Evde Manikür Nasıl Yapılır?

evde manikür nasıl yapılır

Sağlıklı, bakımlı ve ışıltılı bir cilt görünümüyle güzelliği açığa çıkarmanın sayısız yolu var. Popülaritesi giderek artan doğal yağlar, besleyici serumlar ve leke gidericiler derken herkesin aklına ilk olarak yüz ve vücut bakımı geliyor. Tabii eksiksiz bir güzellik deneyimi elde etmek elleri de ihmal etmemek gerekiyor. Gün içinde çeşitli kirleticilere maruz kalarak yorgun düşen ellerinizi şımartmak istiyorsanız, tırnak bakımı ve evde manikür yapma hakkında merak edilenleri sizin için derledik. 

Manikür Nedir?

Manikür el ve tırnakların sağlıklı ve estetik bir görünüme kavuşması için yapılan titiz bir bakım uygulamasını ifade ediyor. Standart bir manikür uygulaması kabaca tırnakların törpülenmesi, şekillendirilmesi, parlatılması ve ölü derilerin temizlenmesi aşamalarından oluşuyor. Manikürün son aşamasında ise isteğe bağlı olarak farklı oje teknikleri uygulanıyor. 

Manikür Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Manikür yapmanın tırnaklarınızı harika gösterdiğini zaten biliyorsunuz; fakat bu bakım rutininin uzun vadeli faydalarından da söz etmek gerekiyor. 

 • Estetik Görünüm: Eller vücudun diğer bölümlerine göre günlük kirleticilerden daha fazla etkileniyor. Gerekli ilgi gösterilmediğinde biriken mikroplar var olan sağlıklı hücrelere zarar verdiği gibi yeni oluşanları da olumsuz yönde etkiliyor. Manikür sayesinde ölü hücrelerden arınmış, pürüzsüz ve çekici bir tırnak görünümüne sahip olabilirsiniz.
 • Artan Kan Dolaşımı: Tırnak peelingi, kütikül tedavisi ve nemlendirici bakım gibi manikür uygulamaları cildi rahatlatmakla kalmıyor, aynı zamanda kan dolaşımını da iyileştirmeye yardımcı oluyor. Ağrıların azalmasına katkı sunan artan kan dolaşımı soğuk aylarda vücudun ısı dağılımını da dengeliyor.
 • Zihinsel Rahatlık: Rutin haline getirilen bir manikür bakımı sosyal kaygının azaltılmasına, özgüvenin artmasına ve ruh halinin iyileşmesine katkı sağlıyor. Kendinizle vakit geçirmenin zihin sağlığınıza olan katkılarını görmek için evde manikür yapımı için harekete geçebilirsiniz.
evde manikür

8 Adımda Evde Manikür İçin Yapılması Gerekenler

Manikür nasıl yapılır diye merak ediyorsanız, tırnak bakımı için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

1. Adım: Doğru malzemelere sahip olduğunuzdan emin olun.

Evde başarılı bir manikür uygulamasının yolu doğru malzemelere sahip olmaktan geçiyor. Tırnaklarınıza güzel bir görünüm kazandırmak için ihtiyacınız olan malzemeler şu şekilde:

 • Tırnak makası
 • Kütikül çubuğu ve makası
 • Tırnak tamponu veya parlatıcı
 • Törpü
 • Tırnak peelingi
 • Aseton
 • Oje
 • Tırnak bazı ve cilası

2. Adım: Aseton kullanarak varsa ojeleri temizleyin.

Evde harika bir manikür uygulaması yapmak için tıpkı profesyoneller gibi aseton yardımıyla ojelerinizi çıkarmakla başlayabilirsiniz. Bu sırada nemlendirici ve besleyici özelliklere sahip aseton çeşitlerini tercih ederek temizliğin yanı sıra güçlü tırnaklara da kavuşabilirsiniz. Oje veya tırnak cilasının çözülmesi için küçük bir pamuğa aseton döktükten sonra cildinize temas ettirmeden tırnaklarınızda bekletmeniz yeterli. Ardından hafifçe ovalayarak ojenizi çıkarabilirsiniz.

tırnak bakımı

3. Adım: Tırnak peelingi yapın.

Tırnak peelingi manikür yaparken genellikle göz ardı edilen ancak oldukça önemli bir işlem. Kütikülleri temizlemeye geçmeden önce ölü derinin yumuşamasını sağlayan peeling uygulamasıyla tırnaklarda sarı leke ve pürüz oluşumunun da önüne geçebilirsiniz. Peeling uygulamasına geçmeden önce ellerinizi bir süre sıcak suda bekletip yumuşatmayı deneyebilirsiniz. Son olarak doğal özlerden oluşan tırnak peelingi ürününü hafif masaj yaparak tırnaklarınıza sürün. Birkaç dakika bekledikten sonra suyla durulayın. 

4. Adım: Tırnaklarınızı kesin ve törpüleyin.

Tırnaklarınızı yumuşattıktan sonra makas yardımıyla istediğiniz kısalığa getirebilirsiniz. Kestikten sonra istediğiniz şekle göre tırnak uçlarını kare veya yuvarlak olarak törpülemeye başlayabilirsiniz.  Son olarak pürüzsüz bir yüzey görünümü kazandırmak için tırnaklarınızın üstlerini ve kenarlarını tırnak tamponu ile hafifçe parlatın. Tıpkı dişleri fırçalamak kadar önemli olan bu işlem maniküre zarar veren kalıntıların yok edilmesini sağlıyor. 

tırnakları geriye itme

5. Adım: Tırnak etlerini kütikül çubuğu yardımıyla geriye doğru itin.

Manikür yaparken tırnak diplerinde biriken ölü deriyi almak büyük önem taşıyor. Bu sırada tırnak etlerini kesmek en sık yapılan hataların başında geliyor. Tırnakları bakterilerden koruyarak yumuşak tutmaya yardımcı olan etli çıkıntıları kütikül çubuğu yardımıyla geriye doğru itmeniz gerekiyor. Sertleşmiş tırnak etlerine sahipseniz bu bölgeyi yumuşatmak için özel olarak geliştirilen kütikül yağı veya kremlerini kullanabilirsiniz. 

6. Adım: El ve tırnaklarınızı nemlendirin.

Evde manikürün sonuna yaklaşırken tırnaklarınız için son dokunuşlara hazırlanabilirsiniz. Besleyici formüle sahip doğal bir nemlendirici kullanarak el ve tırnaklarınıza hafif ve tatlı bir masaj yapmak rahatlatıcı olabilir. 

7. Adım: Tırnak bazı ile oje veya cila öncesi koruyucu bir katman oluşturun.

Bakımı için emek harcadığınız tırnaklarınıza koruyucu bir katman oluşturarak kırılmaları önleyebilirsiniz. Oje ve cila kullanmadan önce yapılan tırnak bazı uygulaması hem nemlendirici etki gösteriyor hem de ufalanmanın önüne geçiyor. Ayrıca lekelenmeyi en aza indirerek oje renginin daha iyi görünmesini sağlıyor. Tırnak bazı ürününü bir kat uyguladıktan sonra kuruması için birkaç dakika bekletmeyi unutmayın.

8. Adım: Oje sürerek favori renginizi tırnaklarınıza taşıyın.

Tırnak bakım ve temizliği sona erdiğine göre artık en eğlenceli bölüme geçebilirsiniz. Tırnaklarınıza son halini vermek için mat, pastel veya parlak tonlar taşıyan onlarca farklı oje rengi sizi bekliyor. Bu aşamada ojelerinizin kalıcı olmasını istiyorsanız, iki kat atmayı deneyebilirsiniz. Önce fırçayı hafifçe şişeye daldırarak ince bir katman atıp iki dakika bekleyin ve aynı işlemi bir kez daha tekrarlayın. Ayrıca tırnaklarınızın kırılmasını önlemek ve ojenin kalıcılığını artırmak için tırnak cilası da yapabilirsiniz.

manikür çeşitleri nelerdir

Manikür Çeşitleri Nelerdir?

Güzellik bakımında uygulanan tekniklerin sonu gelmiyor. En popüler manikür teknikleri şu şekilde:

Standart Manikür

tandart manikür uygulaması genellikle evde yapılan temel bakım rutinlerini içeriyor. Ölü deri hücrelerini yok etme, törpüleme, parlatma, kütiküllerin temizlenmesi, el masajı, tırnak bazı ve oje sürme gibi temel işlemler yapılıyor. Tırnaklara zarar vermeyen bu uygulama canlandırma, nemlendirme ve tırnak sağlığını korumada önemli faydalar sunuyor. Temel bir manikür işlemi yaklaşık 30 dakika sürerken etkisini bir haftaya kadar koruyabiliyor. Bu tipteki manikürleri çıkarmak için sadece aseton kullanmak yeterli oluyor.

Jel Manikür

Jel manikür diğerlerinden daha uzun sürüyor. Bu durum kullanılan jelin uzun ömürlü olmasından kaynaklanıyor. Jel manikürdeki temel prosedür, doğal tırnağa sürülen şeffaf bir bazla başlıyor. Ardından özel bir jel oje UV ışınları altında iki dakika boyunca bekletilerek kürleniyor. Bu işlem renkleri eşitlemek ve kalıcılığı artırmak için birkaç kez daha yapılıyor. 2-3 haftaya kadar kalıcılık gösteren jel manikürleri çıkarmak için profesyonellerden yardım almak gerekiyor. Aksi takdirde jel cilası soyulurken tırnaklar zarar görebiliyor. 

French Manikür

2000’lerin en popüler tırnak bakım uygulaması olan French manikür popülaritesini hala koruyor. Evde french manikür nasıl yapılır diye merak ediyorsanız, tıpkı standart manikürdeki işlemler yapılıyor. Sadece son aşamada şeffaf bir oje kullanıldıktan sonra tırnak uçları beyaz renkli bir ojeyle boyanıyor. Ayrıca estetik bir French manikür deneyimi için tırnakların çok kısa olmaması gerekiyor. Özellikle tırnak uçlarının simetrik bir şekilde boyanması gerektiğinden 45-60 dakika sürebiliyor.

Uzun lafın kısası, manikür bakımı el ve tırnakların yorgunluğunu almak ve güzel görünmesini sağlamak için mükemmel fırsatlar sunuyor. Üstelik pozitif ruh haline katkı sunan bu el bakım rutinini doğru ürünlere sahip olduğunuz sürece evde kendi başınıza da yapabilirsiniz. Evde manikür yapımı hakkında temel bilgileri de edindiğinize göre el ve tırnaklarınıza bakım yapmaya başlayabilirsiniz.

Bu yazımız ilginizi çektiyse “Masaj Yağı Çeşitleri & Özellikleri” içeriğimizi de incelemek isteyebilirsiniz!

Önceki YazıSonraki Yazı