiyorsanız öncelikle nota bilgisine sahip olmanız gerekir. Bundan sonraki aşama ise eğitilmiş bir diyaframdır.
  • Bildiğiniz gibi flüt bir üflemeli çalgıdır. Nefesli çalgılar olarak da bilinen üflemeli çalgılar, içindeki havanın titreşmesiyle sesin oluştuğu çalgılardır. Flüte üflerken unutmamanız gereken en önemli nokta karın kaslarınızın sıkı olması gerektiğidir. Çünkü eğer karın kaslarınız sıkı olursa nefesinizin basıncını ayarlayabilirsiniz.
  • Blok flüt her zaman sol el üstte sağ el altta olacak şekilde tutulur.
  • Sol elin serçe parmağı delik kapatmaz.
  • Her delik muhakkak kendi parmağıyla kapatılır.
  • İnce notalar “tü” kalın notalar ise “du” hecesiyle ve kontrollü bir şekilde üflenir.

Flüt Satın Alma

Müzik aleti seçimi yapmak ve satın almak aşamalarında en zahmetsizi blok flüttür. Beğenilen alanında iyi bir markanın (Yamaha, Nuvo gibi) flütünü satın alarak flüt çalma çalışmalarına başlayabilirsiniz. Flüt fiyatları genel olarak alım kolaylığı sağladığından öyle büyük bütçelere de ihtiyacınız yoktur. Blokflütte kendinizi geliştirdikten sonra dilerseniz yan flüt çalmaya da başlayabilirsiniz. Zira iyi bir yan flütçü olabilmenin püf noktası blokflütteki başarıda saklıdır. Eğer hemen bir blokflüt sipariş etmek isterseniz Blok Flüt kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Evde kendi kendinize öğrenebileceğiniz diğer müzik aletlerini de öğrenmek isterseniz bu yazımıza göz atabilirsiniz.

Önceki YazıSonraki Yazı