En Çok Tercih Edilen Parfüm Markaları

parfüm markaları

Parfüm, kokusuyla hafızalara kazınmak isteyenler için en önemli kozmetik ürünlerden biri. Aslında bir aksesuar olarak da nitelendirilebilecek parfüm, hem günlük hayatta hem de özel günlerde tarzınızı yansıtmanıza ve daha iyi hissetmenize de yardımcı oluyor. Cesaret, güven, koruma ve rahatlık hisleri veren parfümler, sosyal ortamlara girdikçe kişilerin imza kokusu haline geliyor. Egzotik bitkilerden, çiçeklerden ve meyvelerden oluşan parfümler, odunsu kokular, baharat notaları, şekerli parfümler ve daha fazlası, herkesin beğeni ve zevklerine hitap edebiliyor. Yoğun kokular, gündelik aromalar ve özel günler için özel parfümler ile kendi imza kokunuza sahip olabilirsiniz.

parfüm markaları

Parfüm Çeşitleri Nelerdir?

Parfümler, hem farklı notalarına hem de yoğunluk ve konsantrasyonlarına göre birbirinden ayrılıyor. Konsantrasyonları açısından parfümler, hafiflik ve yoğunluğu bu sayede kullanıcılara sunuyor. Konsantrasyonlarına göre parfüm çeşitleri şu şekilde sınıflandırılıyor:

  • Cologne: Cologne parfümlerin konsantrasyon oranı yüzde 6 ile 8 arası olarak biliniyor. Güçlü bir etki yaratmaması yönüyle günlük kullanım için oldukça uygun olan Cologne, gün içerisinde sık sık uygulamak için de ideal seçenekler arasında.
  • Eau De Toilette: Konsantrasyon oranı yüzde 12-15 arasında olan ve genelde sprey formunda sunulan Eau De Toilette, hafif kokular arayanların vazgeçilmezi. Özgürce kullanıma hitap eden Eau De Toilette, günlük olarak sıkça tercih ediliyor.
  • Eau De Parfum: Eau De Parfum, yüzde 16-18 arası konsantrasyona sahip. Yüksek kalıcılık sağlayan bu çeşit, günlük kullanım ve özel günler için kurtarıcı niteliğinde.
  • Parfüm: Parfümün en saf ve en pahalı hali olan parfüm, yüzde 20-30 civarlarında konsantrasyon içeriği ile öne çıkıyor. Yoğun bir etki yaratması, uzun süre kalıcı olması gibi yönleri ile beğeni kazanıyor. Ünlü parfüm markaları tarafından da pahalı seçenek olarak genellikle bu çeşitteki ürünler sunuluyor.

En iyi parfüm markaları, parfüm çeşitlerinin yanı sıra parfümlerin alt notalarına da önem veriyor. Genellikle parfümler, çiçeksi kokular, odunsu kokular, baharatlı kokular ve şekerli kokular olarak birbirinden ayrılıyor. Üst ve alt notaların uyumlu olması, parfümün daha hoş kokmasını sağlıyor.

parfüm markaları

En Çok Tercih Edilen Parfüm Markaları Hangileri?

Eşsiz kokuları ile hafızalara kazınan, herkesin favorisi haline gelen ve kullananların imza kokusu olarak kabul edebileceği en çok tercih edilen parfüm markaları şu şekilde:

1.    Burberry

Burberry, herkesin hayatında önemli bir yere sahip olan parfüm markaları arasında yer alıyor. En çok tercih edilen parfüm markaları arasında yer alan Burberry, klasik ve imza parfümlerini satışa sunuyor.

Burberry markasının erkek ve kadın parfümleri, yeşil elma, şeftali, bergamot gibi çiçeksi notaları ile öne çıkıyor. Aynı zamanda markanın, odunsu, baharatlı ve şekerli parfüm çeşitleri de mevcut. Hem meyve hem de baharatlı kokuların olduğu geniş ürün yelpazesi ile Burberry, imza kokusunu arayanlar için pek çok seçenek sunuyor.

2.    Christian Dior

Etkileyici kadın ve erkek parfümleri üreten Christian Dior, dünyanın en iyi parfüm markaları arasında ilk sıralarda. Özel kokuların ideal bir dengel ile bir araya geldiği Christian Dior parfümleri; eşsiz baharat esansları, çiçeksi ve odunsu koku seçenekleri ile beğeni kazanıyor. Her yeni güne daha enerjik başlamanız, gün boyu kokunuzla etrafınızdakileri mest etmeniz için özel tasarlanan Christian Dior parfümlerine göz atarak imza kokunuzu bulabilirsiniz.

3.    Chanel

Chanel, giysi ve aksesuarlarının yanı sıra erkek ve kadın parfümleri ile de beğeni topluyor.

Eşsiz çiçeksi kokulardan şekerli parfümlere, odunsu kokulardan baharat esanslarına kadar sayısız seçeneğe sahip Chanel parfüm çeşitleri, farklı beğenilere hitap edebiliyor. Kaliteli parfüm markaları arasında en üst sıralarda yer alan Chanel, bugün klasikleşmiş pek çok parfümün de yaratıcısı. Marilyn Monroe ile özdeşleşen Chanel N°5 ise bu parfümler arasında en popüler olanlardan.

4.    Lancome

En çok tercih edilen kozmetik markaları arasında yer alan Lancome, en sevilen kadın ve erkek parfümlerine de imza atıyor. Hem kalıcı hem de birbirinden hoş kokulara sahip parfüm çeşitleriyle öne çıkan markanın en ünlü ve imza parfümlerinden biri La Vie Est Belle. Julie Roberts’ın gülümsemesinden ilham alınarak hazırlanan bu özel parfüm, Fransa’nın üç önemli parfüm yaratıcısının imzasını taşıyor.

5.    Versace

Versace de giyim ve aksesuar alanındaki ününün yanı sıra parfümleri ile de öne çıkan markalar arasında yer alıyor. Erkekler için karizmatik kokular; kadınlar için de çiçeksi kokuların yer aldığı Versace parfüm çeşitleri, dört mevsim kullanıma uygun seçenekler sunuyor. Kullananların vazgeçilmezi haline gelen Versace parfümler, kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlıyor. Baş döndürücü kokular, yanından geçtiğiniz herkeste aynı benzer etkiyi bırakıyor.

6.    Yves Saint Laurent

YSL, birçok kategoride olduğu gibi parfüm kategorisinde de en iyi markalar arasında. Dünyanın en çok tercih edilen parfümlerine ev sahipliği yapan YSL, başta çiçeksi kokular olmak üzere birçok eşsiz notayı kullanıcılara sunuyor. Şaşırtıcı ve çok katmanlı aromaları bir arada sunan Yves Saint Laurent’te kendi kokunuzu kolaylıkla bulabilirsiniz.

Versace, Burberry, Christian Dior, Chanel ve Lancome’un yanı sıra kadın ve erkek parfüm markaları arasında daha birçok seçenek mevcut. Dünyanın en çok tercih edilen parfüm markaları, kadın ve erkeklerin güçlü kişiliğini yansıtma noktasında büyük bir etkiye sahip. Parfüm markalarının ürünlerinin notalarında yer alan eşsiz aromalar, klasik kokuları sevenlerin vazgeçilmezi haline geliyor. Paco Rabanne, Carolina Herrera, Prada ve Davidoff da dahil olmak üzere sayısız parfüm markasında klasik hale gelmiş kokuları bulabilir; kendi imzanınızı yaratabilirsiniz.

parfüm markaları

Parfüm Seçimi Nasıl Yapılır?

En çok tercih edilen parfüm markaları, farklı üst ve alt notalara sahip seçenekler sunuyor. Bu seçenekler arasından seçim yapmak ise çoğu zaman zorlaşıyor. Parfüm seçiminde dikkat edilmesi gereken detaylar, kadın ve erkeklerin kendileri için en uygun tercihi yapmasına olanak tanıyor. Parfüm seçiminde şu detaylara dikkat ederek kendiniz için en doğru seçimi yapabilirsiniz:

  • Parfüm seçimi yaparken mutlaka üst ve alt notalarına dikkat etmek gerekiyor. Buna göre sevdiğiniz çiçeksi kokular veya baharatsı aromalar arasından seçim yapabilirsiniz.
  • Koku yoğunluğunu ne kadar sevdiğinize göre parfüm çeşitlerini incelemeniz de önemli. Çok yoğun kokular seviyorsanız Eau De Parfüm, yani EDP, sizin için son derece uygun olabilir. Daha hafif kokuları seviyorsanız da EDT’leri tercih edebilirsiniz.
  • Kokuyu ne zaman kullanacağınız da önemli detaylar arasında. Günlük veya özel günler için ayrı parfümleri tercih ederek hayatınızın farklı anlarında farkınızı ortaya koyabilirsiniz.
  • Henüz ne tür kokular sevdiğinizden emin değilseniz denem kitleri ve keşif setleri sizin için uygun olabilir. Bu setlerin içerisinde üst ve alt notaları birbirinden tamamen farklı parfümlerin deneme boyları bulunuyor. Her birini deneyerek hangisinden daha çok hoşlandığınızı ve hangisinin üzerinize daha iyi uyduğunu belirleyebilir ve buna göre seçim yapabilirsiniz.
  • Parfüm seçimi yaparken seçenekleri doğru bir şekilde daraltmak da önemli. Deneme şansınız varsa, farklı zamanlarda farklı aromalara sahip parfümleri deneyerek ilerleyebilir ve seçeneklerinizi bu sayede daraltabilirsiniz. Benzer notalara sahip parfümleri listenize ekleyerek veya eleyerek ilerleyebilirsiniz.

Sonuç olarak parfüm seçimi, hem kadınlar hem de erkekler için son derece önemli bir iş. En çok tercih edilen parfüm markalarının öne çıkan parfümleri arasından seçim yaparak ve parfümlerin üst ve alt notalarına dikkat ederek kendiniz için en uygun kararı verebilirsiniz.

Önceki YazıSonraki Yazı