Paris ile İlgili Bilmedikleriniz

Aşıklar Şehir Paris Hakkında Bilmedikleriniz

Âşıklar şehri veya ışıklar şehri Paris dünyanın en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri olma unvanını elinden asla bırakmıyor. Paris hakkında birçok şey yazılıp çizildi. Siz de muhtemelen Paris hakkında birçok şey duydunuz. Ama Paris keşfedilmeyi bekleyen sürprizlerle dolu ve hepsi bu listede.

Paris Les İnvalides Altın Kubbesi

Les Invalides’in Altın Kubbesi

Paris şehrindeki Les Invalides, diğer adıyla Hôtel national des Invalides, Fransa’nın askeri tarihinden kalma bir anıttır. Yapımına 1670 yılında başlanmıştır. Paris gezilecek yerler arasında olan bu binanın altın kubbesi Fransız Devrimi’nin 200. yılında 12,65 kg altın varak kullanılarak tekrar eski ışıltılı haline döndürülmüş. Şu an Paris şehrinde ışıldamaya devam ediyor.

Place de la Concorde Dikilitaşı’nın Büyük Saati

Place de la Concorde Paris şehrinin en büyük ve önemli meydanlarından biri. Bu meydanda bulunan Luksor dikilitaşı adından anlaşılacağı üzere Mısır’dan getirilmiştir ve üstünde hiyeroglifler vardır. Fakat bunun Paris şehrinin en eski anıtı olduğunu ve (Paris saati değil) uluslararası saati gösteren bir güneş saati olduğunu pek bilen yoktur.

Paris Place de Concorde
Paris Pont Neuf

Eski Pont Neuf Köprüsü

Paris şehrinin ünlü köprülerinden biri olan Pont Neuf “Yeni Köprü” anlamına gelir ama şehirdeki en eski köprüdür. Bu, Paris için ilklerin de köprüsü. Paris şehrinde kaldırım ve trafiği ayıran ilk yoldur ve üstünde bina olmadan inşa edilen ilk köprüdür.

Kilisesi Olmayan Bir Çan Kulesi

Normalde kiliselerin çan kuleleri olur ama Paris şehri bir istisnaya ev sahipliği yapıyor. Aslında Saint Jacques Kulesi de bir zamanlar Saint Jacques de la Boucherie Kilisesi’nin bir parçasıymış. 16. Yüzyılda Gotik tarzda üretilen bu kule Paris şehrine gelen hacılar için İspanya’yadaki Santiago de Compostela’ya doğru giden yolda başlangıç noktasıymış. 1802’de kilise parçalarına ayrılmış ama kulenin korunmasına karar verilmiş.

Paris Tour Saint Jaques
Paris Conciergerie Saat Kulesi

Eski Bir Hapishane: Conciergerie Saat Kulesi

Conciergerie Paris eski şehri olan Île de la Cité’nin batısında bulunan eski bir hapishane ama günümüzde mahkemeler için kullanılıyor. Bu binada 1370 yılında yapılmış renkli bir saat bulunuyor. Tour de l’Horloge (Kule Saati) Paris şehrinin ilk umumi saati.

Square du Vert-Galant’ta Kralın Ünü

Pont Neuf köprüsünün basamaklarından inince Île de la Cité’nin batı ucunda Square du Vert-Galant adlı bir yeşil alan var. Buranın adı, Kral IV. Henri’ye verilen bir lakaptan geliyor. Kral ileri yaşına rağmen buralarda çapkınlık yaparmış.

Paris Square du Vert
Paris Özgürlük Heykeli

Özgürlük Heykeli’nin Ateşi

Paris New York Caddesi’nin başındaki meydanın güney tarafında New York’taki Özgürlük Heykeli’nin tutuğu ateşle aynı boyutta bir ateş bulunur. Bu, International Herald Tribune’un 100. yıl dönümü için Paris şehrine verilmiş bir hediyedir. Leydi Diana’nın arabası da bu alevin altından geçen tünelde kaza yapmıştır ve alevin önünde onun adına çiçekler bulunur.

Şehit Tepesi Montmartre’ın Gizemi

Roma zamanında Montmartre tepesinde Mars ve Merkür’e adanmış iki tapınak bulunurdu. Antik zamanlardan sonra, MS 2. yüzyılda Lutetia’nın ilk psikoposu olan Aziz Denis’in başı kesilince burasının adı Şehit Tepesi oldu. Efsaneye göre Aziz Deniz kesik başını alıp bugün Saint-Denis Bazilikası denen yere yürümüş.

Paris Montmarte
Paris Eyfel Kulesi

Eiffel Kulesi İstatistikleri

Paris şehrinin sembollerinden olan Eiffel Kulesi yaklaşık 7 bin ton ağırlığındadır ve her yedi yılda bir 50 ton boyayla boyanır. 1999 yılındaki 240 km/s hızındaki fırtınada kule 13 cm sallanmış ama bu varyasyon Gustave Eiffel tarafından maksimum 70 cm olarak zaten hesaplanmış. 1976 yılındaki sıcak hava dalgasında 18 cm’lik kayma ise Paris şehrinin sembolü için bir rekor.

Paris Şehrinde Yarı Ahşap Evler

Paris şehrinde birçok ahşap ev var ama yarı ahşap evler ender. Orta Çağ’dan kalma bu evlerden Paris şehrinde sadece birkaç tane var ve iki tanesi Marais’teki Rue François Miron’da görülebilir. Bu evlerin tarihi 15. yüzyıla kadar uzanıyor ve 1970’lerde büyük ölçüde restore edilmişler.

Paris Ahşap Evler
Paris Notre Dame Katedrali Çanı

Notre Dame Katedrali’nin Çanı

Paris eski şehrinde bulunan Notre Dame Katedrali, aynı zamanda Notre Dame’ın Kamburu’nun da baş mekânı. Hatta Quasimodo buranın zangocudur. Paris manzarası dışında kilisenin en ilginç unsuru da bu çan. 13 ton ağırlığında ve adı Emmanuel.

Şimdi de aşıklar şehriden Çizme’ye uzanma zamanı!

Önceki YazıSonraki Yazı