Kirpik Bakımı

Kirpik Uzatma

Kişisel bakımımızda öncelikle genel hatlara odaklanırız. Cilt bakımı genel bir hattır örneğin. Saç bakımı da öyle. Ancak güzellik ve bakıma bir bütün olarak özen gösterildiğinde kayda değer bir fark yaratırsınız. Kirpik bakımı ve kirpik uzatma ayrıntı gibi görünse de, yüzünüzü ortaya çıkaran, gözlerinizi belirginleştiren, muhteşem makyaj için en temel noktalardan biri olan kirpik için elzem bir uygulamadır. Bu yazımızda, yüzünüzün ve güzelliğinizin en önemli unsurlarından biri olan kirpikler için kirpik bakımı önerilerini yazdık.

Bir Bakım Ritüeli: Kirpiklerinizi Nemlendirin!

Kirpik Uzatma Nemlendirme

Pek azımız doğuştan mükemmel kirpikler ile ödüllendirilmiştir. Doğru kirpik bakımı ile mükemmele yakın kirpiklere ulaşmanız ise mümkün. Bunun birinci adımı ise nemlendirme mevzusunu ciddiye almak. Kirpik bakımı vazelin ile özdeşleştirilmiş gibi adeta. Vazelinin kirpikler üzerindeki olağanüstü etkisini duymayan kalmamıştır. Vazelin ile kirpik uzatmanın yanı sıra kusursuz bir bakım da gerçekleştirmiş olursunuz. Badem yağı ise kirpik bakımı için kullanabileceğiniz nemlendirici doğal yağlar arasında. Kirpik bakım yağı çeşitleri de bu aşamada yardımınıza koşacaktır.

Kirpik Bakımının Olmazsa Olmazı: Hindistan Cevizi Yağı!

Kirpik Uzatma Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağının faydalarından daha önce bahsetmiştik (söz konusu yazı için buraya tıklayabilirsiniz). Hindistan cevizi yağı aynı zamanda kirpik bakımı için kullanabileceğiniz kaş kirpik bakım yağı olarak da işlev görüyor. Hindistan cevizi yağının kirpik üzerinde renk koyulaştırıcı ve besleyici bir etkisi olduğu dillere destan oldu. Özellikle açık renk kirpikleriniz varsa, kirpiklerinize günde 1-2 kez uygulayacağınız Hindistan cevizi yağı,  sonuçtan memnun olmanızı sağlayacaktır.

Kullanılan Ürün Önemli: Doğru Makyaj Temizleyiciler!

Kirpik Uzatma Makyaj Temizleyici

Göz makyajınızı temizlerken kirpik bakımı için destekleyici özellikleri olan özel olarak geliştirilmiş ürünleri kullanmalısınız. Takma kirpik nedeniyle yıpranan ya da güçsüzleşen kirpikleriniz varsa, özellikle dikkat etmeniz gereken kullandığınız temizleyici ürünlerdir. Aynı zamanda, temizleme aşaması da kirpik bakımı dahilinde sayıldığından, kirpik üzerinde çok sert olmadan, nazikçe makyajınızı temizlemelisiniz.

Takviye Ürün Kullanın: Kirpik Serumu!

Kirpik Uzatma Serum

Kim uzun ve gür kirpik hayalleri kurmuyor ki? Kirpik serumu işte tam da bu işe yarıyor. Günden güne yeni formüllerle geliştirilen kirpik serumu çeşitleri, kirpik uzatma ve kirpik bakımı için olmazsa olmaz ürünler arasında. Seyrek, açık renk, kısa kirpikleriniz varsa, kirpik bakımı rutininize kirpik serumunu da eklemelisiniz. Kirpik diplerinize nazikçe yedirerek uygulayacağınız kirpik serumu, aynı zamanda takma kirpik gibi nedenlerle yıpranmış kirpikleri de güçlendiriyor.

Hacimli Kirpik İsteyenlere: Kirpik Kıvırıcı 

Kirpik Uzatma Kirpik Kıvırıcı

Kirpik kıvırıcı kullanımı kıvrık ve çekici kirpikler için sıklıkla başvurulan bir yöntem. Kirpik kıvırıcı kullanmadan önce kirpiklerinizi temizlemeniz önemli. Kirpik kıvırıcıyı 5 saniye kadar kirpiklerinizin üzerinde tutmalısınız, fazlası zararlı olacaktır. Aynı zamanda, kirpik kıvırıcınızı 2-3 ayda bir değiştirmeniz, kirpik bakımı rutininizin için önem arz ediyor; böylece enfeksiyon gibi olumsuzlukları en aza indirebilirsiniz.

En Az Maskara Kadar Önemli: Maskara Bazı

Kirpik Uzatma Maskara Bazı

Düzenli olarak göz makyajı yapan biriyseniz, kirpiklerinize uyguladığınız maskara seçimine her zamankinden daha fazla özen göstererek kirpiklerinize iyilik yapmış olursunuz. Daha önemlisi, bazı maskaralar kirpiklerinizi kurutur; ne yapsanız bunu engelleyemezsiniz. Ta ki maskara bazı kullanmaya başlayana dek. Hem kirpikleriniz için daha dolgun bir görünüm hem de maskaranın kirpiklere olası zararlarını azaltmak için maskara uygulamasından önce süreceğiniz maskara bazları sayesinde kirpik bakımı ile makyajı birleştirebilirsiniz. Ayrıca maskara bazı uygulamak daha uzun ve dolgun kirpiklere sahip olmanızı da sağlar.

Kirpik Uzatma Zaman Alır Diyenler: Takma Kirpik?

Kirpik Uzatma Takma Kirpik

Kirpik bakımı konusunda uzmanların tavsiyesi takma kirpik kullanımını en aza indirmeniz yönünde. Takma kirpik kullanımının bakışlarınıza daha dramatik, daha çarpıcı bir görüntü verdiğini biliyoruz ancak yapıştırıcılar çoğu zaman kirpiklerinize yarardan çok zarar verir. Bu nedenle, önerilen, takma kirpik kullanımını yalnızca çok özel günlere/gecelere ertelemenizdir. Kirpik uzatmak için bakım yapmak size geç ama kalıcı ve doğal bir sonuç verir. Bu yüzden çok mecbur kalmadıkça takma kirpik kullanmamanızı öneririz.

Sizin kirpik bakımı rutininiz nasıl? Hangi ürünleri ve yöntemleri kullanıyorsunuz? Yorumlarda buluşalım!

Kişisel Bakımda Kullanabileceğiniz 11 Organik Marka yazımız sayesinde içinize sinmeyen ürünlerden kurtulabilirsiniz!

Önceki YazıSonraki Yazı