Evde Saç Boyama

Evde Saç Boyama

Kendin-yap saç boyama teknikleri söz konusu olduğu zaman iş biraz uzmanlık gerektirmiyor değil, zira evde saç boyama konusunda bilmeniz gereken bazı püf noktalar olabiliyor. Mağazaya koşup o çok istediğiniz saç boyası rengini almadan önce evde kendi saçınızı mükemmel bir şekilde boyayabilmeniz için bu yazımızı okumanızda fayda var.

1. Doğal saç renginizi çok iyi tanıyın.

Evde Saç Boyama Doğal Saç Rengi

Doğal saç renginiz, saçınızı boyamak istediğiniz rengi seçerken kritik bir rol oynuyor. Saçlarınız açık tonlardaysa evde saç boyama renkleri arasından seçenekleriniz daha fazla. Öte yandan koyu kahve veya siyah tonlarda saç rengine sahipseniz renk seçenekleriniz biraz sınırlı kalabiliyor. Saçlarınıza vereceği zarardan çekinmiyorsanız en koyu renkli saçı bile renk açıcı ile açabilirsiniz.

2. Gerçekçi olun.

Roma’nın bir günde inşa edilmediği gibi, ani saç rengi değişimi de maalesef bir gecede olmuyor. Ne kadar iddialı bir değişim isterseniz, elde edeceğiniz sonuç da büyük bir ihtimalle bir o o kadar ham ve çiğ olur. Öte yandan koyu kahveden karamel rengine geçiş gibi daha mütevazi bir değişim çok daha gerçekçi ve ulaşılabilir olacaktır. Saç renginize karar vermeden önce saç boya renkleri kataloğu üzerinden farklı renk tonlarını keşfedebilirsiniz.

3. Saç boyama işlemine geçmeden önce bir peruk deneyin.

Evde Saç Boyama Peruk

Eğer her şeye rağmen dramatik bir değişim peşindeyseniz istediğiniz renkte bir peruğu takarak rengin teninizde nasıl duracağına dair bir ipucu edinebilirsiniz. Böylece arzu ettiğiniz saç renginin teninize yakışmaması durumunda çözümünüz peruğu kafanızdan atmak kadar kolay ve hızlı olacaktır.

4. İhtiyacınızdan daha fazla boya alın.

Saçınızın kalınlığı ve uzunluğuna bağlı olarak bir kutudan daha fazla saç boyası almanız her zaman doğru tercih olacaktır. Evde saç boyama işlemenin yarısına gelmişken boyanın yetmeyeceğini anlamaktansa fazladan birkaç kutu boyayı dolapta saklamak daha kolaydır.

5. Doğru formülü bulun.

Evde Saç Boyama Doğru Formül

Köpük boyalar özellikle hassas cilde sahip kadınlar için ideal saç boyalarıdır. Kremsi kıvamları sayesinde bu tip boyalar saç çizginize bulaşmaz ve yüzünüzden akmaz. Kalın ve dalgalı saçlara sahip kadınlar için ise jel ya da sıvı formdaki saç boyaları ideal olacaktır, zira boyanın akışkan kıvamı sayesinde tamamını saça yayabilme garantisi oluşur. Sizin için en uygun saç boyasını bulabilmek için Palette saç boyası ve L’oreal saç boyası çeşitlerinin de olduğu n11.com’un Saç Boyası kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

6. Havuzdan uzak durun.

Havuz suyunun içerisindeki klor, saç derisini sökerek sudaki minerallerin saç dokunuza girmesine ve boyanın renginin değişmesine sebep olabilir. Eğer saçınızı boyadıktan hemen sonra havuza girmek isterseniz suya dalmak yerine kenarda oturun ya da en iyisi 1-2 hafta boyunca havuzdan uzak durun.

7. Alacağınız saç boyasını istediğiniz renkten bir ton daha açık alın.

Evde Saç Boyama Saç Tonu

Ünlülerin saç stilistlerinden aldığımız güvenilir bilgiye göre saç boyaları, her daim kutunun üzerindeki renkten 1-2 ton daha koyu çıkar. Bu nedenle saç boyasını 1-2 ton daha açık renkte almak işinize gelecektir.

8. Boyamadan önce duşa girmeyin.

Kafa derisinde bulunan doğal yağlar kaşıntıyı önlemek için doğal bir tampon görevi görür. Bunun anlamı da evde saç boyama işlemine başlamadan önce saçınızın yağlı olmasının aslında bir avantaj olduğudur.

9. Şampuan seçiminizi gözden geçirin.

Evde Saç Boyama Şampuan

Arındırıcı ya da kepek önleyici başta olmak üzere belli başlı şampuanlar içerisinde barındırdıkları keskin kimyasallar nedeniyle boyalı saçınıza zarar verebilir. Bu nedenle saçınızı boyadıktan sonra boyalı saçlara özel şampuana geçiş yapmanızda fayda var.

10. Oluşabilecek hasara önceden hazırlanın.

Ne kadar kaliteli saç boyası ve saç bakım ürünleri kullanırsanız kullanın, evde saç boyama sonrası saçınız mutlaka zarar görecektir. Hem kalıcı hem geçici boyaların içinde saç pigmentinin rengini değiştirmeye yarayan hidrojen peroksit bulunmaktadır. Saçınızı boyadıktan sonra canlılığını ve parlaklığını geri getirmek için nemlendirici bakımı yapmanız şart.

11. Akşam saat 7’den sonra saç boyama işlemine girişmeyin.

Evde Saç Boyama Akşam Saç Boyama

Bu da size özel bonusumuz olsun: Çoğu saç boyama markası boya kutusunun üzerine bir acil yardım hattı numarası iliştirir, ancak bu numara yalnızca haftaiçi mesai saatleri içerisinde aktiftir. Saçınızı boyadığınızda beklenmedik bir alerji ya da acil bir durum ile karşılaşmanız durumunda bir telefon uzaklığındaki yardıma ulaşmak için mesai saatleri içinde saç boyamanızda fayda var.

2017 saç modelleri trendlerini öğrenmek için buraya tıklayın!

Önceki YazıSonraki Yazı