Mor Şampuan Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

mor şampuan

Saçlarınızı sarıya boyatarak yepyeni bir görünüme kavuşmayı düşünüyorsanız, sarışın olmanın bazı zorluklarına da hazırlıklı olmalısınız. Çevresel etkiler nedeniyle zamanla soluklaşan saçlar, sıcak tonların ortaya çıkmasıyla turunculaşma eğilimi gösteriyor. Üstelik bu istenmeyen renk değişimi gümüş, gri ve kahverengi saçlarda da görülebiliyor. Neyse ki saç bakımı için geliştirilen onlarca farklı formül var ve mor şampuan da bunlardan biri. Mor şampuan nedir, ne işe yarar diyorsanız, tüm püf noktalarını bu rehberde bir araya getirdik. 

Mor Şampuan Ne İşe Yarar?

Mor şampuan ne için kullanır sorusunu cevaplarken melanin pigmentine kısaca değinmekte fayda var. Saça rengini veren bu pigment oksitlenmeye ve zararlı çevresel etkilere maruz kaldığında bozularak saçta bakırımsı renklere neden oluyor. Mor şampuan da bu sorunu yaşayanları aşağıdaki faydalarla tanıştırıyor:

 1. Saç rengini eşitliyor.

Saçlarınız ister tamamen ister kısmen sarı olsun, mor şampuan kullanmak düzensiz saç tonları için en mükemmel çözümlerden biri. Saçın doğal rengine zarar veren ve istenmeyen tonların ortaya çıkmasına neden olan birçok faktör var. Sigara dumanı ve yüksek ısıya maruz kalma gibi etkiler bunların başında geliyor. Düzleştirici ve maşa gibi saç şekillendirme aletlerini sık sık kullanıyorsanız, ısının saçınızda yarattığı olumsuz etkileri mor şampuan ile düzelterek canlı ve açık tonları koruyabilirsiniz.

 1. Boya sonrası saçlarda oluşan sıcak alt tonları önlüyor.

Özellikle sarıya boyatılan saçlarda bir süre sonra soluklaşma meydana geliyor. Bu durum saç boyası formüllerinde yer alan mavi pigmentlerin sarı ve kırmızıya kıyasla daha hızlı solması sonucunda meydana geliyor. Mor şampuan ise saça kaybettiği mavi tonu yeniden kazandırarak sarı ve turuncu gibi istenmeyen sıcak alt tonların giderilmesini sağlıyor.

 1. Güzellik salonu masrafını en aza indiriyor.

Saçlarınızı arzuladığınız tona kavuşturmak için sık sık kuaför salonuna gitmek zorunda kalıyorsanız, mor şampuanın maliyet azaltıcı etkisiyle tanışabilirsiniz. Mor şampuan kendine özgü rengi ve benzersiz işlevi dışında evde kolayca kullanılabilen saç bakım ürünleri arasında yer alıyor. Evde mor şampuan kullananlar nemi hapsetmek için kaliteli bir saç kremi de uyguladığında canlı ve güzel saçlar için maliyetli bakımlara ihtiyaç duymuyor.  

mor şampuan nasıl kullanılır

Mor Şampuan Nasıl Kullanılır?

Mor şampuan doğal saça kullanılır mı diye düşünüyorsanız cevap evet, fakat kullanmaya başlamadan önce bilmeniz gereken birkaç püf noktası var. 

 1. Sizin için en iyi mor şampuanı seçin.

Mor şampuan kullanımı için temel adımlara geçmeden önce doğru ürünü seçtiğinizden emin olmalısınız. Böylece saç renginizin kalıcılığı konusunda daha etkili sonuçlar alabilirsiniz. 

 • Kullanacağınız mor şampuanın koyu renkli ve kıvamlı olması gerekiyor. Yüksek kaliteli ürünlerin şeffaf değil, opak bir görünüme sahip olduğunu bilmelisiniz.
 • Saç renginiz için özel bir formül seçmeniz gerekebilir. Koyu tonlardaki mor şampuanlar genellikle platin, gri ve gümüş saçlar için tercih ediliyor. Doğal sarı saçlarınız varsa parlak mor şampuanlara yönelmelisiniz. 
 1. Saçınızı ıslatarak mor şampuanı uygulayın.

Mor şampuanı saçınıza uygulamadan önce ılık suyla saçınızı güzelce yıkayın. Böylece hem saç derinizi yatıştırabilir hem de saç tellerinizin genişleterek şampuanın daha iyi emilmesini sağlayabilirsiniz. 

 • Saçlarınız tamamen ıslakken, şampuanı saç köklerinden uçlarına doğru nazikçe uygulayın. 
 • Renk tonu değişimine karşı daha hassas olan uç bölümlerine özellikle özen gösterin. 
 1. Şampuanın saçınıza oturmasına izin verin.

Diğer şampuan türlerinin aksine, mor pigmentli şampuanların hemen yıkanmaması gerekiyor. Saçınızda bir süre bekleterek şampuanın etkisini göstermesini beklemelisiniz. Durulamadan önce beklemeniz gereken süre ise saç renginize ve saçınızın boyalı olup olmadığına göre değişiyor.

 • Doğal sarı saçlara sahipseniz, mor şampuanı soğuk suyla durulamadan önce yaklaşık 2-3 dakika bekletin. Bazı mor şampuan markaları doğal sarı saçlar için 5 dakika bekletmeyi önerebiliyor. Bu nedenle şampuanın üzerindeki talimatlara dikkat etmenizde yarar var.
 • Saçlarınızı yakın zamanda boyadıysanız, suyla durulamadan önce şampuanı 5 ila 10 dakika kadar saçınızda bekletmelisiniz.
 • İlk denemenizde saçınızı kuruttuktan sonra belirgin sonuçlar alamazsanız bir sonraki uygulamada 15 dakikaya kadar bekletmeyi deneyebilirsiniz.
 • Platin, gri veya gümüş renkli saçlarınız varsa, sıcak alt tonların yoğunluğuna göre mor şampuanı 30 dakikaya kadar saçınızda bekletmeniz gerekebilir. 
 1. Saçınızı soğuk suyla durulayarak işlemi sonlandırın.

Mor şampuanı saçınıza yedirmek için yeterince bekledikten sonra geriye durulama işlemi kalıyor. Saçlarınızı iyice durulayın ve saç kremi kullanarak nemlenmesini sağlayın. Mor şampuan uygulamasının ardından küllü bir ton veya soluk bir saç rengi görmek istiyorsanız, mor saç kremi çeşitlerini de tercih edebilirsiniz.

sarı saç bakımı

Mor Şampuan Kullanırken Sık Yapılan Hatalar

Evde saç boyama uygulamaları gibi mor şampuan kullanımında da sıkça yapılan hatalar var. Aşağıdakilerden kaçınarak tek seferde istediğiniz sonucu elde edebilirsiniz.

 • Aşırı Kullanım: Mor şampuanı günlük kullandığınız şampuanın alternatifi olarak düşünmemelisiniz. Aksi takdirde, mor şampuanın aşırı kullanımı saçınızın daha koyu ve mat görünmesine neden olabilir. Saçı temizleme amacı taşımayan bu şampuanları haftada bir kez kullanmanız yeterli. Dengeli bir şekilde uygulayarak saç tellerinizdeki sıcak tonların daha fazla ışık yansıtmasını sağlayabilir ve daha sağlıklı bir genel saç görünümüne kavuşabilirsiniz.
 • Yanlış Uygulama: Normal şampuanlar köpürtüldükten sonra hemen durulansa da mor şampuanlar için durum farklı. Mor şampuan etkisi belirli bir süre saçta bekletilince ortaya çıkıyor. Hatta havluyla fazla nemi alınan saçlara maske gibi uygulamak ve üç ila yedi dakika kendi haline bırakmak da etkili sonuçlar doğuruyor.
 • Mor Şampuan Kullanmak: Evet, yanlış okumadınız. Bazı durumlarda mor şampuanın kullanılması bile başlı başına hata olabilir. Saçlarınız çabuk kuruyor ve nem tutmuyorsa, mor şampuanlar bu durumu daha da kötüleştirebilir. Özellikle kış mevsimlerinde kuruyan saçlar için besleyici ve nemlendirici şampuanlarla birlikte aynı amaca hizmet eden bir mor saç maskesi kullanmak gerekebilir.

En İyi Mor Şampuan Önerileri

Kişiye özgü deneyimleri yansıtan mor şampuan yorumları karar vermenizi zorlaştırabilir. Saçlarınızın için en uygun mor şampuanı arıyorsanız, listenin ilk üç sırası şu şekilde:

L'Oréal
 1. L’Oréal Paris Elseve Turunculaşma Karşıtı Mor Şampuan

Boyadıktan birkaç hafta sonra saç renginizin değiştiğini fark ediyorsanız, istenmeyen sıcak tonları dengelemek için ihtiyacınız olan mor şampuan L’Oréal imzası taşıyor. Üstelik turunculaşan saçları nötralize ederken rengin canlı kalmasını sağlayan mor pigmentler içeriyor. Kırmızı şakayık ve UV filtresi de içeren bu mor şampuan Elseve şampuan serisinin en güçlü formüllerinden biri olarak biliniyor. 

john frieda
 1. John Frieda Sarı Saçlara Özel Menekşe Özlü Mor Şampuan

Boyalı, röfleli ve doğal sarı saçlar için önerilen bu mor şampuan John Frieda markasının en popüler ürünleri arasında yer alıyor. Zengin formülüyle saçtaki turuncu renk tonlarını kısa süre içinde nötralize ediyor. Solmuş saçlarınıza sarının göz alıcı tonlarını yeniden kazandırmak istiyorsanız, ıslak saçta 2-3 dakika bekletip durulamanız yeterli. 

colorinn
 1. Colorinn Stardust Silver Mor Şampuan

Saç profesyonellerinin favori ürünlerinden biri olan bu mor şampuan öncesi sonrası ile inanılmaz farklar yaratıyor. Özellikle gümüş, gri ve beyaz renkli saçlarda etkili sonuçlar veren Stardust Silver, aynı zamanda saçı besleyerek eski ışıltısını yeniden kazanmasını sağlıyor. Yüksek ısıdan dolayı zamanla solan saçlara sahipseniz, bu mor şampuanı 1-2 dakikalık bekleme süresiyle kullanabilirsiniz.

İster boyalı ister doğal olsun, eski ışıltısını kaybeden saçları mor şampuan ürünleriyle tekrar canlandırmak mümkün. Nasıl kullanmanız gerektiği hakkında tüm detayları öğrendiğinize göre en iyi mor şampuanı seçerek saç bakım rutininize ekleyebilirsiniz.

Sıradaki yazımıza da göz atın: “Saç Dökülmesi Nedenleri

Önceki YazıSonraki Yazı