Hızlı Saç Uzatan Ürünler ve Öneriler

saç uzatan ürünler

Beğenilmeyen bir saç kesimi ve saç dökülmesinin ilk işaretleriyle birlikte herkesin zihninde aynı soru beliriyor: Saç nasıl uzar? Hayattaki çoğu şey gibi saçların uzaması için de hızlı bir çözüm yok. Kesilen o uzun ve tatlı bukleler bir gecede yerine gelmiyor ancak saç uzatan ürünler kullanarak büyümeyi teşvik etmek mümkün. Bu kimi zaman bitki özlü bir şampuan kimi zaman da vitaminlerle dolu bir saç kremi olabilir. Hangi şampuan saçı uzatır diye merak ediyorsanız, uzamaya yardımcı olan saç bakımı önerilerini bu rehberde bir araya getirdik.

saç büyüme evreleri

Saç Büyüme Evreleri Nelerdir?

Derinin altındaki kök ve foliküller yoluyla büyüyen saçlar folikül tabanlarındaki kan damarları tarafından besleniyor. Saçlarda büyümeye başlama ve dökülme arasındaki yaşam döngüsü ise dört evreden oluşuyor: 

  • Büyüme Aşaması (Anajen): 2 ila 7 yıl boyunca devam eden büyüme aşaması, saçların maksimum uzunluğa ulaşma evresi olarak tanımlanıyor.
  • Geçiş Aşaması (Katajen): Anajen fazını takiben, aktif saç büyümesinin sona erdiğini işaret eden geçiş aşaması başlıyor. Yaklaşık on gün süren bu gelişim evresinde saç folikülleri küçülerek dermal papilla olarak adlandırılan küçük çıkıntılardan ayrılmaya başlıyor.
  • Dinlenme Aşaması (Telojen): Saç tellerinin foliküllerde kaldığı ancak aktif olarak büyümediği telojen dönemi yaklaşık üç ay sürüyor. Herhangi bir zamanda saçların yaklaşık yüzde 10 ila 15’i dinlenme aşamasında oluyor. Bu dönemde eski saçlar dinlenirken yeni saçların büyüme evresi başlıyor.
  • Yeni Saç Evresi (Eksojen): Saç büyüme döngüsünün son aşaması olan eksojende saç telleri tek tek foliküllerinden ayrılarak dökülüyor. Saç dökülmesi sonrasında yeni saçlar çıktığı için döngü tekrarlanıyor. Dinlenme aşamasının bir parçası olarak kabul edilen bu evre 2 ila 5 ay sürerken, bu süre boyunca günde yaklaşık 50-150 saç teli dökülüyor.
saça iyi gelen besinler

Saç Uzamasını Destekleyen Vitamin ve Mineraller

Saç uzamasında genetik miras, hormon aktivitesi ve yaş gibi faktörler belirleyici olsa da vitamin ve mineral takviyelerinin olumlu etkilerini de göz ardı etmemek gerekiyor.  

Saç uzaması için en faydalı vitamin ve mineraller:

A vitamini

A vitamininin donuk saçlar için potansiyel iki faydasından söz etmek mümkün. Birincisi, yeni saç büyümesi için köklerin uyarılmasına yardımcı oluyor. İkincisi, A vitamini saç derisindeki gözenekleri daha fazla yağ üretmeye teşvik ettiği için parlaklığa katkı sunuyor. Bu, saçları ve saç derisini daha sağlıklı tutmaya yardımcı olan sebum üretimiyle gerçekleşiyor. 

Yumurta, tatlı patates, havuç ve yeşil yapraklı sebzeler tüketerek vücudunuzun ihtiyacı olan A vitaminini doğal yollarla elde edebilirsiniz.

B vitaminleri

Bazı B vitamini türlerinin saç derisindeki hücrelere oksijen taşınmasını ve folikülleri uyararak yeni saç büyümesini desteklediği düşünüyor. Biyotin olarak da bilinen B7 vitamini de bunların başında geliyor. Pek çok saç uzatan sprey ve krem ürününde rastlayabileceğiniz B7 vitaminini çeşitli gıdalarla da alabilirsiniz.

Diyetinizde yeterli biyotin aldığınızdan emin olmak için daha fazla fındık, yumurta, baklagil, et ve yeşil yapraklı sebze tüketebilirsiniz.

C vitamini

C vitamini çoğunlukla bağışıklık sistemine sağladığı faydalarla biliniyor ancak saç büyümesini teşvik ettiği de bir gerçek. Bu da C vitamininin kolajen üretimini artırmasından kaynaklanıyor; çünkü kolajen saç köklerini güçlendirmeye yardımcı olan amino asitler açısından oldukça zengin bir protein. Ayrıca C vitamini hücrelere zarar vererek saç uzamasını geciktiren serbest radikallere karşı da etki gösteriyor. 

C vitamini içeren besinler arasında turunçgiller, biber, brokoli ve çilek yer alıyor. 

E vitamini

Hücre yenilenmesini desteklediği bilinen bir diğer vitamin de E vitamini. Kafa derisi dahil olmak üzere saç hücrelerinin dokusunu onaran bu vitamin uzamayı dolaylı olarak destekliyor. E vitamini saç derisini yatıştırdığı için daha çok kepek sorunuyla mücadele eden kişilere öneriliyor. 

Günlük E vitamini alımını artırmak istiyorsanız; avokado, badem ve ayçiçeği çekirdeği tüketmeyi düşünebilirsiniz.

Çinko

Çinko minerali hücre dokularının büyümesi de dahil olmak üzere vücuda çeşitli faydalar sunuyor. Saç derisindeki yağ bezlerinin fonksiyonlarını da iyileştiren çinko, saçı ve saç derisini nemli tutmaya yarayan sebum maddesinin salgılanmasını sağlıyor. 

Öğünlerinize ıspanak, mercimek ve kabak çekirdeği gibi gıdalar ekleyerek daha fazla çinko alabilirsiniz.

Demir

Demir, birçok vücut fonksiyonu için faydalı bir mineral. Kırmızı kan hücrelerinin diğer hücrelere, spesifik olarak da saç köklerindeki hücrelere oksijen taşımasına yardımcı oluyor. Vücut tarafından kolayca emilmediği için saç uzamasını desteklemek için demir içeriği yüksek gıdalar tüketmek oldukça önem taşıyor. 

Demir alımını desteklemek için ıspanak, brokoli, yumurta, kuruyemiş, nohut ve esmer pirinç gibi gıdaları beslenme programınıza ekleyebilirsiniz.

saç uzatan şampuan önerileri

Saç Uzatan Şampuan Önerileri

Saç uzatma ürünleri söz konusu olunca saç bakımının en temel formülü olduğu için herkesin aklına ilk olarak şampuanlar geliyor.

Hangi şampuan saç uzatır diye merak ediyorsanız, en etkili ürünlerden bazıları:

kerastese

Kerastase Resistance Bain Extentioniste

Yavaş büyüyen hasarlı saçları onarmak için geliştirilen bu formül Kerastase markasının en popüler serilerinden biri. Bu saç uzatan şampuan, içeriğindeki güçlü amino asitler ve seramidler sayesinde saçın iç yapısını güçlendirerek kökten uca bir esneklik sağlıyor. Kırılmaya eğilimli saçlarınız varsa, hem onarmak hem de uzamasını hızlandırmak için Kerastase saç uzatan şampuan formülünü ıslak saça uygulayarak nazikçe masaj yapabilirsiniz.

biocxin forte

Bioxcin Forte

Saçların doğal yaşam döngüsüne göre dökülmeyi önlemeden saçları uzatmak pek mümkün görünmüyor. Bioxcin Forte formülündeki bitki özleriyle saç dökülmesini önlerken, saçların sağlıklı gelişimi için besleyici özellikler sunuyor. Alman papatyası, ısırgan otu ve civan perçemi gibi saç gelişimini destekleyen bitki ekstrelerinin yanı sıra formülündeki balla cildi besleyip nemlendiriyor. Daha güçlü ve parlak saçlar için bitki özlü bir formül arıyorsanız, Bioxcin Forte şampuanını gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

restorex

Restorex Hızlı Uzama Etkili Şampuan

Restorex şampuan saç uzatan ürünler arasında hem uygun fiyatı hem de kısa sürede etki gösteren zengin formülüyle öne çıkıyor. Formülündeki bitkisel vitamin ve mineraller saç köklerini beslerken hızlı büyüme için uyarıcı etki yaratıyor. Restorex markasına ait bu ürünün saç uzamasını hızlandıran özelliği ise bitkisel formülüne eklenen fitosterol maddesinden geliyor. Saç uzamasının yanı sıra sağlıklı bir saç derisi kazanmak istiyorsanız, günlük kullanıma uygun bu şampuanı deneyebilirsiniz. 

saç uzatan saç kremi

Saç Uzatan Krem Önerileri

Kozmetik ve bakım dünyasında en az şampuanlar kadar etkili çeşitli saç uzatan krem ürünleri bulunuyor. 

Uzamayı teşvik eden en popüler saç kremi ürünleri şu şekilde:

syoss

Syoss Keratin Mükemmelliği

Syoss Keratin saç kremi, yüksek performanslı formülünde saçların güçlü ve sağlıklı görünmesini sağlayan amino asitlerin zengin bir karışımını taşıyor. İçeriğindeki keratin sayesinde saçları yoğun bir onarım sürecine sokan bu benzersiz bileşim, mavi lotus bitkisinin Asya esintileriyle duyusal bir şölen yaşatmayı da ihmal etmiyor. Onarılmış, pürüzsüz ve sürekli uzayan saç telleri için Syoss Keratin saç kremini şampuan sonrasında ıslak saça iyice uygulayabilirsiniz.

dr. organic

Dr. Organic Fas Argan Yağlı Saç Bakım Kremi

Argan yağının saç için faydalarını artık herkes biliyor. Dr. Organic markasının bu saç kremi ürünü de gücünü argan yağından alıyor. Kimyasal işlem görmüş olanlar da dahil tüm saç tipleri için uygun olan bu ürün, zarar görmüş saçlara eski yumuşaklığını ve parlaklığını geri kazandırıyor. Doğal nem dengesinin oluşmasına katkı sunan Dr. Organic saç kremi, saç dökülmesini önlerken büyümeyi teşvik ediyor. 

revox

Revox At Kuyruğu Bitkisi Özlü Saç Bakım Kremi

Revox laboratuvarlarında üretilen bu saç kremi uzamayı hızlandıran bitkisel özler taşırken, aynı zamanda komple bakım avantajı sağlıyor. Kökten uca bakım etkisiyle kırılmış ve hasar görmüş saçları yeniden onarıyor. Ayrıca at kuyruğu bitkisi sayesinde saç derisini ve köklerini besleyerek uzamayı teşvik ediyor. Hızla uzayan ve kolay kolay kırılmayan saçlar için Revox’un saç uzatan kremini tercih edebilirsiniz.

Doğal vitamin ve minerallerden bitki özlü şampuan ve kremlere kadar hızlı saç uzatan ürünler hakkındaki tüm detayları okudunuz. Artık saç dökülmesi belirtilerini panikle karşılamak yerine, etkili çözüm yöntemlerine sahipsiniz. Hem beslenme alışkanlıklarınızı hem de saç bakım rutininizi gözden geçirerek ilk adımı atabilirsiniz.

Saç dökülmesi hakkında da bilgi almak isterseniz, “Saç Dökülmesi Nedenleri” yazımıza göz atabilirsiniz!

Önceki YazıSonraki Yazı