Teknolojik Gelişmeler: 2017

Teknolojik Gelişmeler

2017’nin ilk yarısı teknoloji açısından heyecanlı olmuştu ve biz de teknoloji dünyasının nabzını tutmuştuk. Büyük şirketler elbette boş durmuyor ve yepyeni teknoloji haberleri gelmeye devam ediyor. 2017’nin ikinci yarısında bizi bekleyen teknolojik gelişmeler nedir, birlikte bakalım.

İlk Haberler Apple’dan: Yepyeni Teknolojik Gelişmeler

Teknolojik gelişmeler ile ilgili haberleri takip ederken Apple’dan en az bir iki haber duymaya alışmışızdır. Şirketin başarılı ürünleri yadsınamazsa da bu haberler genelde güldür güldür değil damla damla gelişmeler olur. Bu sefer Apple’dan yeni bir ürün, yeni bir güncelleme, ürün sürüm haberleri var.

HomePod

Teknolojik Gelişmeler Homepod

iOS 10 güncellemesi yapanlar telefonda otomatik olarak yüklenmiş Home uygulamasıyla karşılaşmıştı. Bu hamleden Apple’ın IoT (Internet of Things, Nesnelerin İnterneti) teknolojisi için çalışmalar yürüttüğünü anlamıştık. Daha dumanı üstünde WWDC 2017’de Apple CEO’su Tim Cook Apple’ın Amazon Alexa ve Google Home’a rakip olacak akıllı hoparlörü HomePod’u tanıttı.

HomePod, Apple’ın web sitesinde “evinizin yeni sesi” olarak lanse ediliyor. Bu teknoloji harikası kuvvetli hoparlör mükemmel ses kalitesi, nerede ne çalarsanız çalın uyum sağlaması ve Apple Music’le birlikte kullanılabilmesi gibi özellikler taşıyor. Bu kadarının IoT teknolojisiyle pek alakası yok gibi dursa da bütün bunları Siri’yle doğal ses etkileşimi sayesinde yapabiliyorsunuz.

HomePod, teknolojisi açısından olmasa da tasarımı açısından epey espri konusu oldu. Birçok kişi tuvalet kağıdına benzetmiş ama bizce siyahı da beyazı da muntazam birer yün yumağına benziyor.

iOS11 ve Files

iOS11 güncellemesinde Files’tan bahsedildiğinde Android kullanıcıları için için güldü çünkü bu aslında Android’in ta tuşlu telefon zamanından beri olan bir teknoloji. Files, telefonunuza, bilgisayarınıza ve tabletinize indirdiğiniz dosyaları görebilmenizi ve yönetebilmenizi sağlayacak.

Teknolojik gelişmeler iyi hoş ama bazen kullanıcılar için avantajlı olmayan güncellemeler kullanıcıların canını sıkabiliyor. iOS10 ve onun devamı olan güncellemelerde kullanıcıların en büyük sıkıntısı olan şarjın hızla bitmesi sorununa iOS11’de çözüm bulunacak mı göreceğiz.

iPhone 8

Teknolojik Gelişmeler iPhone 8

Bir Apple klasiği olarak Eylül ayında yine yeni iPhone modeli ile tanışacağız. iPhone 8 hakkında şimdiden birçok iddia çıktı. En yaygın iddia şu. iPhone 8’de Home tuşuna tamamen veda edilecek ve ekran biraz daha büyüyecek. Fiyatının iPhone 7’den pahalı olacağını tahmin etmek de zor değil.

Yeni iMac Pro

Yeni iMac Pro’nun özellikle tasarımcılar için güzel sürprizler barındıracağına şüphe yok ama Amerika’daki 5000 dolarlık fiyat Türkiye’de ne olur bilemiyoruz.

Elon Musk da Boş Durmuyor: The Boring Company

Teknolojik Gelişmeler Boring Company

Eski teknolojileri geliştirip yeni teknolojiler üretmeyi kendine hayat felsefesi olarak seçen Elon Musk Tesla, SpaceX derken yeni bir şirket daha kurduğunu duyurdu. Bu altyapı ve tünel şirketi trafiği şehrin altına vererek hem arabaların daha hızlı gitmesini hem de yayalara daha fazla alan kalmasını amaçlıyor.

Aslında şirket 2016 sonunda kurulmuş ve 2017’nin Şubat ayında çalışmalara başlamış. Elon Musk en son Mayıs ayında rotanın da belirlendiğini haber verdi. 2017’nin ikinci yarısında bu teknolojinin sonuçlarını muhtemelen göreceğiz.

Dünyayı Değiştirebilecek Bir Teknoloji: Tesla’dan “Güneş Çatısı”

Teknolojik Gelişmeler Tesla

2017’nin ikinci yarısında üretime başlanacağı söylenin bu son teknoloji Tesla ürün, adı üstünde bir çatı veya daha açık olursak sacdan kiremitler. Yani bunlar güneş enerjisini toplamanızı sağlamakla kalmıyor, normal bir çatı görünümüyle göz yormuyor.

Microsoft Apple’a Karşı: Microsoft Surface Book 2 ve Microsoft Surface Pro

Teknolojik ürünler, özellikle de bilgisayar yarışında Microsoft atılımlara çoktan başladı. 2017’de ve özellikle 2017’nin ikinci yarısında Mikrosoft’un ilk dizüstü bilgisayarı Surface Book ve diğer dizüstü bilgisayarı Microsoft Surface Pro için teknolojik güncelleme haberleri bekliyoruz açıkçası.

Xbox Project Scorpio

Teknolojik Gelişmeler Xbox

Microsoft, Playstation rakibi teknolojik ürünü Xbox’ı iyice güçlendirmeyi düşünüyor. Şirket üstünde çalıştığı Project Scorpio’yu muhtemelen 2017’nin sonbaharında piyasaya sürecek. 4K TV’ler için tasarlanan Project Scorpio ile Xbox One iyice güçlenecek ve Oculus Rift gibi VR setleriyle kullanılabilecek.

Bu teknolojik gelişmeler sizi heyecanlandı mı? Yorumlarınızı bekliyoruz!

20. yıla özel yeniliklerle gelen Age of Empires Definitive hakkındaki yazımızı mutlaka okumalısınız!

Önceki YazıSonraki Yazı