Bahçe Oyuncakları Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

çocuklar için bahçe oyuncakları

Evde zapt etmesi zor bir çocuk, hatta birden fazla çocukla yaşıyorsanız, daimi bir aktivite arayışındasınız demektir. Çocukların keyifle, eğlenerek ama aynı zamanda kişisel gelişimlerine katkıda bulunarak vakit geçirebilecekleri, enerjilerini atarak kendilerini daha iyi hissedebilecekleri çok sayıda aktivite ve oyuncak mevcut. Fakat bunlar içinde açık alanda doyasıya hareket edebilmelerine olanak tanıyan, bu sayede hem fiziksel becerilerini güçlendiren hem de özgüvenlerini tetikleyen bahçe oyuncaklarının yeri çok farklı. 

Fakat söz konusu bahçe oyuncakları olduğunda dikkat etmeniz gereken çok sayıda nokta var. Bu rehberde bahçe oyuncakları alışverişinizde faydalı olabilecek tüm bu noktaları detaylarıyla birlikte inceleyebilir; bu doğrultuda verilen farklı önerilerle bahçelerinizi çocuklarınız için çekici hale getirebilirsiniz. 

Bahçe Oyuncaklarının Faydaları

Bahçe oyuncakları, açık havanın tadını çıkarmanın şüphesiz en keyifli yollarından biri. Fakat faydaları bununla sınırlı değil. Çocukların fiziksel ve ruhsal gelişimleri açısından da oldukça yararlı. Peki bu oyuncaklar hangi açılardan çocuklarınız üzerinde olumlu etki bırakıyor?

 • Öncelikle çocukların zihinsel ve kaba motor becerilerini geliştiriyor.
 • Koordinasyonu artırıyor.
 • Çocukların kendilerine duydukları güveni geliştirmelerini sağlıyor.
 • Televizyon veya bilgisayar ekranı karşısında geçirilen vakti daraltıyor. 
 • Çocukların daha fazla açık havada vakit geçirmelerini sağlayarak okul ya da aile içi kaynaklı stresi azaltıyor.
bahçe oyuncakları

Park Bahçe Oyuncakları Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bahçe oyuncakları her geçen yıl daha da çeşitlenerek eğlenmeyi seven çocuklara farklı farklı alternatifler sunuyor. Hal böyle olunca çocuklar için en ideal oyuncakları seçmek de zorlaşıyor. Oysa birkaç kriteri göz önünde bulundurarak bu seçim sürecini kolaylaştırabilirsiniz.

 1. Güvenlik

Çocuğunuz için bahçe oyuncakları seçerken güvenlik en büyük önceliğiniz olmalı. Dolayısıyla satın alacağınız oyuncağın güvenlik gereksinimlerini karşılayıp karşılamadığından emin olmalısınız. Örneğin küçük çocukların kolayca yutup boğulma tehlikesiyle karşı karşıya kalabileceği oyuncaklardan uzak durmakta yarar var. Ayrıca keskin kenarlı oyuncaklar da yaş fark etmeksizin çocuklar için tehlikeli seçenekler olabiliyor. 

 1. Materyal

Oyuncak seçimi yaparken almak istediğiniz oyuncağın materyallerine de dikkat etmelisiniz. Bu noktada bazı oyuncaklarda çocuğunuzun sağlığını tehlikeye atabilecek kimyasalların kullanabildiğini unutmayın. Özellikle kurşun ve ftalat içeren oyuncaklardan uzak durmak isteyebilirsiniz. Hele de küçük bir bebek için satın alıyorsanız…

 1. Yaş

Bahçe oyuncakları satın alırken çocuğunuzun yaşına uygun bir seçim yapmak, çocuğunuzun yeteneklerini geliştirirken güvenliğini de artırıyor. Bu nedenle seçim yaparken öncelik vermeniz gereken konulardan biri de çocuğunuzun yaşı oluyor. Örneğin yeterince keyif alamayacağı ve hatta tehlikeli bir durum yaratacağı için 4 yaşından küçük bir çocuk için trambolin satın alınması tavsiye edilmiyor. Bu noktada neredeyse her bahçe oyuncağının üzerinde uygun yaş aralığını belirten etiketlerin bulunduğunu hatırlatmakta fayda var. Seçimlerinizi bu etiketlere göre yapabilirsiniz.

çocuk evi
 1. İlgi alanı

Çocuğunuzun ilgi alanları da bahçe oyuncakları seçiminde oldukça etkili bir faktör. Nitekim her tür oyuncakta olduğu gibi bahçe oyuncaklarında da çocuğunuzun ilgi alanına hitap etmeyen bir seçenek onu mutlu etmekten çok hayal kırıklığına uğratabilir. Dolayısıyla beğendiğiniz oyuncağı satın almadan önce çocuğunuzun sevdiği ve sevmediği şeyleri göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Dilerseniz izledikleri film ve programlardan, yaptıkları sporlardan ya da sık sık bahsini ettikleri konulardan ipucu alabilir; dilerseniz de direkt olarak onların fikrini sorarak bir seçim yapabilirsiniz. 

 1. Modülerlik

Bahçe oyuncakları seçiminde bütçenizi daha efektif kullanmak adına uzun vadeli plan yapmakta fayda var. Hele ki oyun ve oyuncağa doymayan bir çocuğunuz varsa… Dolayısıyla seçiminizi modüler oyun(cak) setlerinden yana kullanarak uzun vadede bu setleri dilediğiniz gibi genişletebilirsiniz. Bu sayede basit bir bebek salıncağı ve kaydırağıyla başlayıp ilerleyen yıllarda tırmanma duvarları, oyun kaleleri gibi detaylar ekleyerek bahçenizi çocuğunuzun keyifle vakit geçirdiği bir oyun alanına dönüştürebilirsiniz.

 1. Kalite

Bahçe oyuncaklarınızın uzun ömürlü olmasını istiyorsanız, bahçe oyuncakları fiyatları araştırmalarını bir yana bırakıp seçiminizi kaliteli olanlardan yana yapmalısınız. Nitekim bu oyuncaklar sürekli olarak yağmur, toz, darbe gibi dış etmenlere maruz kaldıkları için kalitesiz seçenekler kısa sürede işlevini yitiriyor. Maalesef bu oyuncaklar için harcadığınız para da çöp oluyor. Dolayısıyla bu noktada akıllı tercihler yapmak hem çocuğunuzun yüzünü hem cebinizi güldürüyor. 

 1. Alan

Bahçe oyuncaklarını satın almadan önce bahçenizde bu oyuncaklar için ne kadar alan ayırabildiğinizi mutlaka kontrol etmelisiniz. Trambolin, su ve kum havuzu, tırmanma duvarı gibi seçenekler sandığınızdan çok daha fazla yer kaplayabiliyor. Tüm bu oyuncaklarla bahçenizi boğup çocuğunuzun hareket alanını daraltmak istemiyorsanız, satın almayı planladığınız ürünlerin ölçülerini bahçenizde bu ürünlere ayırmayı düşündüğünüz alanın ölçüleriyle mutlaka karşılaştırmalısınız.

çocuk oyuncak araba

Bahçe Oyuncakları Seçenekleri

Bahçe park oyuncakları seçiminizi kolaylaştırmanın bir diğer yolu da amaca yönelik alışveriş yapmaktan geçiyor. Bu noktada işin kilit noktası ise önceliğinizi belirlemek. İşte önceliğinizi belirlerken değerlendirebileceğiniz iki farklı konsept…

 1. Yaş grubuna göre bahçe oyuncakları

Bahçe oyuncakları söz konusu olduğunda yaşa yönelik bir seçim yapmanız gerektiğini artık biliyorsunuz. Peki yaşa göre bir değerlendirme yaptığınızda hangi alternatiflere sahipsiniz?

 • Bebek bahçe oyuncakları:

Küçük bebekleriniz için bahçe oyuncakları bakıyorsanız, salıncaklar en çok tercih edilen seçenekler arasında başı çekiyor. Bebek salıncaklarında dikkat etmeniz gereken en önemli konular ise salıncağın bebeğinizin minik bedenine uygun olması, rahat edebileceği materyallerden üretilmiş olması ve pek tabii düşmemesi için güvenlik tedbirlerine sahip olması. Salıncak dışında bebeğinizin kendinin rahatlıkla çıkıp kayabileceği mini kaydırak seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz. Su ve kum havuzlarıyla ise özellikle yaz aylarında bebeğinizin keyifle vakit geçirmesine ve duyu pratikleri yapmasına olanak tanıyabilirsiniz.

 • Kreş bahçe oyuncakları:

Çocuğunuz kreşe gitmeye başladıysa, kreşte aşina olduğu bahçe oyuncaklarından eviniz için de satın alarak çocuğunuzun fiziksel becerilerini geliştirmeye devam edebilirsiniz. Bu noktada en çok tercih edilen oyuncakların başında yine salıncaklar, bahçe kaydırakları ve bahçe oyuncak ev seçenekleri geliyor. 

 1. Materyale göre bahçe oyuncakları 

Materyaline göre oyuncak seçimi de hem güvenlik hem de oyuncağın uzun ömürlü olması açısından oldukça önemli. Bu noktada ise iki ana materyal öne çıkıyor:

 • Ahşap bahçe oyuncakları:

Ahşap bahçe oyuncakları hem görüntü hem de kalite açısından kıyaslandığında pek çok ebeveynin favorisi oluyor. Fakat bu oyuncakları satın alırken, ahşabın farklı hava koşullarına dayanacak şekilde işlenmiş olduğundan emin olmalısınız. Özellikle yağmur ve kara maruz kalacak ahşap oyuncakların titizlikle seçilmesi gerekiyor. Bu ürün grubunda üretici garantisi veren alternatiflere yönelmek ise her zaman avantaj sağlıyor. 

 • Plastik bahçe oyuncakları:

Söz konusu bahçe oyuncakları olduğunda öne çıkan malzemelerin başında şüphesiz plastik geliyor. Bunun en önemli nedeni ise plastiğin dayanıklı ve her türlü koşula kolayca adapte olması. Bugün baktığınızda farklı alternatifler bulunsa da pek çok bahçedeki salıncak, kaydırak, oyuncak ev gibi ürünler hep plastikten oluşuyor. 

Bahçenizde yeteri kadar alan varsa, onu çocuklarınız için eğlenceli bir oyun alanına dönüştürmek hiç zor değil. Önemli olan alanı en doğru şekilde kullanmak ve çocuğunuzu mutlu edecek tercihler yapmak. Böylece onları ekranlardan uzak tutarak açık havada vakit geçirmelerini sağlayabilir; hem zihinsel hem fiziksel gelişimlerini destekleyebilirsiniz.

Bu içerik size yardımcı oldu mu? Belki “Akülü Araba Kullanımı & Dikkat Edilmesi Gerekenler” yazımızı da okumak isteyebilirsiniz.

Önceki YazıSonraki Yazı