Espresso Makinesi Nedir? Nasıl Çalışır?

espresso makinesi

Espresso; Cappuccino, Macchiato, Latte, Americano, Flat White ve diğer birçok kahve türünün temelini oluşturuyor. Espresso hazırlamak için özel geliştirilen espresso makineleri, en sevdiğiniz içeceği saniyeler içerisinde hazırlıyor.

Tüm espresso makineleri, espresso yapmak için bir su ve ısı kaynağına ihtiyaç duyuyor ancak farklı makinelerde kullanım özellikleri değişebiliyor. Tam otomatik, yarı otomatik gibi seçenekleri ile espresso makineleri, leziz kahvenizi hazırlamak için çeşitli prensipler kullanabiliyor. Bu aşamada öncelikle “Espresso makinesi nedir?” sorusunun cevabını öğrenmek ve buna göre çalışma prensipleri ve kullanımlarını anlamak gerek. Gelin, espresso makinesi nedir, nasıl çalışır ve nasıl kullanılır gibi soruların yanıtlarına bir göz atalım.

espresso makinesi

Espresso Makinesi Nedir?

Espresso makinesi, 1800’lerin sonlarında İtalya’da geliştirilen bir kahve çeşidi olan espresso içeceğini daha kolay ve teknolojik yollarla hazırlamak için geliştirilmiş bir ürün olarak biliniyor. Bu lezzetli içeceği hazırlamanın pek çok yolu bulunuyor. Ancak günümüzde espresso yapmak için daha çok espresso makineleri kullanılıyor. Günün yoğunluğuna ve yaşadığınız yorgunluk hissine kısa bir mola vermenize yardımcı olan taze demlenmiş bir fincan espressoyu, espresso makineleri ile kolayca hazırlayabilirsiniz.

Espresso makineleri, en sevilen ve sıkça tüketilen kahve çeşitlerinden biri olan espressoyu son derece lezzetli bir biçimde hazırlıyor. Ev tipi espresso makineleri, espressoyu saniyeler içerisinde hazırlamanıza olanak tanıyor. Bu makineler kafelerde bulunan ticari makinelerden daha küçük ancak yine de genel olarak aynı prensiplerde çalışıyor.

espresso makinesi

Espresso Makinesi Nasıl Çalışır?

Espresso makinesi kullanımı makinelerin çalışma prensiplerine göre değişkenlik gösteriyor. Çoğu pompalı espresso makinesi, demleme sürecini çok az veya hiç manuel çaba harcamadan tamamlamak için sensörler, valfler ve öğütücüler kullanıyor. Temel olarak espresso makineleri, pistonlar ve pompalar kullanarak çalışıyor ve bu yolla sıcak su ve kahve çekirdeklerini buluşturuyor ancak farklı makine türlerinde işlemler değişebiliyor.

Espresso makinesi, lezzetli bir shot espresso yapmak için su ve ısı kaynağına ihtiyaç duyuyor. Aynı zamanda bu ürünlerin çalışmaları için gereken bir diğer unsur, özel kahve çekirdekleri. Espresso makinelerinin hemen hemen hepsinde hazne ve ağızlık gibi parçalar da bulunuyor. Makinenin içinde ve dışında yer alan tüm parçalar, sizin düğmeye tek bir dokunuşunuzla harekete geçiyor ve sistem birbiriyle uyumlu bir biçimde çalışmaya başlıyor.

Espresso makinesini çalıştırdığınız esnada basınç sistemi devreye giriyor. Pompanın, suya uyguladığı 15 bar basınç, kahvenin tadını ve aromasını bambaşka bir boyuta taşıyor. Kahvenin tadı ve aromasını tüm derinliklerine kadar çeken basınçlı su, daha sonra fincana akmaya başlıyor. Sonuçta espresso makinesi, yüksek basınç yoluyla kahvenize kendine özgü, yoğun bir kıvam veriyor. Bu sayede leziz kahveniz hazırlanıyor.

espresso makinesi

Espresso Makinesi Nasıl Kullanılır?

Espresso makinesinin profesyonel çalışma prensibini tanıdıktan sonra bu makineleri nasıl kullanacağınızı da merak ediyor olabilirsiniz. Suyu belli bir basınçtan geçiren ve daha sonra çözünebilir kahve özü elde etmenizi sağlayan espresso makinesinin kullanımında öncelikle kahvenizi ince olacak şekilde öğütmeniz gerek. Eğer bir öğütücünüz varsa 1 ve 2 numaralı seviyelerin espresso için olduğunu unutmayın. Bu esnada makineyi çalıştırarak kazanının ısınmasını sağlamalısınız.

Öğüttüğünüz kahveyi, kahve makinenizin filtresinin üzerine koyduktan sonra eğer varsa single ve double shot için seçiminizi yapabilirsiniz. Gramaj ayarlamasında eğer hassas tartınız varsa kullanmanızda fayda var. Geleneksel olarak bir shot espressoda 7 gr kahve ve 25 gr su bulunuyor. Bu ölçü doğrultusunda gramaj ayarlamasını yaparak kahvenizi hazırlayabilirsiniz. Filtrenizin üzerinde yer alan kahveyi tamper yardımıyla düzleştirdikten sonra yeterince ısınmış espresso makinenizin başlığına filtreyi yerleştirmeniz gerekiyor.

Fincanınızı da espresso makinesinin ilgili bölmesine yerleştirdikten sonra düğmeye basarak çalıştırabilirsiniz. Çalışmaya başlayan makine, yavaş yavaş sıcak su ve kahveyi buluşturacak ve içime hazır hale getirecek. Hazırladığınız espressoyu keyifle içebilir veya bu baz ile cappuccinolar, macchiatolar, latteler, Americano’lar, flat white’lar ve daha birçok kahve çeşidini hazırlayabilirsiniz. Farklı markaların espresso makinelerinin kullanım özelliklerinin birbirinden farklılık gösterebileceğini unutmayın. Dolayısıyla makinenizin markasına göre kullanım talimatlarına incelemenizde fayda var.

espresso makinesi

Espresso Makinesi Çeşitleri Nelerdir?

Espresso makineleri, çalışma prensiplerine göre birçok seçeneğe sahip. Manuel, otomatik ve yarı otomatik gibi seçenekleri bulunan espresso makineleri, bu sayede farklı kullanıcı tarzlarına da hitap edebiliyor. Öne çıkan kahve makinesi çeşitleri ve özellikleri ise şu şekilde:

1.    Manuel Espresso Makinesi

Manuel espresso makinesi çeşitlerinde basınçlı su elde etmek için kol gücüne ihtiyaç duyuluyor. Suyu, kahveye kol gücü ile aktaran bu ürünler, genellikle profesyonel baristalar tarafından kullanılıyor. Yine de, lezzetli bir espresso hazırlamak için uzun süre gerektirmesi sebebiyle zaman kaybı yaratabileceğinden pek çok işletme artık bu modelleri tercih etmiyor.

Manuel espresso makinesi ile son derece lezzetli espressolar hazırlamak mümkün. Ev tipi kullanıma çok fazla hitap etmese de kahvelerinizi özenle ve büyük bir dikkatle hazırlamayı tercih eden işletmeler için manuel espresso makineleri oldukça iyi bir seçenek.

2.    Yarı Otomatik Espresso Makinesi

Yarı otomatik makineler, suyu makineden göndermek için manuel kuvvet yerine elektrikli bir pompa kullanıyor. Aynı zamanda üç yollu bir valf kullanarak kalan basıncı serbest bırakıyor. Kahveyi öğütmek, sıkıştırmak ve makineye ne kadar su koyacağını ve demleme süresinin ne kadar olması gerektiğini belirlemek gibi önemli detaylar, bu makinelerde de baristalara kalıyor.

Yarı otomatik espresso makinelerinde çalıştırmak için düğmeye basıldığı esnada sabit basınçlı su akışı gerçekleşiyor. Kahvenin bardağa dolumu gerçekleştikten sonra ise tekrar düğmeye basmak ve makineyi kapatmak gerek.

3.    Tam Otomatik Espresso Makinesi

Otomatik espresso makineleri, hacmi ve demleme süresini de otomatikleştirmeleri bakımından yarı otomatik makinelerden farklı özelliklere sahip. Bu otomasyon düzeyi, espressonun fincanınıza geldiği esnada eklenen yeni bir parça ile ayarlanıyor. Bu parçaya debimetre adı veriliyor. Debimetre istenilen miktarda suyun geçtiğini tespit ettiğinde pompaya kapanması için bir sinyal gönderiyor.

Bugün, ev tipi kullanıma hitap eden birçok espresso makinesi, tam otomatik olarak üretiliyor. Böylece kullanıcılar lezzetli espressolarını yudumlarken minimum zahmetin de keyfini çıkarabiliyor.

Bu modellere ek olarak son dönemlerde üretilen süper otomatik espresso makineleri de mevcut. Süper otomatik makineler, otomasyonu bir adım daha öteye taşıyor. Kahve çekirdeklerini otomatik olarak öğüten parçaların dahil edildiği bu ürünler de ev tipi kullanımın ayrılmaz parçalarından. Üstelik bazı süper otomatik makinelerde latte, cappuccino gibi daha karmaşık kahveleri hazırlamak için süt köpürtücü ve dağıtıcılar da bulunuyor.

Teknolojik gelişmelere ayak uyduran birçok espresso makinesi, basit kullanım özellikleri ve çalışma prensipleri ile lezzetli kahveler yudumlamanızı sağlıyor. İhtiyaçlarınıza ve beklentilerinize uygun espresso makinesi çeşitleri arasından seçiminizi yaparak siz de kahve anlayışınızı yeni bir boyuta taşıyabilirsiniz.

Önceki YazıSonraki Yazı