Airfryer Nedir, Airfryer ile Hangi Yemekler Pişirilebilir?

air fryer

Son dönemlerin en popüler elektrikli ev aletlerinden airfryer, pratik özellikleriyle beğeni kazanıyor. Bu ürünler, son derece kompakt tasarımları ile öne çıkarken aynı zamanda pişirme konusunda da farklı bir anlayışı beraberinde getiriyor. Hemen hemen her mutfakta yer almaya başlayan airfryer, sağlıklı beslenmeyi tercih edenler, yemek pişirmek için çok fazla vakti olmayanlar ve işleri daha hızlı tamamlamak isteyenler için büyük kolaylık. Yiyecekleri hava ile kızartmaya olanak tanıyan airfryer, konveksiyonel pişirme yöntemi ile hemen hemen aynı prensiplere sahip.

air fryer

Airfryer Nedir?

Airfryer, yiyecekleri sıcak havanın sirkülasyonu ile pişiren bir elektrikli mutfak aleti olarak biliniyor. Temel olarak sıcak hava fritözleri, patates kızartması gibi tipik olarak derin yağda kızartılması gereken yiyecekleri çok az miktarda yağla pişirmenize olanak tanıyor. Lezzet açısından derin yağda kızartma ile aynı sonucu alacağınızın bir garantisi olmasa da süre bakımından ciddi bir fark ortaya çıkıyor. Ocakta kızartma veya fırında pişirmeye oranla airfryer modelleri, çok daha kısa bir süre içerisinde çıtır çıtır kızartmalar elde etmenize olanak tanıyor. Aynı zamanda derin yağda kızartmaya oranla, yiyeceklerin çok daha sağlıklı tüketilmesini de destekliyor.

Airfryer modellerinin önemli bir diğer farkı da yalnızca kızartmalar için kullanılmaması. Sayısız işleve sahip airfryer modellerini, ocak ve fırın kullanarak yaptığınız hemen hemen her pişirme işleminin yerine tercih edebilirsiniz. Bugün, pirinç pilavını bile airfryer ile pişiren kullanıcıları görmeniz mümkün. Pişirme esnasında konveksiyon ısısı kullanan airfryer çeşitleri, pişirme sırasında fanlı fırına benzer şekilde sıcak havayı dolaştırıyor. Yiyecekleri çıtırlaştırmasının bilimsel açıklaması ise Maillard reaksiyonu olarak bilinen kimyasal bir işleme dayanıyor.

Hava fritözleri fanlı fırınlar gibi konveksiyonlu ısı kullanıyor ancak onlarla arasındaki en belirgin fark boyutları. Airfryer, tezgahınızın herhangi bir noktasında konumlandırabileceğiniz küçük boyutlara sahip. Airfryer, kompakt boyutu sayesinde güçlü bir ısı kaynağı ve fanla birleşerek daha hızlı pişirme ve eşit sonuçlar elde etmeye yardımcı oluyor. Bu tür özellikleri ile airfryer, meşgul aileler için yemek hazırlamayı hızlandırmanın uygun bir yolu.

air fryer

Airfryer Nasıl Kullanılır?

Arifryer kullanımı bakımından oldukça basit bir çalışma prensibine sahip. Nasıl kullanıldığını anlamak için ise airfryerın her bir parçasını yakından tanımak gerekiyor. Marka ve modeller arasında değişse de airfryer parçaları genellikle şunları kapsıyor:

 1. Başlatma tuşu
 2. Hazne
 3. Izgara teli
 4. Sıcaklık ayarlama düğmesi
 5. Pişirme modu seçme düğmesi

Hemen hemen her marka ve modeldeki airfryer, benzer özelliklere sahip olduğundan birkaç tuşa dokunarak kolayca pişirme modunuzu ayarlayabilirsiniz.

Hava fritözlerinin çoğunda, sıcak havanın herhangi bir kısıtlama olmadan yiyeceklerin etrafında dolaşmasına izin veren delikli tepsiler veya sepetler bulunuyor. Bu pişirme yöntemi ve özel sepetler, neredeyse hiç yağ gerektirmiyor veya çok az yağ ile ideal sonuçlar elde edilebiliyor. Ekstra olarak, birçok hava fritözü çok az ön ısıtma süresi gerektiriyor. Hatta çoğu zaman ön ısıtmaya ihtiyaç duyulmuyor. Bu da airfryer kullanımında son derece avantajlı özellikler arasında yer alıyor.

air fryer

Airfryer ile Neler Yapılır?

Pek çok kişi için airfryer dendiğinde akla ilk gelen yemek patates kızartmaları oluyor ancak bu ürünlerin yaygınlaşması ile airfryer tarifleri son derece popüler hale geldi. Pek çok internet sitesinde ve sayfalarda airfryer ile yapılabilen yemekler için ayrı kategoriler oluşturuluyor. Dolayısıyla artık, sıcak hava fritözlerinin çok yönlü kullanılabildiği daha fazla kişi tarafından kabul ediliyor.

Fritöz sepetinin deliklerinden damlayabilecekleri için sıvı hamurlu yiyecekler dışında, genellikle ocakta veya fırında pişireceğiniz yiyeceklerin çoğunu pişirmek için hava fritözü kullanabilirsiniz. Airfryer ile pişirilebilen en iyi yemeklerden biri sebzeler oluyor. Sebzeler fritözde mükemmel bir şekilde pişiriliyor ve sonuçta hafif, gevrek bir doku elde ediliyor. Bunun yanı sıra hava fritözlerinde balık, kırmızı et ve tavuk da son derece lezzetli bir şekilde pişiyor. Özellikle bazı ürün modellerinde iki ayrı haznenin bulunması sayesinde et ve sebzelerinizi aynı anda pişirme avantajından faydalanabilirsiniz.

air fryer

Airfryer Yemek Tarifleri

Airfryer hangi yemekler yapılır?” merak edenler için en dikkat çeken airfryer yemek tarifleri şunlar:

 1. Airfryer ile son derece lezzetli, derin yağda kızartmaya oranla daha sağlıklı, çıtır çıtır patates kızartmaları yapabilirsiniz.
 2. Airfryer ile en ideal şekilde pişmiş köfteler hazırlayabilirsiniz.
 3. Karnabahar, brokoli, havuç, pırasa, patlıcan ve kabak da dahil olmak üzere birçok sebze çeşidini airfryer ile pişirebilirsiniz.
 4. Airfryer ile elma, portakal, çilek gibi meyveleri kurutarak tüketebilirsiniz.
 5. Hem dondurucuya attığınız hem de taze olarak hazırladığınız börekleri airfryer ile en kısa süre içerisinde pişirebilirsiniz.
 6. Musakka, İzmir köfte gibi ön pişirme gerektiren yemek tariflerinde, malzemelerinizi derin yağda kızartmak yerine airfryer kullanarak ön pişirme işleminden geçirebilir ve daha sonra fırınlayabilirsiniz.
 7. Poğaça ve benzeri hamur işlerini airfryer ile pişirebilir ve puf puf kabarmış hamur işleri elde edebilirsiniz.
 8. Airfryer ile ister bütün olarak, isterseniz de kanat, pirzola veya göğüs gibi parçalar halinde tavuklarınızı ızgara veya haşlama lezzetinde pişirebilirsiniz.
 9. Dışarıdan hazır olarak aldığınız soğan halkası, börek, pizza, köfte gibi pek çok donmuş gıdayı airfryer ile hazırlayabilirsiniz.
 10. Çinekop, levrek, hamsi, palamut, mezgit gibi pek çok küçük ve büyük boyutlu balık çeşidini ister tek başına isterseniz de sebzeli olarak pişirebilirsiniz.
 11. Airfryer ile biftek, antrikot, bonfile, kontrfile, pirzola, nuar, baget ve döş gibi birçok et çeşidini pişirebilir ve farklı et yemekleri hazırlayabilirsiniz.

Bunların yanı sıra airfryer modelleri, ocak ve fırın kullanarak yaptığınız neredeyse tüm yemekleri pişirebilmeniz için ideal özellikler sunuyor.

air fryer

Airfryer Tatlı Tarifleri

Airfryer modelleri ile birçok farklı yemek çeşidi hazırlanabilse de bu ürünler tatlı tariflerinde de en iyi sonuçları almanızı sağlıyor. Genelde airfryer sepetleri, delikli bir yapı ile tasarlanıyor ve bu deliklerden sıcak hava akışı gerçekleşiyor. Dolayısıyla da özellikle kek hamuru gibi akışkan karışımlarda airfryer tercih edilemiyor. Son zamanlarda ise airfryer modelleri için ekstra parçalar tasarlanıyor. Bu parçalar, deliksiz bir yapıya sahip olduğundan, kullanıcılar akışkan kıvamlı kek hamurlarını bile airfryer ile pişirebiliyor.

Airfryer modelleri ile akışkan kıvamlı kek hamurları da dahil olmak üzere hazırlayabileceğiniz birçok tatlı çeşidi şunlar:

 1. Muffin kalıbı olan airfryer çeşitlerinde bu kalıpları kullanarak; bulunmayan modellerde ise kendi kalıplarınız yardımıyla lezzetli muffinler yapabilirsiniz.
 2. Puf puf kabarmış pandispanya ve kekler hazırlayabilirsiniz.
 3. Bol çikolatalı ve içi son derece akışkan sufle ve lava kekler yapabilirsiniz.
 4. Tatlı ve tuzlu birçok farklı kurabiye çeşidini pişirebilirsiniz.
 5. Islak kekler ve browniler yapabilirsiniz.

Fırın kullanarak yapabileceğiniz neredeyse tüm tatlı tariflerini yapabileceğiniz airfryer modelleri, çok yönlü kullanımları sayesinde mutfağınızın en iyi yardımcılarından biri haline geliyor. Tüm bunlara ek olarak airfryer modelleri ile yoğurma zahmeti olmayan ekmekler yapabilir, yumurta haşlama özelliği bulunan modelleri kahvaltılarınızda kullanabilirsiniz. Kestaneleri bile kolayca pişirebileceğiniz airfryer modelleri ile burada olmayan deneysel tariflerinizi de geliştirebilirsiniz.

Tüm özellikleri ile beğeni kazanan airfryer çeşitleri, yoğun günlerinizin en büyük kurtarıcısı olmaya aday. Siz de airfryer çeşitlerinden size en uygun olanı seçebilir ve mutfakta kolaylıktan faydalanmaya hemen başlayabilirsiniz.

Önceki YazıSonraki Yazı