Tüm Detaylarıyla Aktivite Masası Modelleri ve Özellikleri

aktivite masası seçimi

Çocukların ilgisini uzun süre aynı yerde tutmak zor fakat imkansız değil. Bunun için oldukça yararlı fonksiyonlar sunan aktivite masaları çocukların hem zihinsel ve fiziksel gelişimlerine katkıda bulunuyor hem de saatlerce eğlenmelerini sağlıyor. Bağımsız zaman geçirme ve birey bilincinin oluşumuna da yardımcı olan etkinlik masası modellerinin her biri farklı özellikler taşıyor. Seçim yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiğinden en iyi aktivite masası hangisi sorusuna kadar ihtiyacınız olan tüm cevapları bu rehberde bulabilirsiniz.

aktivite masası çeşitleri

Aktivite Masası Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebek oyuncakları artık bebeğiniz için sıkıcı gelmeye başladıysa, ona başından ayrılmayacağı ve aynı zamanda eğitici bir hediye alabilirsiniz. Aktivite masası seçerken aşağıdaki faktörlere dikkat etmenizde yarar var:

  • Yükseklik: Nasıl ki yemek masası ve koltuklarda yükseklik faktörüne önem veriyorsanız, etkinlik masalarında da aynı şeyi yapmalısınız. Çocuğunuz uzun süre başında vakit geçireceğinden, oyun aktivite masası yüksekliğinin çocuğun yaşına ve boyuna uygun olması gerekiyor. Sandalyeye oturduğunda ayaklarının yere tamamen değdiğinden ve dizlerinin 90 derecelik açıyla kıvrıldığından emin olmalısınız.
  • Şekil: Etkinlik masası şekilleri genellikle yuvarlak, kare ve dikdörtgenden oluşuyor. Bazıları dört çocuğun bir araya gelebileceği kadar genişken bazıları yalnızca iki kişilik oluyor. Bu noktada masanın şekli büyük önem kazanıyor. Masayı çok fazla kişi kullanacaksa boyutları daha büyük olan dikdörtgen masaları tercih etmelisiniz. Öte yandan masayı yerleştireceğiniz alan küçükse, yuvarlak etkinlik masası modellerini tercih ederek geçişleri kolaylaştırabilirsiniz. 
  • Malzeme Türü: Birçoğu plastik malzemeden üretilen aktivite masalarının bazıları da ahşaptan yapılıyor. Uzun ömürlü ve estetik bir seçenek arıyorsanız, ahşap aktivite masası modellerini tercih edebilirsiniz fakat ağır olduğu için hareket ettirmek zorlaşabilir. Bununla birlikte ahşap masalar boyanabildiği için kişiselleştirilebilir bir tarz sunuyor. Bütçe dostu özellikleriyle öne çıkan plastik etkinlik masası çeşitleri ise hafifliğiyle dikkat çekiyor. Montajı kolay olan plastik masaların temizliği ve bakımı da oldukça basit.
  • Aktivite Fonksiyonları: Eğlenceli ve öğretici detaylar aktivite masalarının olmazsa olmazı. Bulmacalardan müzik aletleri ve çıngıraklara kadar çeşitlilik ne kadar artarsa o kadar iyi. Bununla birlikte 2 yaş aktivite masası seçerken masanın çok sayıda eğlenceli fonksiyon içermesi faydalı olabilir fakat daha büyük çocuklar için resim ve yazı etkinliklerinde kullanılabilecek yeterli bir alan bulunması gerekiyor. 

En İyi Aktivite Masası Modelleri ve Özellikleri

Seçim yaparken dikkat etmeniz gerekenler belli, o halde en iyi aktivite masası hangisi diye aramaya başlayabilirsiniz. Bu eğitici oyuncaklar belirli bir standarda sahip olmadığı için her biri kendine özgü detaylar taşıyor. 

İşte en popüler aktivite masalarının özellikleri ve avantajları:

bondigo-egitici-aktivite-masasi__1215267536554771

Bondigo Türkçe Konuşan Eğitici Aktivite Masası

Çocuğunuz için parlak ve renkli bir etkinlik masası arıyorsanız, bu ilgi çekici tasarım ile yepyeni şeyler öğrenmesini sağlayabilirsiniz. Bondigo aktivite masası el ve göz koordinasyonunu geliştiren oyuncaklar, zeka gelişimi destekleyen etkinlikler ve Türkçe konuşan özelliği sayesinde çocuklara keyifli anlar yaşatıyor. Sandalyesi bulunmayan bu küçük tasarım çocukların ayakta kalma becerilerine de yardımcı oluyor. Ayrıca oval kenarları sayesinde yaralanma riskini en aza indiren bu etkinlik masası hafif olduğu için her yere kolayca taşınabiliyor. 

clementoni

Clementoni Bebek Parkı Aktivite Masası

Küçük bebekler için harika özellikler taşıyan Clementoni etkinlik masası adeta minik bir tema parkı gibi. Etkileşimli ögelerle motor becerilerin gelişimine katkı sunan bu etkinlik masasında çarklar, butonlar, çıngıraklar ve daha pek çok farklı oyuncak bulunuyor. 1 yaş ve üzerindeki çocuklar için uygun bir seçenek arıyorsanız, bu ışıklı aktivite masası yürümeye yeni başlayan bebeklerin bedensel gelişimlerine de yardımcı oluyor. Ayrıca küçük tasarımı sayesinde hem taşıması hem de yerleştirmesi oldukça kolay.

skip hop

Skip Hop Aktivite Masası

Hem zeminde hem de dört ayak üzerinde kullanılabilen bu iki fonksiyonlu etkinlik masası 6 ay ve üzerindeki bebekler için 20’den fazla gelişim etkinliği içeriyor. İlgi çekici ses ve ışık özellikleri sayesinde duyusal gelişime de yardımcı oluyor. Bebeklere topların hareket ettirilmesi üzerine kurgulanmış iki aşamalı bir oyun oynatan Skip Hop etkinlik masası kolay kurulumu, stabil duruşu ve hafif yapısıyla en çok tercih edilen etkinlik masalarının başında geliyor. 

fisher price

Fisher Price Eğitici Köpekçiğin Aktivite Masası

Çocuklar için eğitici oyuncaklar üreten Fisher Price, aktivite masası tasarımları ile her kullanımda yepyeni özelliklerin keşfedilmesini sağlıyor. Alfabeden hayvan isimlerine, geometrik şekillerden İngilizce kelimelerin öğrenimine kadar çeşitli fonksiyonlar sunan bu aktivite masası Fisher Price markasının en popüler ürünleri arasında yer alıyor. Bebeğinizin köpekçik teması üzerinden hem eğlenceli hem de öğretici bir bulmacaya dahil olmasını istiyorsanız, 6 aydan itibaren kullanılabilen bu etkinlik masasını tercih edebilirsiniz. Üstelik çıkarılabilen ayakları sayesinde yorulan bebekler eğlenceye oturdukları yerden devam ediyor.

pilsan

Pilsan Sandalyeli Aktivite Masası

Pilsan sandalyeli etkinlik masasında eğlenceli oyuncaklar bulunmuyor fakat serbest etkinlikler için oldukça geniş bir yüzey alanı mevcut. Çalışma masası olarak da kullanılan bu etkinlik masası çocukların boyama ve yazma aktiviteleri yaparak yaratıcılıklarını geliştirmesini sağlıyor. Kitap ve defterler için depolama alanı, kalemlik bölümü, rahat sandalyesi ve katlanabilir özelliğiyle Pilsan etkinlik masasını gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

moniev

Moniev Ahşap Oyun ve Aktivite Masası

Moniev ahşap etkinlik masası dayanıklı yapısı ve estetik görünümüyle sadece çocukların değil, anne ve babaların da ilgisini çekiyor. MDF malzeme kullanılarak tasarlanan bu sandalyeli etkinlik masası modeli, 3 yaş ve üzerindeki çocuklar için keyifli etkinliklere davetiye çıkarıyor. Üstelik boya kalemleri, defter, kitap ve oyun hamurları için iki adet çekmecesi bulunuyor. Bu sayede çocuklar dağınıklık yaratmadan çalışırken, temizlik sorumluluğu da edinmiş oluyor.  

kanz aktivite masası

Kanz Aktivite Masası

1 yaş ve üzeri çocuklar için etkinlik masası arıyorsanız, başlangıç için Kanz markasının sade ve fonksiyonel tasarımını seçebilirsiniz. Kanz aktivite masası uyumlu boyutları sayesinde çocukların kolayca ulaşabilecekleri pek çok eğlenceli özellik sunuyor. Geometrik şekiller, halkalar, silindir oyuncaklar ve saat gibi detaylar hem ince motor becerilerinin hem de görsel algıların gelişimine katkıda bulunuyor. 

Oyun oynayıp eğlenmek çocukların doğasında var. E tabii zihinsel ve fiziksel gelişimlerini tamamlamaları için aynı zamanda eğitilmeleri de gerekiyor. Tam da bunun için tasarlanan aktivite masaları minik bebeklerin ve okul çağındaki çocukların aynı anda farklı gelişim aşamalarını başarıyla tamamlamalarını sağlıyor. Yaratıcılığı teşvik eden bu oyuncaklar grup aktivitesine dönüştüğünde ise sosyal becerilerin gelişimine yardımcı oluyor. Kısacası, aktivite masalarının faydaları saymakla bitmeyecek kadar çok.

Önceki YazıSonraki Yazı