Oje Nasıl Sürülür?

Oje Nasıl Sürülür?

Profesyonel manikür yapılmış eller ve tırnaklar elbette dikkat çekiyor; ancak sık aralıklarla güzellik salonuna ya da kuaföre yaptığınız düzenli ziyaretlerin pek de bütçe dostu olduğu söylenemez. Peki ne yapmalı? Elbette manikürü ve pedikürü evde yapmalı! Her ne kadar çoğumuz en temel oje sürme tekniklerini biliyor olsak da, yine de güzellik salonundan çıkmışçasına mükemmel görünen tırnaklara sahip olmak adına güzel oje nasıl sürülür sorusunun cevabını aramayı bırakmıyoruz. Eğer siz de oje nasıl sürülür ve farklı oje sürme teknikleri nelerdir diye merak ediyorsanız, bu rehberimiz tam size göre.

Oje Nasıl Sürülür?

Oje Sürme Yöntemleri

Oje sürme ilk bakışta kolay ve halihazırda bildiğiniz bir şey gibi gelebilir; ancak bazen o kusursuz kıvamdaki ojeyi sürebilecek kadar gününüzde olmayabilir ya da dominant olmayan elinizle oje sürerken canınız sıkılabilir. Bol bol pratik ve yardımcı oje sürme tüyoları ile siz de mükemmel bir şekilde oje sürebilir ve kuaförünüzdeki manikürcü ablaya taş çıkartabilirsiniz. Şimdi gelin, farklı oje türlerini kullanarak oje nasıl sürülür, birlikte bakalım.

Kırmızı Oje Nasıl Sürülür?

Kadınların en çok tercih ettiği oje renklerinin başında elbette kırmızı oje geliyor. Albenisi ve çekiciliği ile her kadının oje koleksiyonunda olması gereken renk olan kırmızı, güzel olduğu kadar zorlu bir oje sürme tekniği gerektiriyor. Kırmızı oje nasıl sürülür araştırması yaparken bilmeniz gereken en önemli şey, kırmızı ojeyi uygulamaya geçmeden önce mutlaka ama mutlaka saydam ya da ten rengi bir kat oje sürmeniz gerektiği. Aksi takdirde ojenizi silmeye kalkarken kırmızı ojeyi parmaklarınızın her yerine bulaştırır, çıkmasını zorlaştırır ve adeta kanlı bir ceset taşımışsınız gibi bir görüntü elde edersiniz.

Oje Nasıl Sürülür?

Kırmızı oje sürerken aslında ihtiyacınız olan tek şey, üç fırça darbesi. Kırmızı, halihazırda yoğun ve doygun bir renk olduğu için oje fazla sulu olmadıkça üç fırça darbesi ile tırnağınızın tamamını kaplamanız mümkün. Bu sayede fırçalar üst üste binmeyecek ve katlı, kaba bir görünüm oluşmayacaktır. Ojeyi sürerken ilk darbeyi tırnağın tam ortasına, ikinci darbeyi sağa, üçüncü darbeyi ise sola atın. İlk başta tam olarak istediğiniz sonucu alamayabilirsiniz, ancak bu tekniği diğer oje sürme yöntemlerinde de benimsediğiniz sürece kısa bir süre içinde uzmanlaşmanız mümkün.

French Oje Nasıl Sürülür?

Oje Nasıl Sürülür?

Özellikle güzellik salonlarına ve manikürcülere gitmemizin yegane sebebi: French manikür. French oje sürmek, belki de en zor oje sürme tekniklerinden bir tanesidir. Tek bir tırnağınızdaki o ince beyaz çizgiyi yamuk ya da yanlış attığınız takdirde tüm manikürünüzün bozulmasına sebep olabilirsiniz. Pekiyi French oje taşırmadan nasıl sürülür? Aslında her yerde bulabileceğiniz French oje setleri ile işiniz çok kolay.

Tırnaklarınızı bir güzel temizledikten, kestikten ve fazlalıkları aldıktan sonra önce şeffaf bir kat atın. Bu kat kuruduktan sonra tırnak uçlarına geçin. Tırnak uçlarına beyaz çizgiler atmak, özellikle ilk defa yapacaklar için biraz zorlayıcı olabilir; ancak her şeyde olduğu gibi bunda da yeterince pratik ile zaman içinde elinizi titretmeden ve çizgileri bozmadan French manikürünüzü tamamlamanız mümkün olacaktır. Beyaz oje ile tırnak ucuna çizgi atarken yukarıdan aşağıya doğru değil, hangi elde olduğunuza bağlı olarak sağdan sola ya da soldan sağa doğru gidin. Bu sayede çizginin alt kısmında fırça izlerinin kalmasını engellemiş olursunuz. Çizgiyi ilk sürdüğünüzde alt ve üst taraf arasında bariz bir uyumusuzluk olduğunu fark edeceksiniz. Bu konuda endişelenmeyin; zira bir sonraki adımda bu sorun çözülecektir. Beyaz uçların tamamının kuruduğuna emin olduktan sonra bebek pembesi bir oje ile üst katı atın. Bu soft pembe renkteki oje, hem beyaz ojenin çiğ duruşunu kıracak, hem de tırnaklarınızın alt ve üst kısmının harmanlanmasını sağlayacaktır. Bu kat da kuruduktan sonra son olarak ojenizin uzun süre dayanması için şeffaf bir kat atabilir, ev yapımı French manikürünüzün tadını çıkarmaya başlayabilirsiniz!

Oje Nasıl Sürülür?

Mat Oje Nasıl Sürülür?

Sürülmesi biraz meşakkatli olan bir diğer oje türü de mat ojedir. Mat ojenin en zorlayıcı kısmı, sürdükten ancak birkaç dakika sonra mat formunu almasıdır. Eğer katlar arası yeteri kadar beklemezseniz ve oje tam mat halini almadan üst katı atmaya kalkarsanız, tırnaklar arasında bariz dengesizlikler oluşturma riskiniz artacaktır. Bu yüzden de mat oje nasıl sürülür sorusunun cevabında zamanlayıcı kullanmak yatar. Telefonunuzdan ayarlayabileceğiniz bir zamanlayıcı ile her tırnakta ne kadar vakit harcadığınızı ve katlar arasında kaç dakikalık bir kuruma süresi olduğunu kolayca tespit edebilirsiniz.

Oje Nasıl Sürülür?

Mat ojenizin pürüzsüz ve düzgün görünmesi için fırça darbelerinin birbiri ile çakışmaması gerekir. Buna ek olarak mat ojenin tamamını sürdükten sonra uygulayacağınız şeffaf katın da mat nitelikte olması önemlidir; aksi takdirde mat ojenin bütün albenisi kaçabilir. Ojenizin daha uzun süre dayanması için mat ojeyi nispeten kısa tırnaklara sürmekte fayda vardır. Kısa tırnak demişken…

Kısa Tırnaklara Nasıl Oje Sürülür?

Kısa tırnaklara oje sürmenin en büyük handikapı, attığınız tek bir fırça darbesinin çoğunlukla tırnakla kalmayıp parmak ucu etlerinize taşması ve acemice sürülmüş bir oje görüntüsü oluşturması. Pekiyi güzel ve profesyonel görünmelerini sağlamak için kısa tırnaklara oje nasıl sürülür? İşte birkaç ipucu.

Oje Nasıl Sürülür?

Her şeyden önce kısa tırnaklarınızın daima bakımlı ve estetik görünmesini istiyorsanız, onlara her daim manikür yapmanız gerekmektedir. Elbette 7/24 ojeli tırnaklardan bahsetmiyoruz; ancak tırnak etleri alınmış, düzgün kesilmiş ve törpülenmiş tırnaklar, renkli oje sürülmüş olmasa bile kısa tırnaklarınızın göze hoş gelmesini sağlayacaktır. Kısa tırnaklarınıza sürmek üzere seçtiğiniz ojenin rengi de çok önemlidir; özellikle koyu kırmızı ve bordo gibi renkler, ellerinizi daha çekici hale getirirken siyah, size istemediğiniz halde ergen bir görüntü verebilir. Bu yüzden de kısa tırnağa oje nasıl sürülür diye araştırırken doğru renk tercihi yapıyor olmanız da çok önemlidir.

Oje Nasıl Sürülür?

Oje Sürme Püf Noktaları

 • Her zaman baz kat atın. Baz kat için seçtiğiniz renk şeffaf, tırnak rengi ya da açık nude tonları olabilir.
 • Aynı şekilde her zaman şeffaf bir son kat atın. Hem ojenizin daha parlak görünmesini sağlayacak, hem de kalıcılığını uzatacaktır.
 • Baz katı attıktan sonra katın mutlaka kurumasını bekleyin. Kurumamış oje katları, üstüne gelen ojenin dağılmasına, hatta tırnağa yapışmasına bile sebebiyet verebilir.
 • Hızlı kuruyan ojelerden uzak durun; tırnaklarınızdaki suyu emerek onları kuruturlar.
 • Bunun yerine ojenizin daha hızlı kurumasını sağlamak için sürme işiniz bittikten sonra tırnaklarınızı soğuk suyun altına tutun.
 • Düzenli olarak kütikül (tırnakların etrafını çevreleyen deri ve etler) bakımı yapın. Bunun için tırnak bakım ojelerinden ya da tırnak eti yağlarından faydalanabilirsiniz.
 • Oje seçerken tercihinizi her zaman kaliteli markalardan yana kullanın. Ucuz oje markaları istediğiniz sonucu vermekte başarısız olacağı gibi birkaç saat içerisinde dağılmaya ve tırnaklarınızdan çıkmaya başlayacaktır; bu yüzden de oje satın alırken tavsiye edilen bir markaya yatırım yapmak en iyisidir.
 • Ojeyi sürerken kalından ziyade ince katlar atmayı tercih edin.
 • Ojelerinizi karanlık ve kuru bir ortamda saklayın.
 • Ojenizi sallamayın; onun yerine avcunuza alarak sağa sola yuvarlayın.
 • Bir oje nasıl sürülür altın kuralı: Sıcak su, yeni sürülmüş ojenin en büyük düşmanıdır. Ojenizin kuruduğundan emin olsanız bile manikür sonrası bulaşık yıkama ya da duşa girme gibi işlere girişmeyin.
 • Tırnaklarınızın hemen yanındaki etlere taşırdığınız ojeleri, kulak çubuğuna bir miktar aseton sürerek kolayca çıkartabilirsiniz. Bunu yapmak için ojenin tamamen kurumasını beklemeyi unutmayın.

Oje Nasıl Sürülür?

Birbirinden eğlenceli ve yaratıcı nail art tasarımları ile tanışmaya hazır mısınız?

Önceki YazıSonraki Yazı