Akülü Araba Kullanımı & Dikkat Edilmesi Gerekenler

akülü araba

Modern zaman çocuklarını sallanan ahşap atlarla memnun etmek artık pek mümkün değil. Teknolojiyle iç içe büyüdükleri için istek ve beklentileri de buna göre şekilleniyor. Çocuğunuzu zamanın ruhuna uygun bir eğlenceyle tanıştırmak istiyorsanız şanslısınız; çünkü tam da bunun için geliştirilmiş bir teknoloji var: Akülü arabalar. Hem gelişimlerine katkıda bulunan hem de keyifli anlar yaşatan akülü arabalar hakkında merak edilen tüm bilgileri bu yazıda bulabilirsiniz.

Akülü Araba Nedir, Nasıl Çalışır?

Yakıt verimliliği, performans ve iklim değişikliği derken otomotiv endüstrisi hızlı bir şekilde elektrikli teknolojilere yöneliyor. Çocukların hayatına akülü arabalar şeklinde yansıyan bu durum saatlerce süren bir eğlenceye dönüşüyor. Akülü çocuk arabaları tıpkı gerçekleri gibi motor ve batarya düzeneğinden oluşuyor. Çoğu modelde ileri ve geri vitesten oluşan basit bir şanzıman tasarımı bulunuyor. Akülü araba aküsü elektrik enerjisini depolayarak kapasitesine göre uzun süreler boyunca kullanım sağlıyor.

akülü araba çeşitleri

Akülü Araba Çeşitleri Nelerdir?

Her biri farklı tasarım ve performans özelliklerine sahip olan akülü araba çeşitleri şu şekilde:

 1. Akülü Spor Arabalar

Çocukları etkisi altına alan akülü arabaların birçoğu spor arabaların minik birer kopyasından oluşuyor. Dünyaca ünlü spor arabaların lisanslı minyatürleri genellikle kullanımı kolay gösterge panelleri ile zevkli bir şekilde döşenmiş iç mekanlarıyla öne çıkıyor. Panolarda hız göstergesi, ileri/geri vitesler ve başlat düğmeleri bulunuyor. Çocuklar arasında oldukça popüler olan akülü spor arabalar düz ve engebesiz zeminlerde kullanılmak üzere tasarlanıyor.

 1. Akülü Jeep

Gerçeklik deneyimini bir üst seviyeye taşımak için geliştirilen off-road tarzındaki akülü arabalar keşfedilmeyi bekleyen detaylı özelliklerle geliyor. Bazı modelleri dikiz aynası, arka lamba ve hatta silecek gibi donanımlara sahip olan bu tip akülü arabalar sağlam lastikleri sayesinde çimenli bahçelerde veya toprak arazilerde tam bir mini off-road heyecanı yaşatıyor. Bazıları iki kişilik kapasiteye sahip olan jeep tarzındaki akülü arabaların gücü genellikle 12 volt ve üzerinde oluyor.  

 1. Akülü Motosiklet

Akülü motosiklet modelleri de en az arabalar kadar çocukların ilgisini çekmeyi başarıyor. Tıpkı arabalar gibi elektrikle çalışan bu ürünler genellikle önde bir, arkada ise iki tane olmak üzere toplam üç tekerlekten oluşuyor. Çocukları bisiklet sürmeye alıştırmak için harika bir seçenek olan akülü motosiklet modellerini tercih ederken kask gibi güvenlik ekipmanlarını unutmamak gerekiyor. 

Akülü Araba Hangi Yaştaki Çocuklar İçin Uygundur?

Çocukların rahat edebileceği şekilde tasarlanan akülü arabalar farklı yaş gruplarına hitap eden seçeneklerden oluşuyor. Modellerin birçoğu 2-8 yaş arasındaki çocukları kapsıyor. Ayrıca belirli bir ağırlık limitine sahip oldukları için seçim yapmadan önce çocuğunuzun kilo ve boyunu da göz önünde bulundurmanızda fayda var.

 • 2-4 yaş grubu için: Çocuklar yaşamlarının ilk yıllarında motor becerisi ve denge gelişimi için çeşitli etkinliklere ihtiyaç duyuyor. Akülü arabalarla oynamaları bu noktada onlara yardımcı olabilir. Bu yaş grubuna uygun arabalar düşük hızın yanı sıra daha az kişiselleştirilebilir özellikler taşıyor.
 • 5-8 yaş grubu için: Artık büyüme aşamasında olan çocukların beklentileri de büyüyor. Yavaş giden ve kısıtlı özelliklere sahip arabalarla ilgilerini çekmek zor olabilir. Bu nedenle 12 volt akülü araba ve off-road tarzındaki büyük arabaları tercih edebilirsiniz.
akülü araba dikkat edilmesi gerekenler

Akülü Araba Kullanımı Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Akülü araba kullanırken çocuğunuzun kask taktığından her zaman emin olun. Kalabalık yerlerde gezinmemeleri için oyun süreleri boyunca dikkatlice izleyin.
 • Hızlarını nasıl kontrol edeceklerini bilemeyen 5 yaşından küçük çocuklar için uzaktan kumandalı akülü araba seçeneklerini değerlendirin.
 • Arabayı yağmurlu havalarda dışarı çıkardığınız takdirde akü ve elektrik sistemi hasar görebilir.
 • Arabayı direkt su temasından ve çamurlu yüzeylerden uzak tutmalısınız. Temizlemek istediğinizde hortumla su püskürtmek yerine silmeyi deneyin.

Akülü Araba Satın Almadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Akülü arabalar için oyuncak deyip geçmemek gerekiyor. Birçoğu gerçek otomobilleri aratmayan donanımlara sahip olan bu teknolojik oyuncaklar hem performans hem de güvenlik anlamında çeşitli özellikler sunuyor.

 • Güvenlik: Akülü araba seçiminde ilk olarak güvenlik özelliklerine dikkat etmek gerekiyor. Neyse ki gerçeklerinden alınan ilhamla üretilen bu yüksek teknolojili oyuncaklarda benzer güvenlik donanımları yer alıyor. Bunların başında yumuşak ve pürüzsüz sürüşler için yaylı süspansiyonlar, gelişmiş fren mekanizması, hız sınırı, emniyet kemeri ve kask gibi özellikler geliyor. 
 • Uzaktan Kumanda: Uzaktan kumandalar akülü arabaların belki de en pratik özelliğini oluşturuyor. Gaz, fren ve vites fonksiyonlarını uzaktan yönlendirme olanağı tanıyan bu özellik sayesinde ebeveynler eğlenceli, çocuklar ise güvenli bir deneyim yaşıyor.
 • Batarya Kapasitesi: Batarya bölümü akülü arabaların hem performansını hem de çalışma süresini belirliyor. Bazılarının şarj olması diğerlerinden daha uzun sürdüğü gibi elektriği depolama kapasiteleri de farklılık gösteriyor. Optimum verim alabilmek için 12V güce sahip hızlı şarj edilebilen modelleri tercih edebilirsiniz. 
 • Ekstra Özellikler: Sadece gaz ve frene basıp direksiyon çevirmek zamanla çocuklara sıkıcı gelebilir. Bu deneyimi daha eğlenceli hale getirmek için MP3 çalar ve Bluetooth bağlantısına sahip ekstra özellikli modelleri değerlendirebilirsiniz. Böylece araba sürme hissini gerçeğine en yakın haliyle yaşatabilirsiniz.
 • Bütçe: Yukarıda bahsedilen özelliklere göre değişiklik gösteren akülü araba fiyatları geniş bir aralıkta seyrediyor. Bu nedenle ihtiyaç ve beklentilerinize uygun bir araba alırken bütçenize göre hareket edebilirsiniz. Unutmayın, çocuk gelişimi sanılandan daha hızlı gerçekleşiyor ve bugün çok sevdikleri arabalar birkaç yıl sonra onlara küçük gelebilir.

En İyi Akülü Araba Modelleri

Akülü çocuk araba modelleri arasından en iyisini bulmakta zorlanıyorsanız, aşağıdaki liste ipucu verebilir. 

ford ranger

1. Ford Ranger Raptor Akülü Araba

Heybetli tasarımıyla çocukları heyecanlı bir dünyaya davet eden Ford Ranger akülü araba modeli gerçek versiyonunu kıskandıran detaylarıyla öne çıkıyor. 24 V güce sahip çift akü, 4 adet motor ve 2 kişilik taşıma kapasitesiyle diğerlerinden ayrılan bu büyük oyuncak 50 kilograma kadar ağırlık kaldırabiliyor. Engebeli yollarda güvenli bir sürüş için kumandalı akülü araba arıyorsanız, Ford Ranger Raptor’u tercih edebilirsiniz.

pilsan

2. Pilsan Tery Bery 12 V Uzaktan Kumandalı Akülü Araba

Dinamik çizgileri ve üstü açık tasarımıyla eksiksiz bir görünüm sunan bu akülü araba Pilsan markasının en popüler ürünleri arasında yer alıyor. Uzun süreli kullanımda arızalara karşı devre koruma sistemine sahip olduğu gibi güvenlik için emniyet kemeri özelliği de taşıyor. Ergonomik iç mekan tasarımı sayesinde 40 kiloya kadar ağırlık taşıyabiliyor.

babyhope

3. BabyHope 435 Panthera 6 V Müzikli ve Işıklı Akülü Motosiklet

3-6 yaş arasındaki çocuklar için geliştirilen bu akülü motosikletin 6 voltluk gücü etkili bir performans sunuyor. Motosikletin kendi ağırlığı düşük olduğu için saatte 6,8 km hıza kadar ulaşabiliyor. İleri ve geri vitesten oluşan basit mekanizması akülü arabalara alışma sürecindeki çocuklar için önemli bir kullanım kolaylığı sağlıyor. Çocuğunuzu kullanmaktan sıkılmayacağı eğlenceli bir seçenek sunmak için müzikli ve ışıklı bu motosiklet modelini tercih edebilirsiniz.

Özetle, geleceğin teknolojisi olarak gösterilen elektrikli arabalar henüz emekleme aşamasındayken çocuğunuzu şimdiden bu serüvene dahil edebilirsiniz. Ayrıca bu mükemmel açık hava aktivitesiyle çocuklarınızın çevreyi daha iyi tanımasına yardımcı olabilir, motor becerilerinin gelişimini sağlayabilirsiniz.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? Belki “Bahçe Oyuncakları Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler” yazımızı da okumak isteyebilirsiniz.

Önceki YazıSonraki Yazı