Müzik Aletleri: Evde Kendi Kendinize Öğrenebileceğiniz Aletler

Müzik Aletleri

Bir müzik aleti çalmak, müzik yoluyla kendinizi ifade etmenin yollarını bulabilmek, müziğin keyifli kollarına kendinizi bırakmak içinizde hep bir ukde olarak kalmış olabilir. Belki bir gençlik hevesini zamanında gerçekleştiremediğiniz için hep derin bir istek, bir müzik aleti çalanlara karşı ince bir imrenme hissediyorsunuzdur. Boş vaktiniz olmadığından ya da birtakım başka sebeplerden bir müzik kursuna gidip de enstrüman çalmayı öğrenemiyorum diye üzülmeyin. “Ben yapamam” cümlesiyle kendinizi ikna etmekten vazgeçip, bir müzik aletini kendi kendinize öğrenmeyi deneyebilirsiniz. Bu yazımızda, size evde az bir çabayla öğrenebileceğiniz müzik aletlerinden bazılarını derledik. Umuyoruz ki bu müzik aletleri içinden sevdiğiniz en az bir tanesini seçer ve evde müzik çalışmalarınıza artık ertelemeden başlayabilirsiniz.

Marakas

Müzik Aletleri Marakas

Eğer Latin Amerika ve Afrika müziklerine meraklıysanız ve arkadan gelen şıkır şıkır ritmlerin hangi müzik aleti sayesinde var olduğunu düşünüyorsanız, söyleyelim: marakas. Marakas, kıpır kıpır müziklerin vazgeçilmez sesi olarak kendi kendine çalması en kolay müzik aletlerinden biridir. Evde kendiniz bile bir marakas yapabilirsiniz. Dilerseniz enstrüman satışı yapan bir müzik markete giderek ya da online siparişle kendinize tahta ya da bambudan yapılmış bir marakas edinebilirsiniz.

Tef

Müzik Aletleri TefDef olarak da bilinen tef, ülkemizde en çok kına gecelerinde karşımıza çıkan zilli, daire şeklindeki müzik aletine verilen addır. Daha çok Doğu’ya ait müziklerde kullanılan tef, günümüzde caz ve blues gibi modern yorumlarda da kullanılır. Dolayısıyla tef çalmanız demek aslında yaratıcılığınıza bağlı olarak bütün müzik türleriyle ilişki içinde olmanız demektir. Evde ritimlerini kolayca öğrenebileceğiniz tef de tercih edebileceğiniz enstrümanlardan biri.

Bendir

Müzik Aletleri BendirBendir, hem klasik Türk müziğinde hem de Anadolu’da yüzyıllardır icra edilen türkülerde kullanılan vurmalı bir çalgıdır. Eğer etnik müziğe ilgiliyseniz, bendir diye bir müzik aletinin varlığından zaten haberdarsınızdır. Kendi kendinize hobi olarak öğrenebileceğiniz bir müzik aleti olan bendir günümüzde de oldukça popülerdir. Online videolardan öğrenebileceğiniz bendir çalmak, zevkli bir hobi olarak tercih edilebilir.

Darbuka

Müzik Aletleri Darbuka

Vurmalı çalgılardan devam ediyoruz. Darbuka da Türkiye’nin müzik kültüründe oldukça yaygın olarak kullanılan müzik aletlerinden biri. En kıpır kıpırı, yerinde duramayan 9/8’lik ritimdir ve akıcı bir biçimde çalması az bir çabayla ve pratikle aslında oldukça kolaydır. Hazır başlamışken pek çok başka ritim de öğrenerek kendinizi geliştirebilirsiniz. Darbukayı sadece etnik müzikte değil, pek çok modern sound içinde de kullanabilirsiniz ki bu sentezler de son dönemde pek popülerdir. Darbuka ritimlerini de online videolar sayesinde günlük düzenli pratiğinizi aksatmadan evde kendi kendinize öğrenebilir, yaratıcılığınızı konuşturabilirsiniz.

Melodika

Müzik Aletleri MelodikaMelodika en hoş müzik aletlerinden biridir ve yeni başlayanlar için melodika çalmak gerçekten de zevkli bir hobidir. Melodika hem üflemeli hem de tuşlu bir müzik aletidir. Bir yandan üflerken bir yandan da tuşlarına basmanız gereken melodika da internetten izleyebileceğiniz videolardan kendi kendinize öğrenebileceğiniz müzik aletleri arasındadır. Ayrıca, melodika öğrenmek üzerine yazılmış kitaplardan edinerek öğrenme sürecinizi daha profesyonel hale getirebilirsiniz. Hem yetişkinler hem de çocuklar için öğrenmesi keyifli ve kolay olan melodika ile yetenekli ve yaratıcı yanınız ortaya çıkacak.

Müzik Aletleri Bonusu: Mızıka

Müzik Aletleri Mızıka

Üflemeli çalgılardan biri olan mızıka da –ya da bilinen diğer adıyla armonika- evde kendi kendinize öğrenebileceğiniz ve hobi olarak çalabileceğiniz müzik aletlerinden biri. Evde mızıka çalmayı öğrenmek, doğru tekniği bulmak ve bunun sonucunda da mızıkadan doğru sesi çıkarmak aslında o kadar da zor değil. Doğru kaynaklarla ve istek ve pratik yapmadaki kararlılığınızla kendi kendinize mızıka çalmayı öğrenmek de aslında zor değil.

Siz hangi müzik aletlerini çalmak isterdiniz? Kendi kendinize öğrendiğiniz bir müzik aleti var mı? Yorumlar bölümünden deneyimlerinizi bizimle paylaşın.

Caz sevenler ve caza yeni başlayanlar için hazırladığımız “Gelmiş Geçmiş En İyi Caz Sanatçıları” yazımıza göz atmayı unutmayın!

Önceki YazıSonraki Yazı